Hummer

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mudelid H3, H1 ja H2

Hummer on USA päritolu maastikuauto mark, mis võeti esmakordselt kasutusele 1992. aastal kui AM General hakkas müüma M998 Humvee tsiviilkasutusse mõeldud versiooni[1]. 1998. aastal ostis General Motors AM Generali käest Hummeri kaubamärgi ning tõi turule kokku 3 Hummeri mudelit: algupärane Hummer H1, mis baseerus militaarkasutuses olnud Humveel ning uute mudelitena H2 ja H3, mis olid ehitatud juba General Motorsi enda autode platvormidele.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

HumVeed ehk HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) tootis esialgu AM General ning sõidukeid toodeti kooskõlas USA relvajõududega sõlmitud kokkuleppele. HMMWV-d toodeti mitmes variandis, varustatuna näiteks kuulipildujaaluste ja radariga või kohandatuna inimeste veoks. Toodeti ka lumel sõitmiseks kohandatud roomikutega varianti, mida kasutatakse polaarjoonte ligiduses, sealhulgas Antarktikas.

HMMWV[muuda | muuda lähteteksti]

1980. aastate lõpus tekitas HMMWV suurt avalikku huvi. Seetõttu hakkas AM General 1992 tootma auto tsiviilotstarbelist mudelit Hummer H1, mis põhineb sõjaväe masinatel, aga millele oli lisatud müraisolatsiooni, konditsioneer, helisüsteem jmt tavapärased mugavuslisad. Esimese kahe Hummer H1 omanikuks sai Arnold Schwarzenegger.

1998 müüs American Motors kaubamärgi General Motorsile, kuid tootmine jäi endiselt AM-i allüksustesse, GM hakkas tegelema üksnes turustamise, levitamise ja tootevalikuga. GM juurutas kiiresti tootmisse uued mudelid H2 ja H3, mis olid loodud puhtalt tsiviilkasutuseks. Prototüübina esitleti 2008. aasta alguses mudelit Hummer HX.

2009. aasta oktoobris müüb General Motors automargi Hiina ettevõttele Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery Company. Müügitehing aga lõpule ei jõua ning järgmise aasta veebruaris teatatakse tehingu ebaõnnestmumisest ning Hummeri brändi sulgemisest[2].

2019. aastal levivad kuulujutud, et General Motors plaanib Hummeri kaubamärgi taaselustada 2021. aastal seoses maasturite müüginumbrite jätkuva kasvuga[3].

2020. aasta 30. jaanuaril avaldab GM rea lühivideosid, mis kinnitavad ametlikult Hummeri kaubamärgi tagasitulekut. 20. oktoobril avalikustatakse ametlikult uus täiselektriline GMC Hummer EV. Tootmisaja alguses on planeeritud 2021. aasta sügis.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]