Meisterdetektiiv Blomkvist

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib raamatusarjast; lavastuse kohta vaata artiklit Meisterdetektiiv Blomkvist (lavastus)

Meisterdetektiiv Blomkvist. Meisterdetektiiv Blomkvisti elab ohtlikku elu
Autor Astrid Lindgren
Originaali pealkiri Mästerdetektiven Blomkvist.

Mästerdetektiven Blomkvist lever farligt

Tõlge Vladimir Beekman
Illustraator Edgar Valter
Päritolumaa Rootsi Rootsi
Keel rootsi
Žanr(id) lastekirjandus
Kirjastaja Rabén & Sjögren
Eesti kirjastaja Eesti Riiklik Kirjastus
Avaldamisaeg 1946–1951
Eesti avaldamisaeg 1960
Lehekülgi 288

"Meisterdetektiiv Blomkvist" on Rootsi lastekirjaniku Astrid Lindgreni raamatusari, milles seiklevad peategelased Kalle Blomkvist, Anders Bengtsson ja Eva-Lotta Lisander. Üheskoos satutakse juhuse tahtel kuritegeliku maailma valgustkartvate tegude keskele ning sõprade seiklusjanu ning ausus ja ustavus üksteise vastu aitavad käed rüpes istuval politseil need kuritööd ka lahendada.

Sari koosneb kolmest raamatust: "Meisterdetektiiv Blomkvist", "Meisterdetektiiv Blomkvisti ohtlik elu" ning "Kalle Blomkvist ja Rasmus". Esimeses vaadeldakse suure juveeliröövi toimepanekut ühe peategelase Eva-Lotta Lisanderi sugulase poolt, ning kuritöö paljastamist Kalle ja tema sõprade poolt. Teine osa, sisult ehk tõsiseim, käsitleb linnakest vapustanud mõrva ja selle asjaolude avastamist. Kirjanik maalib võrdlemisi hirmuäratavalt mõrtsuka portree ning põnev ja kiirelt arenev sündmustik viib hiljem ka peategelased kalgi mõrvariga silmitsi. Kolmandas osas satub aga peategelaste kolmik juhuslikult inimröövi keskele. Esimest korda triloogias viiakse lugeja linnakesest väljapoole – ühele meresaarele, kus asub röövlite staap ja varjupaik.

Eestikeelsed väljaanded[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]