Guns N' Roses

Allikas: Vikipeedia
Guns N' Roses (2016)

Guns N' Roses, lühendatuna GN'R kui ka G&R, on Ameerika Ühendriikide hard rock'i ansambel, mis moodustati 1985. aastal California osariigis Los Angeleses.

Bänd on seitsmeliikmeline: koosseisus on praegu solist W. Axl Rose (kes on ainuke ansamblis pidevalt olnud asutajaliige), soolokitarrist Saul Hudson, tuntud kui Slash, basskitarrist Duff McKagan, klahvpillimängija Dizzy Reed, rütmikitarrist Richard Fortus, trummar Frank Ferrer ning teine klahvpillimängija Melissa Reese. Müünud ligikaudu 90 miljonit albumit terves maailmas, on Guns N' Roses üks USA edukamaid ansambleid läbi aegade.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Guns N' Roses kujunes välja laulja William Bailey eelmistest ansamblitest Hollywood Rose ja Rapidfire ning kitarrist Tracii Gunsi ansamblist L.A. Guns. Ansambli tegevuse alguses vahetus selle koosseis kiiresti, mistõttu asutajaliikmetest jäid püsivamalt sinna vaid Bailey ja rütmikitarrist Jeffrey Isbell (tuntud kui Izzy Stradlin). Siiski stabiliseerus koosseis varsti ja kuni 1990. aastateni püsis see muutumatuna. Lisaks kahele asutajaliikmele olid ansambli liikmeteks veel soolokitarrist Saul Hudson (esinejanimega Slash), bassimängija Duff McKagan ja trummar Steven Adler. 1986. aasta kevadel võttis Bailey ametlikult uueks nimeks W. Axl Rose.

Guns N' Roses sai küllaltki kiiresti üheks Los Angelese tuntumaks hard rock'i ansambliks ja juba esimese tegevusaasta lõpus õnnestus neil sõlmida leping Geffen Recordsiga. 1987. aastal andis bänd välja debüütplaadi "Appetite for Destruction", mida on müüdud 25 miljonit eksemplari. "Appetite for Destruction" on ansambli kõige edukam album, pälvides 15-kordse plaatinaalbumi staatuse. Sellelt albumilt pärineb enamik nende tuntumatest lugudest, sealhulgas ka "Welcome to the Jungle", mida on hiljem kasutatud näiteks Clint Eastwoodi filmi "The Dead Pool" taustamuusikas.

1980. aastate lõpuks oli Guns N' Roses'ist saanud üks USA edukamaid hard rock'i ansambleid, kellel oli rohkelt poolehoidjaid nii Ameerika Ühendriikides kui ka väljaspool seda.

1990. aastate alguses tekkisid ansamblis tõsised sisevastuolud, põhiliselt sellepärast, et Rose kirjutas ansambli enda nimele, organiseeris ansambliasju omatahtsi, seega suhtudes ansambli liikmetesse nagu "palgalistesse" ning muusikaliste erimeelsuste tõttu. 1990. aastal vallandati narkootikumide kuritarvitamise pärast ansamblist trummar Steven Adler, keda asendas Matt Sorum. Samal ajal liitus ansambliga ka klahvpillimängija Dizzy Reed. 19911993 toimunud turnee "Use Your Illusion World Tour" keskel, novembris 1991 lahkus Guns N' Rosesist Izzy Stradlin, tuues põhjuseks, et bänd eiras reegleid ja koostöö oli võimatu. Selle tulemusel jäi Rose teoreetiliselt ainsaks asutajaliikmeks ansamblis. Stradlinit asendas aastatel 19911994 Gilby Clarke, kelle Rose vallandas, kuna ansambliga oli leping aegunud. Rose palkas seejärel uueks kitarristiks lapsepõlvesõbra Paul Tobiase, mis tekitas vastuolusid ansambli liikmete hulgas, kuna Slashil, McKaganil ja Sorumil oli raske Tobiasega koostööd teha tema üleoleva iseloomu tõttu. Matt Sorum kutsus Tobiast "Guns N' Rosesi Yoko Onoks", kuna Rose pidas teda tähtsamaks kui teisi liikmeid. Bänd ei saanud enam uut materjali salvestada tugevnevate erimeelsuste tõttu: Slash lahkus 1996. aasta oktoobris ning Sorum vallandati 1997. aasta mais vaidluse tõttu Rose'iga Paul Tobiase teemal. Sorum kirjeldas asja järgmisel:

"Mina, Axl ja Paul Huge istusime stuudios ning rääkisime Slashist. Paul Huge ütles, et nägi Slashi oma uue ansambliga televiisorist ning ütles, et see "nägi välja ja kõlas sitasti". Ma ütlesin: "Kuula, litapoeg, kui ma siin toas istun, mul oleks hea meel, kui sa kurat ei räägiks Slashist sitta. Ta on ikka veel mu sõber. Sa kurat ei saaks temale küünaltki hoida, tema väikses varbas on rohkem annet, kui sinus endas, jää vait, sitapea!" Ja siis kargas Axl mulle ninna. Ma ütlesin: "Tead mida, Axl? Sa kurat oled ilmselt laksu all, kui arvad, et see bänd on Slashita Guns N' Roses. Kas sa, põrgu päralt, hakkad mängima Sweet Child O' Mine'i Paul Huge'iga? Anna andeks, mees, aga see ei kõlaks õigesti. Kuradi "Welcome To The Jungle" ilma Slashita?!" Axl ütles: "Mina olen Guns N' Roses – mulle pole Slashi vaja." Mina vastan: "Tead, mida? Ei, sa ei ole." Meil tekkis äge vaidlus, me röökisime üksteise peale ning ladusime vanu teemasid üles, kõik see kestis umbes pool tundi. Ja siis küsis Axl: "Kurat, kas sa lähed?" Vastasin: "Ei lähe, kurat." Axl karjus siis: "Hea küll, siis sa kurat, oled vallandatud!" Ma läksin stuudiohoonest välja ning Paul Huge ajas mind parklani taga ja karjus: "Mida kuradit, mees?! Tule lihtsalt tagasi ja palu [Axlilt] vabandust!" Mina hüüdsin vastu: "Käi persse, Yoko, mina lähen!" Ja nii oligi."

Saades teada Sorumi vallandamisest, lahkus sama aasta augustis ka Duff McKagan, kes enne lahkumist ütles Rose'ile: "Küllalt on küllalt. Selles ansamblis valitseb diktatuur ning mina ei taha näha end esinemas sellistes oludes. Leia keegi teine." Seega jäi ainsa algusaegade liikmena ansamblisse alles Axl Rose.

Ansambel siiski ametlikult laiali ei läinud, sest Axl Rose ja Dizzy Reed, kes olid ainsana Use Your Illusioni koosseisust alles, lisaks 1997. aasta alguses Slashi asendamiseks liitunud soolokitarrist Robin Finck ja Paul Tobias, suutsid leida uued pillimehed, kellega tegevust jätkata, kuid ka neid vahetati sageli. 2000. aasta lõpuks olid uues koosseisus Rose, Reed, Tobias, Finck, trummar Bryan Mantia, teine soolokitarrist Buckethead, bassist Tommy Stinson ning teine klahvpillimängija Chris Pitman. 1. jaanuaril 2001 alustas Guns N' Roses "Chinese Democracy" maailmaturneed eesmärgiga reklaamida peagi välja antavat samanimelist albumit, mille väljaandmist pidevalt edasi lükati, kuni see 2008. aasta novembris lõpuks ilmus. Ansambli liikmed vahetusid ka uues koosseisus tihti: 2002. aastal lahkus ansamblist Paul Tobias, teda asendas Richard Fortus. 2004. aastal lahkus Buckethead, ärritatuna albumi väljastamise pidevast edasilükkamisest, 2006. aastal liitus teda asendamaks Ron "Bumblefoot" Thal. Samal ajal lahkus ka hiljuti isaks saanud Bryan Mantia, plaanides peagi ansambli tagasi tulla. Asendustrummariks sai tema õpilane Frank Ferrer, kes oli 2006. aasta lõpuks ansambli ametlik liige. 2007. aasta kevadel lahkus Robin Finck ja siirdus tagasi ansambli Nine Inch Nails. 2009. aastal liitus ansambliga soolokitarrist DJ Ashba, kellel oli Slashiga palju ühiseid nüansse. Arvates, et Ashba üritab Slashi stiili järgida, pani USA väljaanne MetalSucks talle mõnitava varjundiga hüüdnimeks DJ Slashba.

2014. aastal, kui bänd lõpetas "Appetite For Democracy" turnee, ei saanud liikmed enam kindlad olla ansambli tulevikus. Bumblefoot lahkus 2014. aasta sügisel, olles sellele juba kevadel vihjanud. 2015. aasta juulis lahkus Ashba ning 2016. aasta alguses ka Stinson ja Pitman.

Vaatamata sellele, et Rose'i ja Slashi vahel tekkis 1996. aastal vaen, millel ei paistnud lõppu olevat ning mida ka võimendati ajakirjanduse kaudu, leppisid nad 2015. aasta märtsis ära.

Guns N' Rosesi album "Use Your Illusion" sai nime väliseesti kunstniku Kalev Mark Kostabi maali "Use Your Illusion" järgi, mida kasutati ka albumi kaanepildina.

2016. aastal läksid ansamblisse tagasi Slash ja Duff McKagan, kes asendas 2014. aastal mõnel kontserdil Tommy Stinsonit, kes oli hõivatud oma teise ansambliga The Replacements. Lisandus ka uus klahvpillimängija Melissa Reese, kes asendas ansamblist lahkunud Chris Pitmanit. Alustati väga menukaks kujunenud turneed "Not in This Lifetime... Tour". Selle ajal on mõnel kontserdil osalenud ka ansambli endine trummar Steven Adler (kes pidi küll ansamblisse tagasi tulema, kuid seljavigastuse tõttu ei antud talle võimalust terve turnee vältel ansamblis olla), kuid samas pole ansambli naasnud Matt Sorum, keda polnud ansambli tagasi kutsutud ning Izzy Stradlin, kes ei avaldanud soovi seda teha, kuna ansamblis jaotati tasusid ebavõrdselt. Samas avaldab Adler tugevat soovi ansambli tagasi tulla ning tema sõnul teeks seda ka Stradlin, kui ta leiaks sobiva kesktee ansambliga, samuti kahetseb lahkumist endine trummar Bryan Mantia.

16. juulil 2018 andis ansambel kontserdi Tallinna lauluväljakul.

Liikmed[muuda | muuda lähteteksti]

Algkoosseis[muuda | muuda lähteteksti]

1985–1990[muuda | muuda lähteteksti]

1990–1997[muuda | muuda lähteteksti]

1997–2008[muuda | muuda lähteteksti]

Koosseis 2009–2014[muuda | muuda lähteteksti]

Koosseis 2016–[muuda | muuda lähteteksti]

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Stuudioalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Koduleht
  • "Guns N´ Rosesi uus plaat on Euroopas üliedukas". Elu24. 5. detsember 2008.