Alternatiivmeditsiin

Allikas: Vikipeedia


Alternatiivmeditsiin on diagnostika, profülaktika ja ravi meetodid, mille toimimisel puudub üldtunnustatud põhjendus ning mida kasutatakse teadusliku meditsiini asemel või kõrval.

Mõningatel juhtudel kasutavad ka arstid alternatiivmeditsiini vahendeid või teevad selle praktiseerijatega koostööd.[viide?]

Paljud alternatiivmeditsiini meetodid on välja kasvanud pärimuslikust rahvameditsiinist.

Alternatiivmeditsiin on igasugune ravimeetod, mille toimimise kohta esitatud väidetel puudub teaduslik alus või mis on üldaktsepteeritud teadusega otseses vastuolus. Hoolimata märkimisväärsetest investeeringutest pole ükski uurimus suutnud tõestada alternatiivmeditsiini meetodite efektiivsust, isegi võrreldes platseeboefektiga. Paljud arstid ja teadlased on nimetanud alternatiivmeditsiini ebaeetiliseks ning koguni kahjulikuks (nt. kui kasutatav toimeaine on toksiline või kui meetodit kasutatakse tavameditsiini asemel). Enamus alternatiivmeditsiini harusid baseeruvad religioonil, ebausul, pseudoteadusel või pettusel.[1][2][3]

Alternatiivmeditsiini sfäär[muuda | muuda lähteteksti]

Paljud alternatiivmeditsiini meetodid on välja kasvanud pärimuslikust rahvameditsiinist. Alternatiivmeditsiini kasutatakse tänapäeval paljudes maades üheaegselt teadusliku meditsiiniga, selle kõrval aga samuti ka viimati mainitud teadusvõrgu puudumisel, selle asemel. Mõningatel juhtudel kasutavad ka arstid alternatiivmeditsiini vahendeid või teevad selle praktiseerijatega koostööd. Alternatiivmeditsiini võrgustikku püütakse klassifitseerida olemasolevaid teadusliku meditsiini meetodeid kasutades, nii on näiteks Eesti Vabariigi tervishoiusüsteemis kasutusel anatoomilis-terapeutiline keemiliste koodide võrgustik, milles on klassifitseeritud ja registreeritud taimsed ja ravimisarnased preparaadid (rühm T -taimsed ja ravimisarnased preparaadid).

Alternatiivmeditsiini harud[muuda | muuda lähteteksti]

Lihtsustatult võib alternatiivmeditsiini sfääri kuuluvaiks lugeda märksimisväärse praktiseerijate, vahendite, meetodite, teadmuse ning nende tarbijate (ravi võimaldajate) olemasolul- olevaiks ka :

ja kohalik

Alternatiivmeditsiini meetodeid[muuda | muuda lähteteksti]

Alternatiivmeditsiini preparaadid[muuda | muuda lähteteksti]

Alternatiivmeditsiini spetsialistid[muuda | muuda lähteteksti]

Alternatiivravi teostavad vastava väljaõppe saanud spetsialistid (mitte segi ajada teadusliku meditsiini spetsialistide klassifitaksioniga):kiropraktik, massöör, toitumisnõustaja jpt..

Alternatiivmeditsiin ja meditsiin[muuda | muuda lähteteksti]

Alternatiivmeditsiini ja selle võrgustiku toimimisel puudub paljudes riikides üldtunnustatud verifikatsioon (sh põhjendus). Suurimaks takistuseks peetakse näiteks taimeravi puhul, taimeravipreparaatide e nn "looduslike ühendite" klassifitseerimisega ning nende patenteerimisega seotud küsimusi.

Riiklikust süsteemist rahastatakse alternatiivmeditsiini meetoditest nõelravi Saksamaal.[4]

Eesti Vabariigi meditsiini- ja tervishoiusüsteem ning alternatiivmeditsiin[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Vabariigis kehtiv tervishoiusüsteem ja sellega seonduv baseerub solidaarsel kindlustusel. Tervishoiusüsteemi majandab EV Sotsiaalministeerium koos Haigekassaga, juhindudes riigieelarve seaduses ettenähtud kuludest ning tuludest. Eesti Vabariik, kui Euroopa Liidu liige, püüab juhinduda meditsiinisüsteemide haldamisel Euroopa Liidu seadustega kooskõlastatud nn"teadusliku verifikatsiooni" ning vastavate institutsioonide määrustikest.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Andrus Lipand. "Alternatiivmeditsiin". Haiguste ABC. kliinik.ee.
  2. Arvo Tikk. "Arstid ja alternatiivmeditsiin". Eesti Arst. Eesti Arstide Liit. Failitüüp: PDF.
  3. "$2.5 billion spent, no alternative cures found". NBC News. Inglise keeles.
  4. Krankenkassen Deutschland: Krankenkassen übernehmen Akupunktur bei Kreuz- und Knieschmerzen, vaadatud 23.09.2015

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]