Jugend debattiert international

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
VIII. rahvusvaheline finaal Varssavis (Poola), 17.10.2014

"Jugend debattiert international - Kesk- ja Ida-Euroopa riikide vaheline võistlus" on õpilastele suunatud saksakeelne väitluskonkurss, mis toimub Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Venemaal (Moskvas ja Peterburis), Tšehhis, Ukrainas ja Ungaris.

Projekti on ellu kutsunud Goethe Instituut, fond „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“, mittetulunduslik Hertie Fond ja Saksa Välismaise Koolihariduse Keskus. Lisaks sellele toetavad projekti kohalikud asutused – Poolas Saksa-Poola Koostööfond, Tšehhis Saksa-Tšehhi Tulevikufond, Leedus Informatsiooni- ja tehnikakeskus õpilastele, Ukrainas Klitško Fond. Ungaris on toetajaiks Hanns Seideli Fond, E.ON Hungária, Audi Akadeemia, Ungari sakslaste omavalitsus ning Konrad Adenaueri Fond. Jugend debattiert international on senini ainus rahvusvaheline saksakeelne väitluskonkurss õpilastele. Väitluskonkurss õpetab Kesk- ja Ida-Euroopa noortele oma vaateid ja seisukohti sisuliselt põhjendatult ja veenvalt esitama ning soovib konkursiga edendada saksa keelt. Konkursil väideldakse erinevatel teemadel: koolielu, põhiõigusi, ajalugu (eriti just ajalooliste õigusvastaste kogemuste lahtirääkimine) ja Euroopat puudutavatel teemadel. Projekt on suunatud õpilastele alates 10. klassist, kelle saksa keele tase on vastavalt Euroopa keeleõppe raamdokumendi tasemetele vähemalt B2.

Konkurss[muuda | muuda lähteteksti]

2015/2016 õppeaastal osales konkursil ligi 2300 õpilast 157 koolist. Nendes koolides tegeletakse projektiga õppetundides. Välja koolitatud õpetajad õpetavad õpilastele väitlemist ja viivad nendega läbi väitlusi. Parimad õpilased väitlevad seejärel omavahel, kõigepealt oma koolis, kus parimad pääsevad edasi poolfinaali ja finaali. Lõpuks on iga riigi esimese ja teise koha saavutanul võimalus osaleda rahvusvahelises finaalis, kus finalistidele on mentoritena toeks Saksamaal toimuva väitluskonkursi Jugend debattiert kaks paremat.

Väitluse ülesehitus ja hindamine[muuda | muuda lähteteksti]

Väitluses osaleb korraga neli õpilast, kellest kaks on poolt ja kaks vastu. 24 minuti jooksul väitlevad õpilased saksa keeles ühiskonnapoliitiliselt olulistel teemadel (nt „Kas Türgi tuleb vastu võtta ELi liikmeks?“). Väitluse formaat on kindlaks määratud. Igal kõnelejal on alguses kaks minutit kõneaega, kus ta saab esitada oma arvamuse ja argumendid. Seejärel on kaksteist minutit aega vestluseks, mis on tegelik „vaidlusfaas“. Lõppsõnaks on igal õpilasel taas aega üks minut. Väideldakse järgmistel teemadel: koolielu, poliitika, põhi- ja inimõigused, ajalugu (eriti just ajalooliste õigusvastaste kogemuste lahtirääkimine) ja Euroopa.

Väitlust hindab 3-5 liikmeline žürii, kes annab igale väitlejale punkte. Kõiki hinnatakse nelja kriteeriumi alusel: asjatundlikkus, väljendusoskus, veenmisvõime ja kõneoskus. Keelealaseid teadmisi eraldi ei hinnata.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Jugend debattiert international toimus esmakordselt 2005. aastal Poolas ja Tšehhis. Alates 2006. aastast osalevad selles ka Eesti, Läti, Leedu ja Ukraina koolide õpilased. 2009. aastal lisandusid pärast kaheaastast pilootfaasi ka Moskva ja Peterburi koolid ning 2010. õppeaastal Ungari koolid. Alates 2016. aastast liituvad projektiga Slovakkia ja Sloveenia.

JDI finaalid

Finaalüritus Debatti küsimus Patroon / aukülaline Võitja
I. rahvusvaheline finaal Prahas (Tšehhi), 05.10.2007 „Kas genotsiidi eitamine Euroopa Liidus peaks olema seadusega karistatav?“ Václav Havel, Tšehhi endine president / Wolfgang Thierse, Saksamaa Liidupäeva asepresident Jakub Štefela, Liberec (Tšehhi) ja Peer Klüßendorf, Rostock (Saksamaa)
II. rahvusvaheline finaal Varssavis (Poola), 24.10.2008 „Kas rahvuslikud ajaloo õpikud koolides tuleks asendada universaalse Euroopa ajaloo õpikuga?” Bronisław Komorowski, Poola Seimi marssal / Gerda Hasselfeldt, Saksamaa Liidupäeva asepresident Barbara Wasilewska, Varssavi (Poola) ja Wiebke Neelsen, Wismar (Saksamaa)
III. rahvusvaheline finaal Prahas (Tšehhi), 26.02.2010 „Kas 23. august tuleks Euroopas kuulutada totalitaarsete ja autoritaarsete riigirežiimi ohvrite mälestuspäevaks?“ Václav Havel, Tšehhi endine president / Petra Pau, Saksamaa Liidupäeva asepresident Jitka Rutrlová, Praha (Tšehhi) ja Maximilian Behrens, Münster (Saksamaa)
IV. rahvusvaheline finaal Berliinis (Saksamaa), 12.11.2010 „Kas Google Street View peaks hõlmama kõiki Euroopa suurlinnu?“ Aukülaline: riigisekretär Harro Semmler, Saksamaa Liidupäeva direktor Irina Avdeeva, Moskva (Venemaa)
V. rahvusvaheline finaal Kiievis (Ukraina), 21.10.2011 „Kas kõik Euroopa riigid peaksid vastu võtma seaduse, et kindla ajavahemiku jooksul loobutakse tuumaenergiast?“ Vitali Klitschko / Dr. Hans-Jürgen Heimsoeth, Saksamaa Liitvabariigi suursaadik Ukrainas Annett Lymar, Viljandi (Eesti)
VI. rahvusvaheline finaal Vilniuses (Leedu), 19.10.2012 „Kas viha õhutamine religioonide vastu peaks olema üle Euroopa kriminaalkorras karistatav?“ Patroon Emanuelis Zingeris, Leedu Seimi väliskomisjoni esimees Gréta Szabó, Budapest (Ungari)
VII. rahvusvaheline finaal Budapestis (Ungari), 18.10.2013 „Kas tuleks boikoteerida sportlikke suurüritusi, kui need toimuvad riigis, kus rikutakse inimõigusi?“ Patroon Viktor Kassai, Ungari jalgpallikohtunik, Aasta Kohtunik 2011 Dominika Perlínová, Praha (Tšehhi)
VIII. rahvusvaheline finaal Varssavis (Poola), 17.10.2014 „Kas äärmusparteid peaksid keelatud olema?“ Patroon Władysław Bartoszewski, Poola poliitik ja aktivist Anastasija Minitš, Tallinn (Eesti)
IX. rahvusvaheline finaal Riias (Läti), 24.10.2015 „Kas Euroopa Liidu liikmesriigid peaksid igal aastal vastu võtma kindla arvu pagulasi?“ Patroon: Andris Bērziņš, endine Läti president Anna Ryan, Budapest (Ungari)
X. rahvusvaheline finaal Prahas (Tšehhi), 23.09.2016 „Kas riiklikult organiseeritud ja tõestatud dopingukasutus peaks selle riigi rahvusvahelistelt võistlustelt diskvalifitseerima?” Patroon: Karel Schwarzenberg, Endine Tšehhi välisminister Khoi Nguyen, Praha (Tšehhi)

Lingid[muuda | muuda lähteteksti]