César

Allikas: Vikipeedia
Césari kuju

César (prantsuse keeles César du cinéma) on Prantsusmaa riiklik iga-aastane filmiauhind.

Auhinda annab välja 1976. aastast Prantsusmaa filmiakadeemia Académie des arts et techniques du cinéma akadeemia liikmete seas korraldatud hääletuse alusel. Auhinnatseremooniat on peetud eri kohtades Pariisis – enim kordi teatris Théâtre du Châtelet (2002–2016). Alates 2017. aastast toimus tseremoonia Pleyeli kontserdisaalis ja alates 2021. aastast on toimunud Olympia kontserdisaalis.

Auhind on saanud nime Prantsusmaa skulptori César Baldaccini järgi, kes kujundas filmiauhinna võitjatele antava pronkskujukese.

Kategooriaid on üle 20, nende seas "parim film", "parim lavastajatöö", "parim operaatoritöö", "parim filmimuusika", "parim võõrkeelne film", "parim dokumentaalfilm", "au-César" jt.

Viie Césari laureaat Isabelle Adjani

Enim auhindu on võitnud kaks filmi: 10 Césarit võitis 1981. aastal filmis "Viimane metroo" ("Le Dernier Métro" ,1980; lavastaja François Truffaut) ja 1991. aastal "Cyrano de Bergerac" (1990; lavastaja Jean-Paul Rappeneau). Enim nominatsioone (15) on saanud film "Illusions perdues" (lavastaja Xavier Giannoli), mis esitati 2022. aastal 15-le Césarile. Näitlejatest on enim auhindasid (5) võitnud Isabelle Adjani ja lavastajatest Roman Polanski (5 auhinda).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]