Euroopa meemesilane

Allikas: Vikipeedia
Euroopa meemesilane
Kraini rassist meemesilane
Kraini rassist meemesilane
Taksonoomia
Riik Loomad Animalia
Hõimkond Lülijalgsed Arthropoda
Klass Putukad Insecta
Selts Kiletiivalised Hymenoptera
Alamselts Rippkehalised Apocrita
Ülemsugukond Mesilaselaadsed Apoidea
Sugukond Mesilaslased Apidae
Alamsugukond Apinae
Triibus Apini
Perekond Mesilane Apis
Liik Meemesilane Apis mellifera
Alamliik Euroopa meemesilane
Ladinakeelne nimetus
Apis mellifera mellifera
Linné, 1758

Euroopa meemesilane (Apis mellifera mellifera) on üks kahest meemesilase alamliigist.

Euroopa meemesilane jaguneb rassidesse, millest olulisemad on järgmised:

  • Tume rass (Apis mellifera mellifera mellifera) on Euroopa meemesilase rass, millele on tavaline suur talvekindlus, väike vargustung, rahutus ja tigedus. Tumeda rassi esindajad on mõõtmetelt suuremad ja neile on iseloomulikuks must kitiinkest ja kolm kitsast kollakaspruuni hõredat karvavööti. Sellesse põhirassi kuulus ka Eesti tumemesilaste asurkond. Tumeda rassi klassifitseeris Karl von Linné 1758. aastal.
  • Põhja rass (Apis mellifera mellifera lehzeni) on meemesilase rass, mis on väga vastupidav ja hästitalvituv. Värvus on pruunikasmust. Tänapäeval on seda rassi säilinud vaid üksikutes kohtades Skandinaavia poolsaarel.
  • Itaalia rass (Apis mellifera mellifera ligustica) on keskmise suurusega kolme laia kollase või kollakashalli karvavöödiga kollane mesilane. Itaalia rassi tõuomadusteks võib pidada rahulikkust, pikka haugmeperioodi, sülelemiskainust ja suurt vargustungi. Itaalia rassi klassifitseeris Maximilian Spinola 1806. aastal.
  • Kraini rass (Apis mellifera mellifera carnica) on keskmise suurusega ja kolme valkjashalli karvavöödiga hall meemesilane. Kraini rass on tugeva lennuvõime, hea ehitusvõime, keskpärase talvekindluse ja sülelemistungiga ning kiire kevadise arenguga rahulik mesilasrass. Algselt oli levinud peamiselt Balkani maades ja Austrias, kuid koos tugeva aretustööga on kraini rass levinud maailmas kõikjale. Selle klassifitseeris Pollmann 1879. aastal.
  • Kaukaasia rass (Apis mellifera mellifera caucasica) on küllaltki töökas hallikat värvi ja pikkade suistega mesilasrass. Halli karvastiku tõttu on seda rassi kutsutud ka kaukaasia halliks mägimesilaseks. Eesti oludesse vähesobiv oma suure vargustungi ja madala talvekindlusega. Selle klassifitseeris Pollmann 1889. aastal.

Tõuaretuse kaudu on eri rassidest aretatud mitu tõugu, näiteks Bucfasti mesilasetõug, mille aretas Karl Kehrle (18981996).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Mesinik, mesinduse infoleht, nr 2, (76), lk 7–8, aprill 2013, veebiversioon (vaadatud 3.10.2014)