Ivan Demkin

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Ivan Demkin, ka Ivan Djomkin, vene k Иван Иванович Демкин, ka Дёмкин (7. juuni 1869 Peterburi – 28. juuni 1943 Tallinn) oli Venemaa ja Eesti õigusteadlane, kohtunik ja advokaat.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ivan Demkin sündis Venemaal Peterburis preester Ioann (Ivan) Demkini ja tema naise Jekaterina neljanda lapsena. Ivani mõlemad vanaisad olid samuti vene õigeusu kiriku preestrid.

Ülikoolis õppis Ivan õigusteadust, nagu ka tema vanem vend Dmitri. Pärast ülikooli lõpetamist abiellus Ivan kaupmehe tütre Jelizaveta Aleksandrovaga. Nende esimesed kolm last Andrei, Jekaterina ja Lidia sündisid Peterburis. 1901. aastal määrati Ivan kohtunikuks Liivimaale Limbaži, kus sündisid kaksikud Ivan ja Mihhail. Aasta pärast viidi ta üle Valmierasse, kus sündis tütar Susanna. Veel aasta hiljem asus Ivan kohtunikuna tööle Tallinnasse, kus töötas kuni 1913. aastani. Tallinnas sündisid veel kolm last, Antonina, Leonid (suri 9-kuuselt) ja Veera.

Lisaks kohtunikutööle õpetas Ivan Demkin õigusteaduse aluseid Nikolai gümnaasiumis (praegu Gustav Adolfi Gümnaasium), kus õppisid tema pojad. Tema õigusteaduse aluste õpik gümnaasiumile oli tuntud üle Venemaa.

1914. aastal, pärast vanima poja Andrei ootamatut surma kolis perekond Peterburi, kus Ivan jätkas tööd kohtunikuna. Pärast riigipööret 1917. aasta oktoobris ja sellele järgnenud segadust kolis perekond Uržumi. 1922. aastal naasis Ivan koos naise ja nooremate laste Ivani, Mihhaili, Antonina ja Veeraga Eestisse ja asus uuesti elama Piritale, oma enne sõda ehitatud majja. Lidia ja Susanna jäid Venemaale, hiljem pöördus Venemaale tagasi ka Veera. Ivan õppis ära eesti keele ja hakkas tööle advokaadina.

Ivan Demkin suri 1943. aastal ja on maetud Tallinna Metsakalmistule.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Peterburi Ülikool, õigusteaduskond

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]