Lüüs

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib rajatisest; bioloogia mõiste kohta vaata artiklit Lüüs (bioloogia); perekonnanime kohta vaata artiklit Lüüs (perekonnanimi)

Lüüs Hollandis Noordoostpolderis

Lüüs (hollandi sõnast sluis < ld excludere 'takistama, eraldama'[1]) on jões või kanalis paiknev hüdrotehniline rajatis. Lüüsid asuvad näiteks Göta kanalil, Thamesi jõel, Doonau jõel, Panama kanalil jne.

Lüüsi kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Lüüs

Lüüs võimaldab veevoolu suuna ja veetaseme reguleerimist, eesmärgiga tagada laevatatavus erinevate veetasemetega veekogude või veekogude osade vahel (laevasõidulüüs) ja vooluhulga reguleerimiseks (reguleerimislüüs). Nad võimaldavad säilitada erinevaid veetasemeid veeteega külgnevates piirkondades, samuti aitavad kaasa säästvale veemajandusele ja veevarude säilitamisele.

Lüüsi iseloomustus[muuda | muuda lähteteksti]

Lüüsi kõige iseloomulikum komponent on lüüsikamber, koosneb ühest või mitmest pikiseinte ja väravatega piiratud basseinist ning tehnilistest seadmetest ja süsteemidest rajatise funktsioonide täitmiseks.[2] Lüüsikambri põhiline hüdrokonstruktsioon on lüüsivärav, mis võimaldab laev sõitmist lüüsikambrisse ning selles veevoolusuuna ja veetaseme juhtimist.[3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1981. Tehnikaleksikon. Tallinn, Valgus. 656 lk
  2. Mereleksikon.
  3. Flow Rate Measurements under Sluice Gates. Journal of Irrigation and Drainage Engineering

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]