Erinevus lehekülje "Klooster" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 214 baiti ,  2 aasta eest
(Ajalugu, täiend.)
[[Jainism]]is on kloostreid teada alates [[5. sajand eKr|5. sajandist]] eKr ja nende nimetus on laenatud budismist ('vihaara').
 
Kristlaste tagakiusamise aegadel põgenesid paljud [[monoteism]]i pooldajad [[Aafrika]], [[Süüria]], [[Egiptus]]e ja [[Väike-Aasia]] [[kõrb]]etesse ning mägedesse. Seal jäid nad elama üksi, muust maailmast eemaletõmbunult. Neid hakati nimetama [[eremiit]]ideks (erakuteks) või [[munk]]adeks. Pärast [[Milano edikt]]i kasvas munkade arv. Nendesse piirkondadesse tekkisid terved kogukonnad, kus püüti üksteist [[askees]]iga ületada. Tekkisid kloostrid oma ühiselureeglitega.
 
Ehkki [[koraan]] eitab kloostri tähtsust, on [[islam]]imaailmas kloostritraditsiooni sugemeid eelkõige [[sufism]]is.
 
[[Taoism|Taoismis]]is saion kloostri (või ka templi) nimetuseks ''guan ''(hiina keeles 觀 ‘vaatlema, jälgima, uurima’)<ref>[[Ida mõtteloo leksikon]]. [https://ida-motteloo-leksikon.fandom.com/et/wiki/Guan]</ref> ning kloostrikorraldus sai eriti oluliseks 'Quanzheni koolkonnas' Põhja-Hiinas Jin dünastia ajal (1115–1234).<ref name=qtbta>{{cite web|title=Quanzhen Tradition|url=http://www.taoists.co.uk/main_files/quanzhen.htm|publisher=British Taoist Association}}</ref>
 
{{täienda}}
11 325

muudatust

Navigeerimismenüü