Grand Theft Auto V

Allikas: Vikipeedia
Grand Theft Auto V
Arendaja Rockstar North
Väljaandja Rockstar Games
Levitaja Take-Two Interactive
Disainer Leslie Benzies
Imran Sarwar
Seeria Grand Theft Auto
Mootor RAGE
Euphoria
Bullet
Platvorm Microsoft Windows
PlayStation 3
PlayStation 4
Xbox 360
Xbox One
Mänguviis üksikmäng, mitmikmäng

"Grand Theft Auto V" (GTA 5 / GTA V) on seiklus-märulimäng, mille töötas välja Rockstar North ja avaldas Rockstar Games. See väljastati 17. septembril 2013 PlayStation 3-le ja Xbox 360-le ning 18. novembril 2014 PlayStation 4-le ja Xbox One'ile. Microsoft Windowsi versioon anti välja 14. aprillil 2015. GTA V on "Grand Theft Auto" põhiseerias järg 2008. aastal ilmunud "Grand Theft Auto IV-le". Mängu tegevuspaik on väljamõeldud osariik San Andreas, mis põhineb Lõuna-Californial. Üksikmängu lugu räägib kolmest kurjategijast ja nende jõupingutustest varguste toimepanemisel, olles riigiasutuste surve all. Avatud maailm võimaldab mängijatel San Andreases vabalt ringi liikuda, sealhulgas vabas looduses ning Los Angelesel põhinevas Los Santose linnas.

Mängu mängitakse esimese või kolmanda isiku perspektiivist ja liikumine toimub jalgsi või sõidukitega. Mängija kontrollib kolme peategelast (Michael, Trevor ja Franklin), ühe mängija režiimi vahetada teise tegelase vastu saab peaaegu igal ajal, nii ka missioonide ajal. Lugu raamib varguste järjestusi ja paljud missioonid on tulistamise ja sõitmise gameplay. Mängija karakter on kurjategija ning see võib õhutada mängus olevaid õiguskaitseasutusi, mille tagajärjel "arreteeritakse" mängija politseinike ja vajadusel kõrgemate isikute poolt. "Grand Theft Auto Online" on mitmikmäng - seal saab otse mängida teiste mängijatega koos. Mitmikmängu režiim võimaldab kuni 16 mängijal uurida avatud maailma ja tegeleda ühiste või konkurentsi võimaluste asjadega.

Väljatöötamine algas aastal 2009, varsti pärast "Grand Theft Auto IV" väljatulekut. Arendusmeeskond nägi "Grand Theft Auto IV" vaimse järglasena selliseid varasemaid projekte nagu "Red Dead Redemption" ja "Max Payne 3". Idee kasutada mängus kolme juhitavat peategelast, on murdmaks seeria traditsiooni-disaini valikut, arendajate uuendused tuumstruktuuriga on selle eelkäijad. Osana oma teadustöös avatud maailmas, arendajad viisid läbi välitööd ümber California kogu arengu ja pildistasid kaadrid projekteerimise meeskonnaga. Arengu tollimaksud jagavad paljut Rockstar stuudiole kogu maailmast.

Pärast väljakuulutamist oktoobris 2011 oli "Grand Theft Auto V" laialt oodatud. Vabastamisel oli pälvinud paljude arvustajate kiitused, mis oli suunatud eelkõige mitme peategelase disainile ja avatud gameplay'le. Kriitikud olid polariseeritud stseeni kujutav piinamise ja mäng naiste kohtlemist. Mõned märgistasid mängu olemuselt vägivaldseks ja häbistavaks. "Grand Theft Auto V" murdis tootmisharu müügi arvestust ja sai kõige kiiremini müüvaks meelelahutustooteks ajaloos, teenides esimese müügipäevaga 800 miljonit USA dollarit ja kolme päevaga 1 miljard dollarit. Ta võitis aasta lõpu märke, sealhulgas nimetati mitmes mänguteemalises väljaandes aasta mänguks.