Eminem

Allikas: Vikipeedia
Eminem
Eminem esinemas
Eminem esinemas
Sünninimi Marshall Bruce Mathers III
Tuntud kui Slim Shady, Eminem
Sündinud 17. oktoober 1972 (51-aastane)
Päritolu Detroit
Stiilid hiphop
Elukutse räppar
Tegev 1995. aastast
Plaadifirma Mashin' Duck, Web, Interscope, Aftermath, Shady
Seotud esitajad Dr. Dre, D12, Royce Da 5'9", 50 Cent, Obie Trice, The Alchemist, G-Unit, B-Real, Soul Assassins, Rihanna
Veebileht Eminem.com

Eminem (pärisnimi Marshall Bruce Mathers III; sündinud 17. oktoobril 1972 Missouri osariigis St. Josephis) on USA räppar, muusikaprodutsent, näitleja ja laulja. Ta on edukaim valge räppar.

Muusika[muuda | muuda lähteteksti]

Eminem hakkas räppimisega tegelema 14-aastaselt koos keskkooliaegse sõbra Mike Rubyga. Nad kasutasid esinejanimesid Manix ja M&M, viimasest lõpuks kasvaski välja tema esinejanimi Eminem. Ta hiilis tihtipeale salaja koos oma sõbra Proofiga lähedalolevasse Osborni keskkooli, et osaleda koolisööklas freestyle-räpilahingutes. Laupäeviti osalesid nad Detroiti Hip-Hop Shopis räpivõistlustel. Valgena oli Eminemil peamiselt mustanahaliste domineeritud räpimuusikas raskem läbi lüüa, kuid ta sai underground-hiphopi ringis kuulsaks.

Kui tema reputatsioon kasvas, võeti teda paljudesse räpibändidesse, esimesena New Jacksi bändi. Kui see läks laiali, moodustas ta koos Proofi ja veel nelja räppariga räpibändi D12. Tema demoalbum "Infinite", mis anti välja 1996. aastal, ei olnud edukas. Paljud selle plaadi laulud räägivad sellest, kui raske on tal oma imikueas tütart Hailiet kasvatada, kui raha üldse pole – tema jutu järgi oli tal pärast töölt vallandamist 1996. aasta detsembris Hailile kingi ostmiseks vaid 40 dollarit.

1997. aastal, kui Eminemi ema ta kodust välja viskas, läks Eminem Los Angelesse, et osaleda Rap Olympicsi räpivõistlusel, mis toimus LAXi lennujaama juures 24. oktoobril 1997. Ta tuli teiseks, kuid ühte tema "Slim Shady EP" demoplaati mängiti hiljem Aftermath Entertainmenti plaadifirma omanikule Dr. Drele, kes võttis ta enda tiiva alla. Lapsepõlves oli Eminem N.W.Ad kuulanud ja sealt saanud ka Dre fänniks.

Tema viimased kolm plaati on kõik mitmekordsed plaatinaplaadid. Ka Curtis Hansoni film "8 Mile" (2002) temaga peaosas osutus edukaks.

Peaaegu päevapealt kaks aastat pärast "The Slim Shady LP-d" võitsid Dre ja tema värskeim soosik Eminem Grammy auhinna kui parim räpiesitus duo või grupi poolt. Eminem oli areenile plahvatanud 1999. aastal ülimalt hea räppimise ja kõmuliste laulusõnadega. Tema debüütalbumi produktsioon oli tänu Drele silmapaistev. Dre on töötanud kõigi Eminemi albumitega ja aidanud ka Eminemi protežeed 50 Centi. "See on peaaegu nagu pilvesolek," tunnistas ta. "Kui ma stuudiost pikka aega eemal olen, hakkab midagi kihelema ... nagu-kurat, äkki ma oleks just täna oma "Billie Jeani" välja mõelnud..."

21. oktoobril 2008 avaldas Eminem autobiograafia "The Way I Am", milles kirjeldas üksikasjalikult oma probleeme vaesuse, narkootikumide, kuulsuse, meeleheite ja depressiooniga, samuti jutustas ta seal lugusid enda kuulsaks saamisest ja kommenteeris avalikkuse kõneaineks saanud eluseiku. Lisaks sisaldas raamat mitme laulu sõnu.

Isiklik elu[muuda | muuda lähteteksti]

Eminem sündis Deborah Rae "Debbie" Nelson Mathers-Briggi ja Marshall Bruce Mathers Jr. ainsa lapsena. Ta on inglise, saksa, šoti, šveitsi, poola ja luksemburgi juurtega. Tema vanemad tutvusid 1969. aastal, kui Bruce oli 18 ja Debbie 14-aastane. Nad mängisid koos bändis Daddy Warbucks Ramada hotellides Dakota ja Montana osariigi piiri lähedal. Tema isa hülgas pere, kui Eminem oli vaid 18-kuune, kolides California osariiki. Eminem kirjutas isale tihti, kuid kõik tema kirjad tulid tagasi templiga "tagastada saatjale". Eminem jäi ema hoole alla ja nad virelesid vaesuses. Nad kolisid palju Missouri ja Michigani osariigi vahet, elades peamiselt Kansas Citys ja Detroitis, peamiselt pereliikmete juures, harva ühes majas kauem kui aasta-kaks. Lõpuks jäid nad paikseks Detroitis, elades peamiselt mustanahaliste madalama keskklassi linnaosas, kus peale nende oli veel ainult kaks valgete majapidamist. Lapsena huvitus Eminem palju jutustamisest, kooli ajal tahtis ta algul saada koomiksiartistiks.

Eminemi suhted emaga polnud head, nad tülitsesid palju, üks sotsiaaltöötaja kirjeldas tema ema "kahtlustava ja peaaegu paranoilisena". 1987. aastal tutvus Eminem Kimberly Ann Scottiga, kes oli kodust põgenenud, Debbie lubas tal nende juures elada. Sellest kooselust kasvas välja suhe, mis pani neid koguni kaks korda omavahel abielluma.

Eminem käis kolm aastat Detroiti äärelinnas Warrenis Lincolni keskkooli üheksandas klassis, kuni kukkus 17-aastaselt popitegemise ja halbade hinnete tõttu koolist välja. Kuigi inglise keeles läks tal hästi, ei huvitanud teda kirjandus (ta eelistas koomikseid) ning talle ei meeldinud matemaatika ja ühiskonnaained. Ta töötas mitmel töökohal, et aidata emal arveid maksta, kuigi ema ta tihtipeale kodust välja viskas. Kui ema läks välja bingot mängima, pani Eminem tihti muusika mängima ja kirjutas laule.

20-aastaselt sattus Eminem esimest korda seadusega pahuksisse, kui ta vahistati autoaknast paintballi-relvaga tulistamise eest. Kuna ohver kohtusse ei ilmunud, siis protsess tühistati.

Eminem on Kimberley Ann Scottiga kaks korda abielus olnud ja kaks korda lahutanud. Nad tutvusid keskkoolis ja nende kokku-lahku suhe algas 1989. detsembris 1995 sündis neil tütar Hailie Jade Scott. Kim ja Eminem abiellusid 1999. 2000. aastal tegi Kim enesetapukatse. 2001 nad lahutasid. Uuesti abiellusid nad 2006. aasta jaanuaris, kuid juba sama aasta detsembris algas nende lahutusprotsess, mille põhiline vaidlusteema oli nende tütre hooldusõigus.

Eminem on lapsendanud veel kaks tüdrukut: Kimi õetütre Alaina Mathersi ja Whitney, kes on Kimi tütar tema eelmisest suhtest. Lisaks on Eminem oma poolvenna Nathani seaduslik hooldaja.

Eminemi on palju kordi kohtusse kaevatud. Sealhulgas on seda teinud tema naine ja ema. Eminem on laulutekstides korduvalt süüdistanud oma ema narkootikumide tarvitamises. Ema nõudis kohtu kaudu 10 miljonit dollarit, aga sai ainult 1600 dollarit. Kim Scott kaebas ta kohtusse pärast seda, kui Eminem oli 2001 oma laulus "Kim" kujutanud tema vägivaldset surma.

Eminemi kaebas 2001. aastal maine kahjustamise eest kohtusse ka prügivedajana töötav mees D'Angelo Bailey, kes kooliajal oli Eminemi kiusanud, kui Eminem seda oma laulus mainis. 20. oktoobril 2003 lükkas kohus hagi tagasi.

Eminemi on süüdistatud narkootikumide omamises ja inimese (laadimata) relvaga ähvardamises. Ta sai 2000 dollarit trahvi, lisaks mitu tundi ühiskondlikult kasulikku tööd ja tema relvakandmisluba peatati aastaks. 2004 mõisteti ta 30 päevaks vangi, kui narkotestis vahele jäi. Ta on tunnistanud oma sõltuvust mitmest ravimist, mis kuuluvad valuvaigistite ja unerohtude hulka.

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Stuudioalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

Kompilatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Muud[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]