Kasutaja:Elinavassiljeva/Itaalia põllumajandus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Itaalia lipp

Põllumajanduse tähtsus riigi majanduses.[muuda | muuda lähteteksti]

Põllumajanduse osatähtus riigi SKTs on 2%. Põllumajanduse osatähtusus rahvastiku hõivatuses on 3,9%. Järelikult ei mängi põllumajandus Itaalia majanduses suurt rolli.

Põllumajanduse arengu eeldused.[muuda | muuda lähteteksti]

Itaalias on peamiselt mägine pinnamood. Vaid 1/5 Itaalia territooriumist on tasandikud. Ülejäänud riigi osa on mäestikud ja mägismaad: Apenniinid, Alpid jne. Itaalia asub lähistroopikavöötmes ja on vahemereliste kuivalembeste põõsastikute loodusvöötmes. Itaalia kirderannikul on metsapruunmullad ja leet-pruunmullad, idaosas on paakunud mustmullad ja lõunaosas on rusk-pruun-ja punamullad. Põhja-Itaalias on Po maadalik viljakate mulldadega. Lõuna-Itaalias on mägine pinnamood ja seepärast mullad on seal ebaviljakad.

Maakasutamise struktuur.[muuda | muuda lähteteksti]

Põllumaa hõlmab 97,6% riigi territoriumist, sh haritav maa 22,8%, mitmeaastased põllukultuurid 8,6%, rohumaad 14,7%, metsad 30,1%, muud maad (mäestikud) 21,4%. Siseveekogude osa on 2,4%.

Oliiviistandus Itaalias

Taimekasvatus[muuda | muuda lähteteksti]

Teraviljadest Itaalias kasvatatakse ainult nisu. Itaalias kasvatatakse erinevaid kultuure, nagu viinamari (7,1 mln t), oliivjas (3,2 mln t), tomatid (6 mln t), õunad (2,4 mln t), nisu (6,6 mln t), apelsinid (2,5 mln t) ja seened, pirnid, kiivid ja muud. Itaalia on esimesel kohal kiivi ja artišoki tootmise järgi.

Vinamaari Itaalias

Loomakasvatus[muuda | muuda lähteteksti]

Itaalias on arenenud loomakasvatuse harud. Loomade arv 2011. aasta seisuga FAO andmetel: kanad - 138 mln, küülikud ja jänesed - 72 mln, kalkunid - 24,5 mln.

Jäänes

Toiduainetööstus[muuda | muuda lähteteksti]

Itaalias toodetakse õlu (12,5 mln t), veini (4,7 mln t), suhkur (650 tuh t), oliiviõli (542 tuh t) jne. Itaalias toodetakse sealiha (1,5 mln t), piim (täis ja värske) (10,5 mln t), veiseliha (1 mln t) jne. Itaalias toodetakse juust (1,1 mln t), kuiv rasvata piim (2,8 mln t), või, searasv, rasv jne.

Kaubandus[muuda | muuda lähteteksti]

Itaalia ekspordib veini (2,2 mln t), makarone (1,6 mln t), tomaate (1,1 mln t) jne. Itaalia impordib nisu (7,5 mln t), maisi (2,2 mln t), soja(1,6 mln t), piima (1,9 mln t),suhkrut (1,2 mln t), palmiõli (1,1 mln t) jne.