Erinevus lehekülje "Meisterdetektiiv Blomkvisti ohtlik elu" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P
{{Raamatu info
| nimi = "Meisterdetektiiv Blomkvisti ohtlik elu"
| autor = Astrid Lindgren
| orig_tiitel = Mästerdetektiven Blomkvist lever farligt
Eva-Lotta ja Anders leiavad Kalle kodus pirnipuu all unistamast ja detektiivi mängimast. Suurest juveeliröövist on aga möödas terve aasta ning Kalle kutsutakse kaasa Rooside sõda mängima. See on laste igikestev suvine meelelahutus, mis seisneb Valgete rooside – Kalle, Andersi ja Eva-Lotta – vastasseisus punaste roosidega – Sixteni, Benka ja Jontega. Võitluse keskmeks on kujunenud [[Suurmõmmik]] – huvitava kujuga kivi, mida hoolega vaadates võib ette kujutada, et ta on väike vanamees, kes [[Buddha]] kombel oma naba põrnitseb.
 
Teel mänguplatsile Preeriasse kohtavad lapsed politseinik Björki ja [[vana Gren]]i, kes õhkab oma tavalisel kombel: "Jajah, lapsepõlve süütud muretud mängud, jajah...". Eva-Lotta räägib, et ta isa ei salli Greni, sest Gren olevat liigkasuvõtja. Lõpuks jõuavad nad Preeriasse ning mõisas toimunud võitluse tulemusena viidi ära valgete rooside pealik AndresAnders, Kalle ja Eva-Lotta lukustati mõisa. Tänu Kalle osavusele saavad nad peagi välja ning olles välja selgitanud, et Anders viidi Jote poole, otsustavad nad ronida vastasmajas elava GrenGreni katusele. Aknast mööda ronides kuulevad nad sees vaidlemist võlakirjade üle ning näevad akna ees seisvat rohelise gabardiinpükstega meest. Ta lubab Greniga kohtuda kolmapäeval nende tavalises kohas.
 
Lapsed jälgivad katuselt Jonte pool toimuvat ülekuulamist ning kui asi kisub halvaks, lahendab Kalle olukorra sellega, et laseb ragulkaga Jonte pööningukambri pirni katki. Pimeduses saab Anders põgenema ning algab jooks punaste rooside eest. Pettemanöövri abil jääb Kalle ainsaks tagaaetavaks, ning peidab end lonkur Fredriku osmikusse. Talle sinna järgitormanud Benka jookseb oma arstist isale sülle ning peab koju minema, Jonte ja Sixten lähevad pettuse ohvriks ning hüppavad Fredriku akendest jõkke, mille abil Kalle võitjaks osutub.
 
Peagi saabuval kolmapäevasel laadapäeval peab Eva-Lotta minema [[Suurmõmmik]]ut ohutumasse kohta viima. Teel näeb ta [[vana Gren]]iGreni, kes liigub temaga häirivalt samas suunas, ning Eva-Lotta teeb Mõisas aega parajaks. Algab äike, ning Eva-Lotta kiirustab Suurmõmmikut tooma, kohates teel roheliste gabardiinpükstega meest. Et midagi öelda, küsib ta mehelt kella. "Kolmveerand kaks," vastatakse talle, ning mees kiirustab minema, kaotades ühe võlakirja. Eva-Lotta võtab selle üles ja kiirustab edasi, leides ootamatult kivi najalt surnult [[vana Gren]]iGreni.
 
Linnake kihab ärevusest ja Kalle, olles [[emand Karlsson]]i kaudu juhtunust kuulnud, kiirustab Andersiga rääkima. Anders sulgeb isa kingsepatöökoja, kus ta on valves istunud, riputades uksele esimese hooga sildi „Suletud mõrva tõttu“. Kalle laidab selle maha ja uksele jääb silt „Mõnusa ilma tõttu on see töökoda suletud“. Poisid viivad Eva-Lottale lohutuseks pelargooniumi. Anders ja Kalle kuulavad pealt ka Eva-Lotta pool toimunud ülekuulamist.
 
Suurmõmmik otsustatakse peita Sixteni tuppa tema gloobuse sisse. Eva-Lotta on saanud meeletus koguses kaastundekaarte ja šokolaade, kuna kohalikus ajalehes avaldati ka tema kui laiba leidja nimi. Ta poolitab ühe šokolaadi Kalle ja Andersi vahel. Kui Anders hiilib Sixteni tuppa [[Suurmõmmik]]ut peitma, viskab ta enda šokolaadipoole Sixteni koerale Beppole ning limpsib sõrmed puhtaks. Šokolaad on aga mõrvari poolt arseeniga mürgitatud ning Anders saab sellest mürgituse, mille paneb keedetud tursa söömise arvele. Koer Beppo läheb kaduma ja leitakse väga haigena, kuid jääb siiski ellu. [[Suurmõmmik]]u viimise käigus juhtub ka äpardus, kui Anders tahab lõigata n-ö skalbiks tutti Sixteni juustest. Tuleb välja, et Sixteni voodis magas hoopis ta tädi Ada, kes selle tegevuse peale kiljudes ärkab. Anders põgeneb jooksujalu ja viskab häbiga kuldse lokkiloki jõkke.
 
Kalle nuputab välja, et šokolaad oli mürgitatud ja tema arseenipeegli test kinnitab seda. Lapsed räägivad politseinik BjörkgaBjörkiga, kuid kahjuks ei leita ümbrikut, millega šokolaad saadeti. Järgmiseks tahavad poisid näha mõrvapaika, kuid Eva-Lotta keeldub sinna tagasi minemast ja jääb üksinda mõisa. Sel ajal tuleb sinna tagasi mõrvar, kes tahab saada oma kaotatud võlakirja tagasi ja arvab, et see on laste käes – tegelikult on neil vaid punastelt roosidelt saadud kaart. Kallel õnnestub salaja politsei kutsuda ning enne põgenemist saadakse mõrvar kätte. Hiljem leitakse nii šokolaadiümbrik kui ka võlakiri ning politseil ongi olemas vajalikud tõendid tema vahistamiseks. Raamat lõpeb Kalle lausega konstaabel Björkile, kui viimane ütleb, et ei tegele nii elukardetava asjaga nagu seda on Rooside sõda: "Päh, inimene peab siiski elama ohtlikku elu!"
 
==Eesti keeles ilmunud==

Navigeerimismenüü