Eugenia Basilewsky

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Eugenia Basilewsky (sündinud Eugenia von Wirén; 13. detsember 1917 Sevastoopol, praegune Ukraina1. veebruar 2006 Solna, Rootsi) oli eestirootsi päritolu tuntud Rootsi joogaõpetaja.

Ta isa Robert von Wirén oli eestirootslane, ema aga venelanna, kes suri varakult. Kui Eugenia oli 10-aastane, tõi isa ta Eestisse Tallinna, kus ta lõpetas Luise tänaval asunud saksa õppekeelega Tallinna V Gümnaasiumi. Ta esimene abikaasa oli Vladimir von Pezold. Sõja algul siirdus perekond Saksamaale, kus Eugenia DP-laagris tuberkuloosi haigestus. Sanatooriumis juhuslikult kätte sattunud joogaraamat haaras niivõrd ta meeled ja mõtted. Ja Eugenia terveneski tuberkuloosist täielikult, sooritades joogas ette nähtud hingamis-, krokodilli- ja tiigriharjutusi.

1942 sündis poeg Alexander, kellega 1951. aastal Eugenia Rootsi siirdus. 1953 abiellus ta Ivan Basilewskyga (ka Basilevski) (1898–1989), iseseisvuse ajal Eestis elanud metsainspektori ja andeka välisvene luuletajaga, kes muuhulgas võitles Sinimägedes Punaarmee vastu.

Eugenia õppis ära sanskriti keele, õpetas seda muuhulgas ülikoolis, andis arvukalt joogakursusi Rootsis ja naaberriikides, asutas Yoga Light Centeri ja oli aastaid Rootsi Joogaõpetajate Liidu esimees. Lisaks aitas ta kaasa jooga lülitamisele Rootsi koolide vabatahtlike õppeainete kavva. Ta õppis suurte meistrite juures, eriti indialase Yesudiani juures Luganos Šveitsis. Ta valdas täiuslikult oma keha.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Ta sai rahvusvaheliselt tuntuks pärast Rootsi mainekas kirjastuses Bonnier avaldatud raamatu ”Slappna av med yoga” (1976) ilmumist soome keeles pealkirja "Terveyttä joogasta" all (Helsingi: Otava, 1979) ning seejärel välja antud hispaaniakeelset tõlget "Salud con yoga" (Bilbao: Mansajero, 1981). Rootsikeelse joogaraamatu kaanepildil poseerib autor ise ning näitab ka teose arvukatel fotodel, kuidas harjutusi sooritada. Ta õpilastest on mitmed asunud tööle terapeutidena alternatiivmeditsiinis.

Tsitaat[muuda | muuda lähteteksti]

Tsitaat tema artiklist Rootsi ajakirjas Sökaren (nr 3, 1976):

"Jooga on kasulik kehale ja hingele. Tuleb muuta teadvust millegi kõrgema ja parema suunas. Alguses on vaja mõjutada alateadvust, eemaldada kõik negatiivne ja seejärel lisada pidevalt positiivseid mõtteid ja sisendusi."

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]