Ignalina rajoon

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ignalina rajoon

leedu Ignalinos rajono savivaldybė

Pindala: 1447 km²
Elanikke: 15 900 (2017)
Keskus: Ignalina

Ignalina rajoon (leedu Ignalinos rajono savivaldybė) on 1. järgu haldusüksus (rajoon) Leedus endise Utena maakonna aladel. Piirneb idas Valgevenega.

Rajoon moodustati 1950. aastal, tänapäevastes piiridest on aastast 1974. Rajoon koosneb järgmistest valdadest: Ceikiniai, Didžiasalise, Dūkštase, Ignalina, Kazitiškise, Linkmenysi, Mielagėnai, Naujasis Daugėliškise, Rimšė, Tverečiuse, Vidiškėse vald. Eraldi üksuse moodustab veel Ignalina linn, mis moodustab eraldiseisva valla.

Ignalina rajooni vallad

Halduskeskus on Ignalina linn. Teised tähtsamad asulad on Dūkštase linn ja Mielagėnai, Rimšė ning Tverečiuse alevid. 2011. aasta rahvaloenduse andmetel oli Ignalina rajooni elanikest leedulasi 80,83%, venelasi 8,31%, poolakaid 7,05%, valgevenelasi 1,87% ja ukrainlasi 0,48%.[1]

Rajoonis asub osa Aukštaitija rahvuspargist. Rajooni territooriumile jäävad osaliselt ka Sirvėta regionaalpark ja Gražutė regionaalpark.

Rajoonis on 209 järve. Suurim neist on Dysnai järv, teised suuremad järved on Apvardai, Asalnai, Ažvintis, Baluošas, Dringis, Dysnykštis, Dūkštase järv, Drūkšiai (osaliselt), Erzvėtase järv, Lūšiai, Ūsiai, Rūžas ja Prūtas. Pikim jõgi on Dysna jõgi, teine suurem jõgi on selle lisajõgi Birvėta. Kõrgeim punkt on Nevaišiai mägi (288 m).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]