Jorge Luis Borges

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Jorge Luis Borges 1969. aastal

Jorge Luis Borges (Speaker Icon.svg audio) (24. august 1899 Argentina, Buenos Aires14. juuni 1986 Šveits, Genf) oli Argentina kirjanik.

1914. aastal halvenes Jorge Luis Borgese isa nägemine, perekond otsustas kolida Euroopasse, et pereisa silmi ravida. Kui algas Esimene maailmasõda, kolis perekond Šveitsi. 1918. aastal lõpetas Jorge bakalaureuse kraadiga Genfi kolledži, kus oli õppinud prantsuse ja saksa keelt. Pärast I maailmasõda reisis perekond Euroopas ringi, sealhulgas veetis kolm aastat Hispaanias, kus Jorge liitus antimodernistliku kirjandusliku liikumisega. 1921. aastal kolis perekond tagasi Argentinasse, kus Borges jätkas kirjanduslikku tegevust, tehes kaastööd sürrealistlikele ajakirjadele. Jorge nägemine halvenes 1950. aastatel ja ta jäi pimedaks. 1955. aastal määrati ta Rahvusliku Raamatukogu direktoriks ja Buenos Airese Ülikooli kirjandusprofessoriks. Borges suri Genfis 1986. aastal.

Loomingu algus[muuda | muuda lähteteksti]

Juba 9-aastasena tõlkis Jorge Luis Borges hispaania keelde Oscar Wilde'i jutustuse “Õnnelik prints” 1923. aastal avaldas ta esimese luulekogu “Fervor de Buenos Aires” Oli kaasosanik ajakirja Prisma loomisel ja tegi kaastööd kirjanduslikule ajakirjale Sur (Lõuna). 1938. aastal kirjutas pärast liiklusõnnetust niinimetatud uues stiilis esimese jutustuse “Pierre Menard, Author of The Quixote“. 1941. aastal kirjutatud “The Garden of Forking Paths” ("Hargnevate teede aed") oli raamatu ja labürindi kombinatsioon, millega Borges leiutas hüperteksti.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

  • Esikluulekogu "Buenos Airese kuumus" (1923)
  • esimene esseekogu "Juurdlused" (1925)
  • "Universaalne nurjatuste ajalugu" (1935)

Lühijutu- ja novellikogud:

Pseudoteatmeteosed:

Kõik eesti keelde tõlgitud Borgese novellid on koondatud kogusse "Fiktsioonid. Aleph" (2000) ISBN 9985-3-0430-6. Eesti keeles on ilmunud ka Borgese esseekogu "Valik esseid" (2000).

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]