Eugen Haamer

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Eugen Haamer (10. aprill 1903 Kuressaare15. jaanuar 1968 Tartu) oli eesti arhitekt ja ehitusinsener.

Eugen Haamer lõpetas Saaremaa Ühisgümnaasiumi ja Tallinna Tehnikaülikooli ning täiendas end Saksamaal. Koolipoisina võttis osa 1919. aastal toimunud Saaremaa mässu mahasurumisest ning osales Vabadussõjas.

Oli Kuressaare linnainsener ja -arhitekt. Tema projekti järgi valmis Kuressaare Algkooli hoone, mis oli aastani 2011 tollase Kuressaare Põhikooli hoone Garnisoni tänaval. Ehitusinseneriks oli Armin Talk. Hoone valmis 1939. Avamise puhul kinkis Eugen Haameri vend maalikunstnik Eerik Haamer koolile oma teose "Saaremaa", mis asub praegu Saaremaa Muuseumis.

Teine tuntud tema projekteeritud hoone oli 1936. aastal valminud rannahoone nn Weise heinamaal, mille sõjajärgsetel aastatel lammutasid kütteks naabruses elavad vene sõjaväelased.

Töötas Tallinnas teede- ja sillaehituse spetsialistina. 1944. aasta märtsipommitamises kaotas perekond kodu ning 1946 asuti elama Valka, kus Eugen Haamer sai tööd teedevalitsuse peainsenerina. 1952. aastal määrati Valga Teedevalitsuse juhataja Tartusse ning koos temaga asus seal peainsenerina tööle ka Eugen Haamer. Tema vastutusalas olid mitme suure silla ja ka näiteks Tallinna–Tartu maantee Põltsamaa–Tartu lõigu ehitus.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Eugen Haameri vennad olid maalikunstnik Eerik Haamer ning kirikuõpetaja ja skaudijuht Harri Haamer. Tema poeg Jaak Haamer oli režissöör.

Allikad[muuda | muuda lähteteksti]

  • Urve Kirss, 90 aastat Eugen Haameri sünnist, Meie Maa nr 16, 1993