Ilmar Raag

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ilmar Raag
(foto: Indrek Kasesalu)

Ilmar Raag (sündinud 21. mail 1968 Kuressaares) on eesti esseist, filmistsenarist ja -režissöör ning televisioonitegelane.

Tema tuntumate filmide sekka kuuluvad "Klass", "Eestlanna Pariisis" ja "Kertu".

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ilmar Raag lõpetas 1997. aastal Tartu Ülikooli kunstijaloolasena. Ta täiendas end Pariisi ülikoolides VIII Saint Denis ja III La Sorbonne Nouvelle ning omandas magistrikraadi Ohio Ülikoolis. Akadeemiliselt on ta Eesti Üliõpilaste Seltsi liige.

Ta on lugenud Tartu Ülikoolis Eesti avalik-õiguslike institutsioonide kursust. Tallinna Ülikoolis on ta lugenud stsenaariumikirjutamise ja meediakriitika kursust. Ta valiti Tartu Ülikoolis vabade kunstide professoriks õppeaastal 2018/2019. Selle ameti võttis ta üle Peeter Lauritsalt 31. mail 2018.[1]

Ta on töötanud Eesti päevalehtede Rahva Hääl ja Eesti Päevaleht Pariisi korrespondendi ning Eesti Televisiooni filmiuudiste saate "Ffriik" ja Kuku Raadio saate "Raadio Ffriik" saatejuhina. Aastatel 20022005 oli ta Eesti Televisiooni peadirektor.

Raag on töötanud Vabariigi Valitsuse kommunikatsioonibüroos strateegilise kommunikatsiooni nõunikuna. Ta lahkus ametist 2016. aastal, et suunduda kaitseväe missioonile ÜRO rahuvalve vägede koosseisus Malisse.[2] Ta on reservohvitser ja Kaitseliidu liige.

Film[muuda | muuda lähteteksti]

Tema esimene filmikatsetus oli naljana mõeldud "Tappev Tartu", mida ta reklaamis kui Eesti kõige halvemat filmi. Kuna filmi tegemiseks ei sõlmitud ühtegi lepingut, siis ei ole seda filmi autoriõiguste kaalutlustel hilisemas kommertslevis näidatud.

Ta oli filmi "Karu süda" üks arendusprodutsente, kuid lahkus projektist.

Ameerika Filmiakadeemias 23. juunil 2005 lõpetatud Hartley-Merrilli stsenaariumivõistlusel pälvis Raag oma täispika stsenaariumi "Veel üks croissant" eest 3. auhinna. Konkursil osales ligi 2000 käsikirja. Raag kirjutas suhtedraama kahest Pariisis elavast üle keskea naisest, kellest üks tahab surra ja teine keeldub seda lubamast. Pärand korduvaid ümberkirjutusi valmis selle stsenaariumi motiividel film "Eestlanna Pariisis".[3]

Filmograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Publikatsioone[muuda | muuda lähteteksti]

Ilmar Raag 2015. aastal Narvas peetud Arvamusfestivalil

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Tartu ülikooli uueks vabade kunstide professoriks saab filmimees Ilmar Raag, EPL, 21. mai 2018
  2. "Ilmar Raag lahkub valitsuse strateegilise kommunikatsiooni nõuniku kohalt" ERR, 12.05.2016
  3. "Kes? Mis? Kus?" 2006, lk. 358
  4. "Kes? Mis? Kus?" 2006, lk. 359–360
  5. "Kes? Mis? Kus?" 2008, lk. 346
  6. Oliver Kund: Soosaare-nimelise eetilise esseistika auhinna pälvis Ilmar Raag Postimees, 13. veebruar 2012

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]