Käive

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Käive on (inglise keeles revenue, turnover, sales) on ettevõtte põhitegevusest, kas kaupade või teenuste müügist, saadav sissetulek.

Eesti käibemaksuseaduse järgi on käive: [1]

  1. kauba võõrandamine ja teenuse osutamine ettevõtluse käigus;
  2. kauba või teenuse omatarve;
  3. kauba toimetamine teise liikmesriiki ilma võõrandamiseta oma sealse ettevõtluse tarbeks (§ 7 lõike 1 punkt 3);
  4. kauba sundvõõrandamine tasu eest.

Käive on kasumiaruandes esimesel real kajastatud summa. Vahel kutsutakse käivet inglise keeles ka top line (ülemine rida).

Brutokäive on sissetulekud koos käibemaksuga ja netokäive on sissetulekud ilma käibemaksuta.


Maksukohustuse tekkimine[muuda | muuda lähteteksti]

Käibemaks kuulub Eesti maksusüsteemi riiklikult kehtestatud maksude koosseisu ja käibemaksu haldur on vastavalt Maksukorralduse seadusele Maksu-ja Tolliamet. Maksuhaldur on kehtestanud käibemaksuseaduses sätestatule vastavalt käibemaksu arvestuse põhimõtted, kogumise protseduurid, laekumise ning tasaarvelduse ja maksudeklaratsioonide ringlemise süsteemi ka käibedeklaratsiooni esitamise ja esitamata jätmise korra ja vastutuse. Kehtiv käibemaksuseadus (2003) toob ära, koos eranditega, ka Maksu-ja Tolliametis käibemaksukohustuslasena registreerimise kohustuse, kui maksukohustuslase käive ületab kalendriaasta algusest arvates 16 000 eurot, nimetatud suuruses käibe tekkimise päevast kohustus end maksukohustuslasena registreerida[2].

Käibemaksukohustuslane[muuda | muuda lähteteksti]

Käibemaksukohustuslane on ettevõtlusega tegelev isik, kaasa arvatud füüsiline isik, avalik-õiguslik juriidiline isik, või riigi-, valla- või linnaasutus,kellel on käibemaksuseaduse kohaselt tekkinud kohustus end maksukohustuslasena registreerida[3].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti maksusüsteem Käibemaks Käibedeklaratsioon Maksu- ja Tolliamet

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]