Guns N' Roses

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Guns N' Roses (2016)

Guns N' Roses on Ameerika Ühendriikide hard rock'i ansambel, mis moodustati 1985. aastal Californias Los Angeleses. Müünud ligikaudu 90 miljonit albumit terves maailmas, on Guns N'Roses üks USA edukamaid bände läbi aegade.

Guns N' Roses kujunes välja laulja Axl Rose'i eelmistest bändidest Hollywood Rose ja Rapidfire ning kitarristi Tracii Gunsi bändist L.A. Guns. Bändi tegevuse alguses vahetus selle koosseis kiiresti, mistõttu asutajaliikmetest jäid püsivamalt sinna vaid Rose ja rütmikitarrist Izzy Stradlin. Siiski stabiliseerus koosseis varsti ja kuni 1990. aastateni püsis see muutumatuna. Lisaks kahele asutajaliikmele olid bändi liikmeteks veel soolokitarrist Slash, bassimängija Duff McKagan ja trummar Steven Adler.

Guns N' Roses sai küllaltki kiiresti üheks Los Angelese tuntumaks hard rock'i bändiks ja juba esimese tegevusaasta lõpus õnnestus neil sõlmida leping Geffen Recordsiga. 1987. aastal andis bänd välja debüütplaadi "Appetite for Destruction", mida on müüdud 25 miljonit eksemplari. "Appetite for Destruction" on bändi kõige edukam album, pälvides 15-kordse plaatinaalbumi staatuse. Sellelt albumilt pärineb enamik nende tuntumatest lugudest, sealhulgas ka "Welcome to the Jungle", mida on hiljem kasutatud näiteks Clint Eastwoodi filmi "The Dead Pool" taustamuusikas.

1980. aastate lõpuks oli Guns N' Roses'ist saanud üks USA edukamaid hard rock'i bände, kellel oli rohkelt poolehoidjaid nii Ameerika Ühendriikides kui ka väljaspool seda.

1990. aastate alguses tekkisid bändis tõsised sisevastuolud, põhiliselt Rose'i eraeluliste probleemide, mida ta bändiliikmete peal välja elas ning muusikaliste erimeelsuste tõttu. 1990. aastal vallandati narkootikumide kuritarvitamise pärast bändist trummar Steven Adler, keda asendas Matt Sorum. Samal ajal liitus bändiga ka klahvpillimängija Dizzy Reed. 19911993 toimunud turnee "Use Your Illusion World Tour" keskel lahkus Guns N' Rosesist Izzy Stradlin. Teda asendas 1992.-1995 Gilby Clarke, kes samuti vallandati, kuna bändiga oli leping uuendamata. Rose palkas seejärel uueks kitarristiks lapsepõlvesõbra Paul Tobiase, mis tekitas vastuolusid bändiliikmete hulgas. Matt Sorum kutsus Tobiast "Guns N' Rosesi Yoko Onoks". Seejärel ei suutnud bänd enam kuigivõrd uut materjali salvestada ja 1997. aastaks olid bändist lahkunud ka Slash ja Duff McKagan ning Sorum oli vallandatud. Bänd siiski laiali ei läinud, sest Axl Rose suutis leida uued pillimehed, kellega tegevust jätkata. 2008. aastal andis bänd välja ka üle 10 aasta tehtud albumi "Chinese Democracy".

Guns' n Rosese album "Use Your Illusion" sai oma nime väliseesti kunstniku Kalev Mark Kostabi maali "Use Your Illusion" järgi, mida kasutati ka albumi kaanepildina.

2016 taasliitusid bändiga Slash ja Duff McKagan. Alustati ka väga menukaks kujunenud tuuriga "Not in This Lifetime... Tour". Selle ajal on mõnedel kontsertidel osalenud ka bändi endine trummar Steven Adler(kes oli määratud taasliituma, kuid seljavigastuse tõttu ei antud talle võimalust terve tuuri vältel bändis olla), kuid samas pole bändiga taasliitunud Matt Sorum, keda polnud bändi tagasi kutsutud ning Izzy Stradlin, kes ei avaldanud soovi seda teha, kuna bändis jaotati tasusid ebavõrdselt.

16. juulil 2018 annab bänd kontserdi Tallinna lauluväljakul.

Liikmed[muuda | muuda lähteteksti]

Algkoosseis[muuda | muuda lähteteksti]

1985–1990[muuda | muuda lähteteksti]

1990–1997[muuda | muuda lähteteksti]

1997–2008[muuda | muuda lähteteksti]

Koosseis 2009[muuda | muuda lähteteksti]

Koosseis 2017[muuda | muuda lähteteksti]

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Stuudioalbumud[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]