Intermediaat

Allikas: Vikipeedia

Intermediaat on keemilises protsessis esinev vaheühend, mis ei ole lähteühend ega lõpp-produkt, kuid mida reaktsiooni teel iseloomustab teatud energia miinimum.

Enamasti mõeldakse intermediaadi all reaktsiooni lühiealist vaheprodukti, mille eraldamine ei ole võimalik või nõuab spetsiifilist metoodikat.

  • Intermediaat on keemilises reaktsioonis esinev vaheühend (vaheprodukt), mis küllalt kiiresti reageerib edasi ja lõpp-produktides võib esineda vaid madala konversiooniastme korral. Näiteks dioolide esterdamisel moodustub esmalt monoester, mis tavalistes reaktsiooni tingimustes annab edasi diestri.
  • Teatud juhtudel (tööstusliku) keemilise sünteesi korral viidatakse intermediaadina ka stabiilsele vaheproduktile, mis iseenesest pole vajalik, ja suunatakse edasi lõpp-produkti saamiseks. Siin intermediaat on mitmeetapilise sünteesi protsessis esinev vahesaadus.

Mingi produkti süntees võib koosneda reast staadiumitest (etappidest), mis kulgevad üle rohkem või vähem stabiilse intermediaadi.

Märkus. Intermediaat on põhimõtteliselt erinev siirdeseisundist: esimest iseloomustab reaktsioonikoordinaadil mõningane energia miinimum, teist energia maksimum.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]