Hard

Allikas: Vikipeedia
Hard
Vapp
Vapp

Pindala 17,5 km² (2018)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 13 495 (1.01.2018)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 47° 29′ N, 9° 41′ E
Asend Bregenzi ringkonnas
Hard (Austria)
Hard

Hard on alev ja vald (saksa Marktgemeinde) Austria Vorarlbergi liidumaal Bregenzi ringkonnas otse Bodeni järve ääres. Hardi vaatamisväärsuste hulka kuuluvad Strandbad ja Grünerdamm. Hard on kuulus ka oma rulapargi poolest.

Brasiilia aukonsulaat asub Hardis.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

7. sajandi paiku asusid alemannid Mittelweiherburgi lähistele. See oli esimene asupaik selles piirkonnas. Bodeni järve lähistel puhastati 1200. aasta paiku suur ala metsast, kuhu ehitati uus küla: Hard (vanaülemsaksa keeles "mets"). Hardi valda on esmamainitud 1249. aastal paavst Innocentius IV vabastamiskirjas Mehrerau kloostrile.

1794. aastal avas Samuel Vogel Alsace'ist Hardis esimese tekstiilivabriku. 1802. aastal tühistati "Allmenden" (ühismaa). Selle tulemuseks olid privaatsed põllud, karjamaad ja metsad, mida oldi kasutatud umbes 1000 aastat. 1997. aastal avati Mittelweiherburgis riidetrüki muuseum.

Harder Schwabenkinder (Švaabilapsed)[muuda | muuda lähteteksti]

Schleienlöcher looduskaitseala Hardis

17. sajandist 20. sajandi alguseni saatsid vaesed Vorarlbergi talunikud oma lapsi Švaabimaale hooajatöödele. Neid lapsi kutsuti "Schwabenkinder", tegevust ennast aga "Schwabengehen".

Viited[muuda | muuda lähteteksti]