Eminem

Allikas: Vikipeedia
Eminem
Eminem esinemas.
Eminem esinemas.
Info
Sünninimi Marshall Bruce Mathers III
Tuntud kui Slim Shady, Eminem
Sünniaeg 17. oktoober 1972 (44-aastane)
Päritolu Detroit
Stiil(id) hiphop
Amet(id) räppar
Tegev 1995. aastast
Plaadifirma(d) Mashin' Duck, Web, Interscope, Aftermath, Shady
Seotud esitajad Dr. Dre, D12, Royce Da 5'9", 50 Cent, Obie Trice, The Alchemist, G-Unit, B-Real, Soul Assassins, Rihanna
Veebileht Eminem.com

Eminem (pärisnimi Marshall Bruce Mathers III; sündinud 17. oktoobril 1972 Missouris Saint Josephis) on USA räppar, muusikaprodutsent, näitleja ja laulja. Ta on edukaim valge räppar.

Muusika[muuda | muuda lähteteksti]

Tema viimased kolm plaati on kõik mitmekordsed plaatinaplaadid. Ka Curtis Hansoni film "8 Mile" (2002) temaga peaosas osutus edukaks. Peaaegu päevapealt kaks aastat pärast The Slim Shady LP võitsid Dre ja tema värskeim soosik Eminem [Grammy]] auhinna kui parim räpiesitus duo või grupi poolt. Eminem oli areenile plahvatanud 1999.aastal ülimalt hea räppimise ja kõmuliste laulusõnadega. Tema debüütalbumi produktsioon oli tänu Drele silmapaistev. Dre on töötanud kõigi Eminemi albumitega ja aidanud ka Eminemi protežeed 50 Centi. ,,See on peaaegu nagu pilvesolek, tunnistas ta. ,,Kui ma stuudiost pikka aega eemal olen, hakkab midagi kihelema...nagu-kurat, äkki ma oleks just täna oma ,,Billie Jeani välja mõelnud... 21. oktoobril 2008 avaldas Eminem autobiograafia "The Way I Am", milles kirjeldas üksikasjalikult oma probleeme vaesuse, narkootikumide, kuulsuse, meeleheite ja depressiooniga, samuti jutustas ta seal lugusid enda kuulsakssaamisest ja kommenteeris avalikkuse kõneaineks saanud eluseiku. Lisaks sisaldas raamat mitme laulu sõnu.

Isiklik elu[muuda | muuda lähteteksti]

Eminem sündis Nelson Mathers-Briggi ja Marshall Bruce Mathers Jr. ainsa lapsena. Tema isa hülgas pere, kui Eminem oli vaid 18-kuune. Eminem jäi ema hoole alla ja nad virelesid vaesuses. Nad kolisid palju, enne kui jäid paikseks Detroidi äärelinna Warrenisse. Eminem on kaks korda abielus olnud Kimberley Ann Scottiga ja kaks korda lahutanud. Nad kohtusid keskkoolis ja nende kokku-lahku suhe algas 1989. 25. detsembril 1995 sündis neil tütar Hailie Jade Scott. Esimest korda abiellusid Kim ja Eminem 1999. 2000. aastal tegi Kim enesetapukatse. 2001 nad lahutasid. Uuesti abiellusid nad 2006. aasta jaanuaris, kuid juba sama aasta detsembris algas nende lahutusprotsess, mille põhiline vaidlusteema oli nende tütre hooldusõigus. Eminem on lapsendanud veel kaks tüdrukut: Kimi õetütre Alaina Mathersi ja Whitney, kes on Kimi tütar tema eelmisest suhtest. Lisaks on Eminem oma poolvenna Nathani seaduslik hooldaja. Eminemi on palju kordi kohtusse kaevatud. Sealhulgas on seda teinud tema naine ja ema. Eminem on laulutekstides korduvalt süüdistanud oma ema narkootikumide tarvitamises. Ema nõudis kohtu kaudu 10 miljonit dollarit, aga sai ainult 1600 dollarit. Kim Scott kaebas ta kohtusse pärast seda, kui Eminem oli 2001 oma laulus "Kim" kujutanud tema vägivaldset surma. Eminemi kaebas 2001 maine kahjustamise eest kohtusse ka prügivedajana töötav mees D'Angelo Bailey, kes kooliajal oli Eminemi kiusanud, kui Eminem seda oma laulus mainis. 20. oktoobril 2003 lükkas kohus hagi tagasi. Eminemi on süüdistatud narkootikumide omamises ja inimese (laadimata) relvaga ähvardamises. Ta sai 2000 dollarit trahvi, lisaks mitu tundi ühiskondlikult kasulikku tööd ja tema relvakandmisluba peatati aastaks. 2004 mõisteti ta 30 päevaks vangi, kui narkotestis vahele jäi. Ta on tunnistanud oma sõltuvust mitmest ravimist, mis kuuluvad valuvaigistite ja unerohtude hulka.

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Stuudioalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

Kompilatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Muud[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]