Rahvakogu: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 3993 baiti ,  4 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
[[6. aprill]]il 2013 toimus [[Avatud Eesti Fond]]i ja [[Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit|Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidu]] korraldusel [[Tallinna laululava]] lavaalustes ruumides Rahvakogu arutelupäev, kus püüti välja selgitada, millistele tõstatatud probleemidest oodatakse ühiskonnas enim lahendust. Arutelupäeval osales enam kui 300 inimest ja läbi arutati 18 ettepanekut<ref name="pyEC0" />. Nõnda saadud ettepanekud edastati [[Riigikogu|Riigikokku]].
 
Rahvakogu töö korraldamise eest vastutas [[Eesti Koostöökogu|Eesti Koostöö Kogu]]. Ühisloomeprotsessi ja veebikeskkonna valmistas ette enam kui 10-liikmeline hajus töörühm, millesse kuulusid teiste hulgas mõttekoja [[Praxis]], vabaühenduste liidu [[EMSL]], [[e-Riigi Akadeemia]], [[Presidendi mõttekoda|presidendi mõttekoja]], [[Eesti Koostöökogu|Eesti Koostöö Kogu]], [[Eesti Väitlusselts]]i, [[Domus Dorpatensis]]e, parlamendierakondade jt organisatsioonide esindajad, samuti on töös osalenud mitmeid IT- ja kommunikatsioonispetsialiste. Portaali tehnilise lahenduse kavandamise ja realiseerimise eest vastutas peamiselt [[Henri Laupmaa]].
 
== Kriitika ==
 
Raadioajakirjanik [[Kaja Kärner]] on püüdnud kriitikat kokku võtta ja väidab, et isegi kui Rahvakogu tulemuseks on ainult kolm seadusemuudatust, on tegu õnnestunud aktsiooniga.<ref name="kärner" /> Samuti on püütud kriitikat seletada oletusega, et see põhineb lihtsalt teadmatusel<ref name="Dz3k4" />.
 
== Toimunud rahvakogud ==
 
=== 2017 [[Uue eakuse rahvakogu]] ===
[[Eesti Koostöö Kogu]] algatas 2017. aasta 16. märtsil osana [https://www.kogu.ee/pension2050/ Pension 2050] programmist uue eakuse rahvakogu, mille eesmärgiks oli kõivitada ühiskondlik arutelu tuleviku eakusest (uue eakuse visioonist) ning otsida lahendusi eakapõlve ümbermõtestamiseks ja -kujundamiseks.
 
Kuni 2017. aasta 6. aprillini kutsuti kõiki Eesti inimesi esitama veebilehel [https://uuseakus.rahvaalgatus.ee/ uuseakus.rahvaalgatus.ee] oma mõtteid ja ettepanekuid neljal tulevikuteemal:
* KINDLUSTATUS EAKAPÕLVES: mida teha selleks, et ka eakatel oleks elamisväärne sissetulek?
* ENESETEOSTUS: kuidas tagada inimeste õppimine ja töötamine kõrge eani?
* TERVIS: milline võiks olla lahendus, et inimesed ei lahkuks terviseprobleemide tõttu enneaegselt tööturult?
* MUUTUSTEGA KOHANEMINE: kuidas reformida pensionisüsteemi nii, et muutused oleksid kõigile lihtsad ja arusaadavad?
Uue eakuse rahvakogule laekus ligi 80 ideed, mida hindasid oma ala asjatundjad. Iga mõjusa ettepaneku kohta koostati [https://uuseakus.rahvaalgatus.ee/effective-ideas mõjuhinnang].
 
2017. aasta 17.-18. mail arutati rahvakogueesmärke [http://help.rahvaalgatus.ee/abi/teemaseminaride-kirjeldus teemaseminaridel] neid ettepanekuid, mis on riiklikult lahendatavad. Seminaride tulemusena hääletati 29 ettepanekust [https://uuseakus.rahvaalgatus.ee/effective-ideas/govermental edasiarendamisele 26 ettepanekut], mis avalikustati kollektiivse pöördumisena uuseakus.rahvaalgatus.ee lehel, kus iga vähemalt 16-aastane kodanik sai ettepanekutele digitaalse toetusallkirja anda. Iga vähemalt 1000 digiallkirja saanud ettepanek edastati kollektiivse pöördumisena Riigikogu komisjonidele arutamiseks ja vastamiseks.
 
2017. aasta lõpu seisuga oli kaks ettepanekut kogunud vajaliku arvu allkirju ning need on edastatud Riigikogule. Vastavateemaline komisjon peab ettepanekut arutama ning pöördumisele vastama hiljemalt 6 kuu jooksul.
 
=== 2013 rahvakogu ===
2013. aasta kevadtalvel toimunud rahvakogu eesmärk oli lahendada osalusdemokraatia võimalustega erakondades tekkinud probleeme ja nendest sündinud usalduskriisi ühiskonnas. Algatus sündis presidendi kokkukutsutud koosoleku tulemuse, mille viisid ellu kodanikuühiskonna aktivistid ja asjatundjad. Rahvakogu tulemusena valminud erakonnaseaduse muudatused tunnistas Teenusmajanduse Koda 2013. aasta parimaks seaduseks<ref>{{Netiviide|Autor=Oliver Kund|URL=https://www.postimees.ee/2709952/selgusid-2013-aasta-parim-ja-halvim-seadus|Pealkiri=2013. aasta parim ja halvim seadus|Väljaanne=Postimees|Aeg=|Kasutatud=}}</ref>.
 
Rahvakogu keskendus viiele teemale: valimised, erakondade rahastamine, kaasamine ja osalemine, konkurentsi elavdamine erakondade sees ja vahel ning erinevate elualade sundpolitiseerimise ja -parteistamise pidurdamine.
 
2013. aasta jaanuaris sai iga kodanik rahvakogu.ee veebikeskkonda oma ettepanekuid esitada. Ideid laekus üle 3000, mille mõttekoja Praxis analüütikud teemade kaupa grupeerisid. Erakonnapoliitika ja valimiskorra eksperdid andsid seejärel ettepanekutele oma neutraalsed kommentaarid.
 
2013. aasta märtsis toimusid [https://www.kogu.ee/tegevus/olemus-ja-roll/rahvakogu/teemaseminarid/ teemaseminarid], kus valiti välja kõige asjakohasemad ja mõjusamad ettepanekud, mis saadeti eelistatuimate lahendusvariantide selgitamiseks aprillis toimunud arutelupäevale.
 
2013. aasta 6. aprillil korraldas [[EMSL]] koos [[Avatud Eesti Fond|Avatud Eesti Fondig]]<nowiki/>a [[Tallinna lauluväljak]]<nowiki/>u saalis arutelupäev, kus osales 314 inimest. Teemasid arutati 8-10-liikmelistes laudkondades, misjärel igaüks vails iseseisvalt oma eelistatuima lahendusvariandi. Arutelu tipnes enim toetust pälvinud 15 ettepaneku vormistamisega.
 
2013. aasta 9. aprillil andis president [[Toomas Hendrik Ilves]] parlamendile üle Rahvakogu töö tulemuse.
 
==Vaata ka==
*[[Eesti Demokraatia Uuendamine]]
*[[Eesti Koostöökogu|Eesti Koostöö Kogu]]
*[[Uue eakuse rahvakogu]]
*[[Otepää Rahvakogu]]
22

muudatust

Navigeerimismenüü