Kaneelirull

Allikas: Vikipeedia
Kaneelirull

Kaneelirull (ka kaneelikukkel, kaneelikeeris, kaneelitigu) on magus saiake, mida pakutakse tavaliselt Põhja-Euroopas ja Põhja-Ameerikas. Selle peamised koostisosad on jahu, kaneel, suhkur ja või, mis annavad tugeva ja magusa maitse.

Kaneel[muuda | muuda lähteteksti]

On olemas kahte sorti kaneeli: Tseiloni kaneel ja Hiina kaneel ehk kassia. Kaneelidest populaarseim on Tseiloni kaneel. See on kallim, parema maitsega ning seda on nimetatud ka magusaks või õigeks kaneeliks.

Valmistamine[muuda | muuda lähteteksti]

Kaneelirulli valmistamine

Pärmitainas rullitakse lahti ning kaetakse sulatatud või ja kaneeli-suhkruseguga, soovi korral pannakse juurde ka rosinaid ja muid lisandeid. Seejärel keeratakse tainas rulli ja lõigatakse viiludeks. Saiad asetatakse ahjuplaadile ning need võib enne ahjus küpsetamist veel omakorda võikihiga üle määrida.

Kaneelirulle võib valmistades panna paberkorvikestesse, et säilitada või ja suhkru mahlasus. Teine võimalus on keerata lihtsalt rulli, panna lõigatud pool üles või teha õhem keerd küpsetatuna küljed väljapoole.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene kaneelirull küpsetati Rootsis, kus 4. oktoober on tuntud ka kui rahvusvaheline kaneelirullipäev. Enamasti süüakse neid fika ehk kohvipausi ajal, mille käigus nauditakse kohvi ja küpsetisi.

Paikkondlikud erinevused[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika kaneelirull

Enamasti ei kaeta kaneelirulle glasuuriga, kuid näiteks Norras puistatakse peale granuleeritud suhkrut. Seal korraldatakse igal aastal ka kaneelirullivõistlusi, mille eesmärk on selgitada välja linna parim kaneelirull. See on prestiižne sündmus, mida võetakse väga tõsiselt.

Rootsis sisaldab tainas natuke kardemoni, vürtse (näiteks ingverit) ning kaneelirulle küpsetatakse muffinipakendites, et need oleks õrna tekstuuriga. Peale raputatakse pärlsuhkrut.

Taanis nimetatakse kaneelirulle sageli kaneelitigudeks (kanelsnegl) ja Soomes kõrvakiiludeks (korvapuusti, inglise keeles slapped ear). Nimetus tuleb ütlusest, et kui keegi sulle kõrvakiilu annaks, oleks kaneelirull sobiv maiuspala, millega sind lohutada.

Briti versioon on sarnane Taani võisaiakestega ning need on kergesti kättesaadavad kohvikutes, supermarketites ja pagaritöökodades üle Suurbritannia.

Ameerika kaneelirullid on magusamad, rasvasemad, sageli kaetud glasuuriga ja neid serveeritakse sõõrikuna. On piirkondlikke erinevusi, näiteks Kansase osariigis pannakse kaneelirullidele tšillipipart.

Kanadas on need tuntud kaneelikuklitena ja võivad sisaldada nii ohtralt kaneeli, et on süües lausa vürtsikad. Nad on harilikult kaetud suhkruga, peal ei ole glasuuri ega sees rosinaid.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Martina Wade. "15 Facts About Cinnamon Buns". Food & Recipes, Fun stuff, Scandi Life.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]