Alternatiivmeditsiin

Allikas: Vikipeedia

Alternatiivmeditsiin on diagnostika, profülaktika ja ravi meetodid, mille toimimisel puudub üldtunnustatud põhjendus ning mida kasutatakse tõendus- ehk teaduspõhise meditsiini asemel või kõrval.

Paljud alternatiivmeditsiini meetodid on välja kasvanud pärimuslikust rahvameditsiinist.

Alternatiivmeditsiin on igasugune ravimeetod, mille toimimise kohta esitatud väidetel puudub teaduslik alus või mis on teadusega otseses vastuolus. Hoolimata märkimisväärsetest investeeringutest pole ükski uurimus suutnud tõestada alternatiivmeditsiini meetodite efektiivsust, isegi võrreldes platseeboefektiga. Paljud arstid ja teadlased on nimetanud alternatiivmeditsiini ebaeetiliseks ning koguni kahjulikuks – näiteks kui kasutatav toimeaine on toksiline või kui meetodit kasutatakse tavameditsiini asemel. Enamik alternatiivmeditsiini harusid põhineb religioonil, ebausul, pseudoteadusel või pettusel.[1][2][3]

Alternatiivmeditsiini valdkond[muuda | muuda lähteteksti]

Paljud alternatiivmeditsiini meetodid on välja kasvanud pärimuslikust rahvameditsiinist. Alternatiivmeditsiini kasutatakse tänapäeval paljudes maades üheaegselt teadusliku meditsiiniga, viimase puudumisel ka selle asemel. Mõnel juhul kasutavad ka arstid alternatiivmeditsiini vahendeid või teevad selle praktiseerijatega koostööd.

Alternatiivmeditsiini võrgustikku püütakse klassifitseerida olemasolevaid teadusliku meditsiini meetodeid kasutades. Nii on näiteks Eesti Vabariigi tervishoiusüsteemis kasutusel anatoomilis-terapeutiline keemiliste koodide võrgustik, milles on klassifitseeritud ja registreeritud taimsed ja ravimisarnased preparaadid (rühm T – taimsed ja ravimisarnased preparaadid).

Alternatiivmeditsiini harud[muuda | muuda lähteteksti]

Lihtsustatult võib alternatiivmeditsiini valdkonda kuuluvaiks lugeda ka ajurveeda, Hiina meditsiini, homöopaatia, taimravi, Tiibeti meditsiini ja rahvameditsiini.

Alternatiivmeditsiini meetodeid[muuda | muuda lähteteksti]

Alternatiivmeditsiini preparaadid[muuda | muuda lähteteksti]

Alternatiivmeditsiini spetsialistid[muuda | muuda lähteteksti]

Alternatiivravi teostavad vastava väljaõppe saanud spetsialistid (mitte segi ajada teadusliku meditsiini spetsialistide klassifikatsiooniga): kiropraktik, massöör, toitumisnõustaja jpt.

Alternatiivmeditsiin ja meditsiin[muuda | muuda lähteteksti]

Alternatiivmeditsiini ja selle võrgustiku toimimisel puudub paljudes riikides üldtunnustatud verifikatsioon (sh põhjendus). Näiteks taimravi puhul peetakse suurimaks takistuseks taimravipreparaatide ehk nn looduslike ühendite klassifitseerimise ja patenteerimisega seotud küsimusi.

Riiklikust süsteemist rahastatakse alternatiivmeditsiini meetoditest nõelravi Saksamaal.[4]

Eesti Vabariigi meditsiini- ja tervishoiusüsteem ning alternatiivmeditsiin[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Vabariigi tervishoiusüsteem ja sellega seonduv põhineb solidaarsel kindlustusel. Tervishoiusüsteemi majandab Sotsiaalministeerium koos Haigekassaga, juhindudes riigieelarve seaduses ettenähtud kuludest ning tuludest. Eesti Vabariik püüab Euroopa Liidu liikmena juhinduda meditsiinisüsteemide haldamisel Euroopa Liidu seadustega kooskõlastatud teadusliku verifikatsiooni ning vastavate institutsioonide määrustikest.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Andrus Lipand. "Alternatiivmeditsiin". Haiguste ABC. kliinik.ee.
  2. Arvo Tikk. "Arstid ja alternatiivmeditsiin" (PDF). Eesti Arst. Eesti Arstide Liit.
  3. "$2.5 billion spent, no alternative cures found". NBC News (inglise keeles).{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  4. Krankenkassen Deutschland: Krankenkassen übernehmen Akupunktur bei Kreuz- und Knieschmerzen, vaadatud 23.09.2015.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]