General Motors

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
General Motorsi logo

General Motors Company (tuntud ka lühendi GM järgi) oli 2008. aasta seisuga USA suurim autotootja.

Seoses finantskriisiga sattus ettevõte 2008. aastal tõsisesse pankrotiohtu. 2009. aasta 1. juunil esitas GM pankrotikaitse avalduse ettevõtte ümberkujundamiseks (Chapter 11 protection). Kohus kiitis ümberkujundamise plaani heaks ja võimaldas uuel ettevõttel, NGMCO Inc.-l, GM varad ja kaubamärgid üle võtta. NGMCO Inc. võttis oma nimeks vana ettevõtte nime: General Motors Company. Vana General Motors, koos selle suhtes esitatud nõuetega, sai nimeks Motors Liquidation Company.

Uue General Motorsi enamusosalus (61%) kuulub esialgu Ameerika Ühendriikide Rahandusministeeriumile. 9,8% aktsiatest kuulub Motors Liquidation Company aktsionäridele. Aktsionäride seas on ka Kanada ja Ontario provintsi valitsused (7,9% ja 3,8%) ning ametiühingu tervishoiufond (17,5%).

2010. aastal viidi läbi IPO. GM kasumlikkus taastus 2011. aastal.

General Motorsi pekorter asub Detroitis Renaissance Centeris. Juhatuse esimees oli Edward Whitacre, tegevjuht Daniel Akerson. 2010. aasta lõpus läks Akersonile ka juhatuse esimehe ametikoht.

GMi käive oli 2007. aastal 407 miljardit dollarit, 2010. aasta kasum oli 4,7 miljardit dollarit.

Omab kaubamärke Buick, Cadillac, Chevrolet, GM Daewoo (70,1%), GMC ja Holden, osaliselt Wuling.

Hummeri kaubamärgi müüs General Motors oktoobris 2009 Hiina ettevõttele Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery Company.

Saab Automobile müüdi 2010. aastal Spyker Cars NV-le. Loobuti ka kaubamärkidest Pontiac ja Saturn.

Opel ja Vauxhall müüdi 2017. aastal Groupe PSA-le. Ka Holden lõpetas autode tootmise, nüüd vaid impordib Opeli ja Chevrolet autosid ja müüb neid oma kaubamärgi all.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]