Polümerisatsioon: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
PResümee puudub
PResümee puudub
Aineid, mis [[monomeer]]i keskkonnas moodustavad aktiivseid osakesi ja alustavad [[ahela kasv|ahela kasvu reaktsiooni]], nimetatakse [[initsiaator]]iteks või [[katalüsaator]]iteks.
 
[[Radikaalpolümerisatsioon]]i [[initsieerimisreaktsioon|initsiaatoriteks]] on ained, mis kergesti moodustavad [[vaba radikaal|vabu radikaale]]. Iga moodustunud radikaal võib ühineda monomeeri molekuliga ja alustada üht [[ahela kasv|reaktsiooniahelat]], see on üht polümeerset molekuli. Seejuures initsiaatoriks olnud osake jääb seotuks ahela „algusega” ja ei osale järgnevates reaktsioonietappides. ''Initsiaator reaktsiooni käigus kasutatakse ära pöördumatult, kuid selle asemele tekib uus radikaal''.
 
[[Ioonpolümerisatsioon]]i [[katalüsaator]]iteks on ained, mis reaktsiooni keskkonnas moodustavad [[ioonpaar|ioonipaar]]e või oluliselt polariseeritud komplekse, mis alustavad polümerisatsiooniahelat. Need ioonipaarid või polaarsed molekulid (erinevalt vabadest radikaalidest) osalevad igas järgnevas ahela kasvu etapis, s.t. [[elementaarreaktsioon]]is järgmise monomeeri molekuliga. ''Katalüsaatorit protsessi käigus ära ei kasutata ja see regenereerub''.
 
==Polükondensatsiooni mehhanism==

Navigeerimismenüü