Helmut Oruvee: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
PResümee puudub
24. rida: 24. rida:
{{JÄRJESTA:Oruvee, Helmut}}
{{JÄRJESTA:Oruvee, Helmut}}
[[Kategooria:Eesti arhitektid]]
[[Kategooria:Eesti arhitektid]]
[[Kategooria:Eesti teadlased]]
[[Kategooria:Arhitektuuriteadlased]]
[[Kategooria:Tallinna Tehnikaülikooli õppejõud]]
[[Kategooria:Tallinna Tehnikaülikooli õppejõud]]
[[Kategooria:Sündinud 1923]]
[[Kategooria:Sündinud 1923]]

Redaktsioon: 17. september 2012, kell 13:14

Helmut Oruvee (22. oktoober 1923 Pärnu1. märts 2007 Tallinn) oli eesti arhitektuuriteadlane ja -õppejõud.

Ta lõpetas 1942. aastal Pärnu 1. Keskkooli. Juba enne kooli lõpetamist asus ta tööle ja oli sõja-aastatel 19411944 lihttööline.

Kui sõja järel avati Tallinna Polütehnilise Instituudi ehitusteaduskonnas arhitektuuri eriala, alustas Helmut Oruvee õpinguid just sellel erialal. Ta lõpetas ülikooli arhitekti diplomiga 1950. aastal. Õpingud jätkusid 1951. aastal Leningradi Ehitusinseneride Instituudis, kus ta kaitses 1954. aastal kandidaadiväitekirja.

Pöördunud 1954. aastal tagasi Tallinnasse, sai Oruveest dotsent Tallinna Polütehnilise Instituudi arhitektuurikateedris. Aastal 1964 valiti ta ehitusteaduskonna dekaaniks. Doktorikraad anti talle järgmisel aastal Moskva Elamute Teadusliku Uurimise ja Projekteerimise Instituudist väitekirja "Suurte saalide ja vabaõhulavade arhitektuurilise ja akustilise projekteerimise probleemidest" eest. See võimaldas tal saada 1967. aastal Tallinna Polütehnilise Instituudi arhitektuurikateedri professoriks.

Kui arhitektuuri eriala hakati Polütehnilise Instituudi asemel õpetama Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis, siis vahetas töökohta ka Helmut Oruvee. Aastatel 19711990 oli ta Kunstiinstituudi arhitektuurikateedri juhataja. Aastast 1994 jätkas ta õppejõu tegevust emeriitprofessorina.

Helmut Oruvee peamised teened seisnevad akustika arendamises. Kasutades heli- ja valguslainete analoogiat, leidis ta võimalusi helilainete fikseerimise keeruliste seadmete asendamiseks valguse levikut fikseeriva aparatuuriga. Tema osalusel rajati Tallinna Lauluväljaku, Tallinna Linnahalli, Tartu Vanemuise teatri- ja kontserdisaali, Pärnu Endla teatri, Viljandi Ugala teatri ja Tallinna Polütehnilise Instituudi saali arhitektuuriakustika. Tema töö ei piirdunud ainult Eestiga, vaid tema oskusi kasutati saalide rajamisel Leedus, Venemaal, Gruusias ja paljudes teistes riikides. Aastal 1969 anti talle Eesti NSV teenelise teadlase aunimetus.

Helmut Oruvee oli alates 1955. aastast Eesti Arhitektide Liidu liige, kuulus kaua aega selle juhatusse ja oli organisatsiooni aseesimees.

Ta oli Tallinna Teadlaste Maja asutaja ja tegevliige. Vabal ajal tegeles ta palju muusikaga, esinedes muuhulgas ka Tallinna Polütehnilise Instituudi meeskooris.

Välislingid