75 929
muudatust
P |
P (pisitoimetamine) |
||
'''Apokalüpsis''' on [[sümbol]]eid kasutav [[kirjandusžanr]], mis kujundlikult kirjeldab [[maailma lõpp]]u ja inimkonna saatust. Sõna (ἀποκάλυψις) tuleneb kreeka keelest, tähendades 'avamist, ilmutamist'. [[Pilt:Durer Revelation Four Riders.jpg|
Tänapäeval kasutatakse sõna "apokalüpsis" ülekantud tähenduses [[Maailmalõpp|maailmalõpu]] kohta.
== Judaistlik traditsioon ==
Esimeste apokalüpsiste kirjutamisaja kohta on vähe informatsiooni. On teada, et need on kirjutatud ajavahemikul pärast [[Paabeli vangipõlv]]e [[4. sajand eKr|4.]]– [[3. sajand eKr|3. sajandil eKr]]. Viimased tuntumad [[judaism|judaistlikud]] apokalüpsised pärinevad [[1. sajand|1. sajandist pKr]], [[Jeruusalemm]]a [[Teine tempel|teise templi]] hävitamise ajast.
== Judaistliku apokalüptika tunnusjooni ==
Apokalüpsist on defineeritud kui jutustuslikus laadis ilmutuslikku kirjandusžanrit, milles ilmutuslikku kogemust vahendab inimesest vastuvõtjale maaväline olend, avades transtsendentset reaalsust, millel on nii ajaline mõõde eshatoloogilise pääsemise näol kui ka ruumiline mõõde teistsuguse, üleloomuliku maailmaga tutvumise näol.
Eristada saab kaht tüüpi apokalüpsiseid: ühed käsitlevad ajaloo kulgu, teised ebamaiseid rännakuid. Apokalüpsiste uurimine on keskendunud valdavalt "ajalooliste" apokalüpsiste uurimisele, kuna need võimaldavad otsida seoseid apokalüpsises kirjutatu ja tegeliku ajaloo vahel. Iseäranis levinud oli ajaloolis-kriitiline lähenemine [[19. sajand]]i lõpul briti [[apokrüüf]]ide uurijate koolkonna seas, tuntuim neist oli [[Robert H. Charles]] <ref>Collins, John J. 2016, p. 22.</ref> Apokalüpsiste traditsioon kasvas tollaste mõtlejate arvates välja pelgalt prohvetlusest. [[20. sajand]]i apokalüpsiste uurimine on näidanud, et apokalüpsistes esil olevad müüdid ja ideed on tihti laenatud naaberkultuuridest või on kasutatud teiste rahvastega ühiseid muistseid allikaid, mis ei ole säilinud. [[Hellenism|Hellenistlikul]] ajastul 4. kuni 1. sajandini eKr levisid [[Lähis-Ida]] regioonis erinevate kultuuride – babüloonlaste, pärslaste ja egiptlaste pärimus –, mille ideid juudid oma rikkaliku loominguga ühitasid. Apokalüpsiseid iseloomustab komposiitsus ehk eri müütide liitmine ühte vormi, nii moodustusid sageli vastuolulise [[süžee]]ga apokalüpsised. Ühe allikana kasutati ka tuhat aastat varem elanud [[kaananlased|kaananlaste]] vana [[baal]]iusku ja [[amoriidid|amoriitide]] [[ugariti]]keelseid tekste. [[Taanieli apokalüpsis|Taanieli]] 7:13 kõneleb Inimesepoja-sarnasest, kes tuleb taeva pilvedega. See motiiv on pärit kaanani kirjandusest, kelle jumalus Baal on pilvedel ratsutaja ja kes heitleb merejumal Yammiga. Dualistlik kõrgemate olendite võitluse müüt on iidne, maailma nägemist kahe heitleva jõu vahel kandis edasi ka apokalüptiline kirjandus, eriti [[esseenid]]e liikumine [[2. sajand eKr|2. sajandist eKr]] kuni [[1. sajand|1. sajandini pKr]]. Antiikajal täiendasid žanrit ka vanakreeka [[sibüll]]ide oraaklitradtsioon ja juudi rahva patriarhide [[Testament (kirjandusžanr)|testamendid]].
== Eenoki kirjandus ==
Eenok oli seitsmes patriarh pärast [[Aadam]]at, [[Metuusala]] isa <ref>1Aj 1:3</ref>. Eenoki nimele kuulub suur hulk apokrüüfe. Piibliuurija [[Józef Milik]]i väitel moodustasid viis Eenoki raamatut, kaasa arvatud [[Hiiglaste raamat (Eenok)|Hiiglaste raamat]], vastandseeria [[Mooses]]e [[Pentateuh]]ile.
[[1 Eenok]] on terviklikul kujul säilinud vaid [[etioopia keel
Eenok kui seitsmes patriarh on kõrvutatav muistse [[sumerid|sumerite]] seitsmenda kuninga [[Enmeduranki]]ga. Sarnaselt Eenokiga on [[Sippar]]i linna muistne valitseja Enmeduranki seotud [[astronoomia]], ennustuste ja ilmutustega. Nõnda on müüt Eenokist tegelikult sumerite traditsiooni järele tegemine. Tollase aja hellenistlikus maailmas oli erinevate rahvaste seas levinud 'konkureeriv ajalooteadus', et välja selgitada, kelle kangelased olid kõige õigemad muistse kultuuri loojad.
1 Eenok koosneb viiest eraldiseisvast osast:
* '''Valvajate raamat''' (1 Eenok 1 – 36)
Apokalüpsise tegelaskonna moodustavad Eenok, langenud inglid (Valvajad), kelle liidrid on [[Asasel]] ja [[Šemjasa]]; ka Jumal ja tema peainglid [[Gabriel]], [[Miikael]], [[Raafael]] ja [[Uriel]]. Valvajad õpetasid inimkonnale metallide töötlemist ja astroloogiat. Nende peamine patt oli abielu inimestega ja hiiglaste sigitamine, kes pöördusid inimkonna ja kogu looduse vastu. Õigete ja vagade eest seisja Eenok tõuseb taevasse, kus ta näeb kõrget trooni ja sellele istumas Kõigevägevamat, kelle "rõivad on heledamad kui päike ja valgemad kui mis tahes lumi." Taevas konstateeritakse olukorda – Valvajad pidid inimkonnale järele vaatama, kuid mitte inimesed Valvajatele. Seejärel asub Eenok ühes peainglitega maavälisele rännakule ja lendab läbi erinevate taevaste, surnud hingede kogunemispaiga, [[Gehenna]] ja viimaks peatub ka [[Eedeni aed|Eedeni aias]]. Peaingel Raafael seob kinni Asaseli käed ja jalad ning heidab ta pimedusse. Šemjasa ja tema järgijad aheldatakse mägede alla ja pannakse seal ootama [[Viimne kohtupäev|viimset kohtupäeva]]. Pärast õelate vangiheitmist elavad õiged igaveses rahus tuhandeid aastaid vanaks.
* '''Eenoki tähendamissõnade raamat''' (1 Eenok 37 – 71)
Eenoki tähendamissõnade raamat koosneb kolmest nägemuseslikust tähendussõnast. Esimeses reisib ta taeva lõppu, kes näeb seal õigete elupaika ja pühade puhkamiskohta. Sajad tuhanded ootavad Jumala kohtu ees mõistmist. Eenok pärib peainglitelt [[kosmoloogia|kosmoloogilist]] infot päikese ja müristamise, päikese ja kuu kohta, ja saab vastuseks, et need on õiged, kes elavad kuival maal ja usuvad Jumala nime ikka ja alati. Ebaselge vastus kujutab sarnasust taevase korra ja õigete elu vahel.
* '''Astronoomiline raamat''' (1 Eenok 72 – 82)
Eenoki astronoomilises raamatus asub ta ebamaisele rännakule koos peaingel [[Uriel]]iga. Apokalüpsis huvitub eelkõige kosmoloogiast: päikese, kuu ja tähtede liikumisest. Raamatu teadmised on algelised võrreldes hellenistide ja [[babüloonia|babüloonlaste]] täheteadusega. Eenoki kosmoloogiline huvi peegeldub isegi tema vanusest – 365 aastat.
* '''Nägemuste raamat''' (1 Eenok 83 – 90)
'''Loomade apokalüpsis''' on [[Allegooria|allegooriline]] apokalüpsis ja kujutab piiblitegelasi loomadena. Aadam, [[Sett]] ja nende järeltulijad on valged [[pull]]id. Taas asub Eenok koos inglitega taevasse ning jälgib sealt ajaloo kulgemist. Tema pojapojapoeg Noa on samuti valge pull, kuid inglid aitavad tal muutuda inimeseks. Ent Noa pojad on jälle metsikud loomad ja linnud. Alates [[Jaakob]]ist kujutab autor juudi rahvast lammastena. Seitsekümmend karjast paneb Jumal neid valvama, seitsmekümnes valitsejas on nähtud juutide võõraid valitsejaid alates babüloonlaste ja lõpetades seleukiididega.
* '''Eenoki epistel''' (1 Eenok 91 – 108)
Eenoki epistel süüdistab patuseid nii [[blasfeemia]]s kui ebajumalakummardamises ja samas ka sotsiaalselt kehvades oludes. Õelatele heidetakse ette ahnust, ent sotsiaalse ebavõrdsuse temaatika on nii Eenoki kirjanduses kui ka hellenistlikul ajastul üldiselt võõras.
'''Nädalate apokalüpsis''' – erinevalt Valvajate ja tähendamissõnade raamatust on Nädalate apokalüpsis selgekujuline "ajalooline" apokalüpsis. Seda iseloomustab maa ajaloo jagamine kümnesse perioodi, nädalatesse. Esimesest seitsmenda nädalani toimub inimkonna järkjärguline allakäik, kuid kaheksas kuni kümnes nädal kujutavad eshatoloogilist finaali. Nädalate apokalüpsis sisendab lugejale, et ajaloo kulg on paika pandud ning lõpuajad on lähedal.
== Apokalüpsiste võrdlus ==
Järgnevalt on esitatud John J. Collinsi järgi kaks judaistliku apokalüpsise "tüüpi" ja nendele iseloomulikud tunnused.<ref>Collins, John J. 2016, p. 16.
{| class="wikitable" style="width: 99%;"
| style="width: 60%"| '''Maavälised rännakud'''
|