Gaston Leroux

Allikas: Vikipeedia
Gaston Leroux
Sünninimi Gaston Louis Alfred Leroux
Sünniaeg 6. mai 1868
Pariis
Surmaaeg 15. aprill 1927 (58-aastaselt)
Nice, Prantsusmaa
Kirjandusžanrid kriminaalromaan
põnevusromaan
Koduleht gaston-leroux.net
"Kollase toa saladus" prantsuse keeles, esimene peatükk

Gaston Louis Alfred Leroux (6. mai 186815. aprill 1927) oli prantsuse ajakirjanik ja kriminaalromaanide autor[1].

1909–1910 ilmunud romaani "Ooperikummitus" ainetel on valminud palju filme ja lavastusi, millest tuntuim on Andrew Lloyd Webberi muusikal "Ooperifantoom" (1986).

Leroux on tuntud amatöördetektiivi Joseph Rouletabille'i tegelaskuju loojana.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Gaston Leroux sündis Pariisis rikka kaupmehe pojana. Gaston kasvas Normandias. Kõrghariduse omandas noormees Pariisis õigusteaduse alal, lõpetades 1889. Ta sai päranduseks miljoneid franke ja elas metsikut elu, kuni raha otsa sai. See juhtus juba järgmisel aastal.

18901893 tegutses ta advokaadina, seejärel ajalehtede L'Écho de Paris ja Le Matin reporteri, teatrikriitiku ja väliskorrespondendina. Sajandivahetuseks sai temast Prantsusmaa üks juhtivaid kohtukroonikuid. 1905 oli ta Venemaal ja kajastas Venemaa 1905. aasta revolutsiooni.

Tema esimene kirjandusteos ilmus 1903 ajalehes Le Matin ja kandis nime "Varanduseotsija". Järgmisel aastal ilmus see raamatuna pealkirjaga "Théophraste Longuet' kaksikelu" ("La Double Vie de Théophraste Longuet").

1907 lõpetas Leroux töö ajakirjanikuna ja hakkas kirjanikuks. Juba järgmisel aastal ilmus "Kollase toa saladus", kus tegutseb Joseph Rouletabille.

1909 asutas Leroux oma filmistuudio Société des Cinéromans (Kinoromaanide Ühing), et avaldada korraga nii romaane kui ka nende põhjal tehtud filme. Ta töötas seal produtsendi ja stsenaristina. 1918 mängis ta ka ise peaosa filmis "Fantoom". Ühes filmis mängis ka tema 13-aastane tütar Madeleine. Filmistuudio lõpetas tegevuse 1922, kui selle neelas alla ettevõte Pathé, mis toodab filme tänapäevani.

Leroux' romaane, eriti "Kollase toa saladust", kiitsid sürrealistid. Kirjanikumeisterlikkuse näiteks tegevustiku ülesehitamise kohta on seda pidanud teiste hulgas Sergei Eisenstein ja Jorge Luis Borges. Seda romaani on korduvalt ekraniseeritud, esimest korda 1919 ja seni viimast korda 2003.

Gaston Leroux suri 58-aastaselt tsüstiiti[2].

Teoseid eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

Joseph Rouletabille'i sari[muuda | muuda lähteteksti]

Muud teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Biographie Gaston Leroux' koduleht
  2. Biography by Gaston Leroux. Online Books, Poems, Short Stories – Read Print Library

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]