D12

Allikas: Vikipeedia
D12
Tuntud kui The Dirty Dozen, D-Twizzy, Detroit-Twelve, Shady Aftermathers
Päritolu USA, Detroit
Stiil(id) Hip-Hop
Tegev 1996
Plaadifirma(d) Shady
Interscope
Seotud esitajad G-Unit, Dr. Dre, King Gordy, 50 Cent, Obie Trice
Veebileht http://www.d12online.com/
Koosseis
Bizarre
Eminem
Kon Artis
Kuniva
Swift
Endised liikmed
Proof (surnud)
Bugz (surnud)
Eye-Kyu
Fuzz Scoota
Killa Hawk

D12 (samuti tuntud kui The Dirty Dozen) on Ameerika Ühendriikide räpp-bänd, mis tegutseb Detroitis, Michigani osariigis. Nende albumid on olnud mitmeid kordi Ühendriikide, Inglismaa ja Austraalia muusikaedetabelite tipus. D12 loodi 1996. aastal ja praeguseks on neist kõige kuulsam räppar Eminem, kes on tõusnud üheks edukaimaks räppariks läbi aegade. Just tema ja Proofi poolt bänd alguse saigi. D12 on olnud üheks suurimaks bändiks underground Hip-Hopis.

Bändi algus[muuda | muuda lähteteksti]

D12, samas tuntud ka kui Dirty Dozen, on grupp mis pärineb Detroit, Michiganist. Selle bändi loomise idee sai alguses autos, kui grupp oli tagasiteel New Yorgist ja Proof mainis, et ta tahab alustada gruppi nimega Dirty Dozen. Alguses soovis ta, et grupis oleks 12 liiget, kuid sobivaid liikmeid ei leitud. Siis ütles ta, et grupis peaks olema kuus liiget ja igal ühel enda alter ego, mis teeks kokku 12 liiget. Bizarre, üks liige grupist mäletab, et ta oli kõik liikmed enda juurde kutsunud kui Eminem ütles Yo, ma tahaks alustada seda Dirty Dozeni värki; Ma tahan teid tuua oma uuele albumile ja näidata teile kõigile kui hea ma olen. Siis näitas ta grupile oma Slim Shady tätoveeringut, millest ei saanud grupp midagi aru. Eminem selgitas Slim Shady on minu alter ego. Peale seda võttis iga grupi liige endale oma alter ego ja hakkasid biite tegema ning räppima Eminemi keldris. Mõned inimesed vaidlevad, et Eminem oli viimane, kes endale alter ego mõtles, tehes seda WC-s potil istudes.

Liikmete lugu[muuda | muuda lähteteksti]

Proof jääb alati D12 loojaks (kuigi paljud arvavad, et selleks on Eminem). Ta organiseeris selle grupi algusest peale. Tal oli palju inimesi, nagu Kon Artis, Eminem, Bizarre, Eye Kyu ja Fuzz kõik koos ja nad olid seotud Killa Hawk, B-Flat ja Dirty Rattiga korraga. Natukene aega peale seda lahkusid Fuzz, B-Flat ja Dirty Ratt ning Eminem otsustas jätkata soolokarjääri. Ka Killa Hawk oli kunagi grupis D12, kuid ka tema polnud seal kauaks. D12 oli omadega läbi, kuid see oli ainult ajutine. Siis kui Eminem sai diili, otsustas Proof uuesti D12 algatada. Ta palus Kon Artisil ja Kunival liituda, kuna nad olid nagunii grupis Da Brigade. Siis liitusid Bizarre ja Bugz, kuid Eye Kyu otsustas mitte liituda. Bugz tahtis, et Swift (duost Da Rabeez koos Baredaga) liituks D12-ga. Kahjuks mõni nädal pärast seda, kui Swift liitus, Bugz tapeti, ja grupp ei suutnud hakkama saada. Nad arvasid, et grupiga on nüüd kõik läbi. Peale Bugzi surma küsis Eminem kas ta saaks Bugzi koha endale võtta ja Dirty Dozeni välja aidata, mis viis selleni, et Eminem sai uuesti D12 liikmeks. D12 sõlmis lepingu Eminemi plaadifirmaga Shady Records. Neli originaal D12 liiget olid Proof, Eminem, Bizarre ja Eye Kyu. Kon Artis produtseeris sellel ajal, kuid ta polnud veel liige.

Liikmed/Plaadifirma[muuda | muuda lähteteksti]

Grupp koosneb kuuest liikmest. Nendeks on Proof, Bizarre, Eminem, Kon Artis, Kuniva ja Swift. Igal liikmel on oma alter ego – Eminemi alias on Slim Shady, Proofi alias oli Dirty Harry (aastal 2003 vahetas ta selle Oil Can Harryks), Kon Artis on Mr. Denaun Porter, Bizarre on Peter S. Bizarre, Swift valis välja Swifty McVay ja Kuniva on Hannz Gruber (või lihtsalt Hannz G.), mille ta hiljem Rondelle Beeneks vahetas. Põhjus, miks grupi nimi on D12 on see, et grupis on kuus liiget, kes iga üks luges oma aliase teiseks grupis olevaks räppariks, mis moodustab kokku 12 liiget. Üks algupärane grupi liige on Eye Kyu, kes enam ei ole Dirty Dozenis, kuid teda saab kuulda Eminemi plaadil Infinite ja D12 Extended Play (EP) Underground EP. Praegu Eye Kyu töötab mujal ja on räppimisest loobunud, kuid liiguvad kuulujutud, et ta võib millalgi tagasi tulla. D12 on seotud Interscope Recordsi ja Shady Recordsi lepingutega. Loe pikemalt siit

Kuulsuse tõus[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene, kes tõusis oma soolokarjääriga muusikaedetabelite tippu, oli Eminem. Peale tema esimese albumi The Slim Shady LP ilmumist 1997. aastal, tekitas see huvi Dr. Dres, kes soovitas Eminemil hakata lugusid räppima Aftermath/Interscope plaadifirma all. Samuti soovitas Dr. Dre Eminemil eelkõige oma soolokarjäärile keskenduda ja siis taasliituda oma sõpradega.

1999. aastal, kui Eminem lasi välja oma debüütalbumi The Slim Shady LP tõusis ta kogu maailmas kuulsaks. Võttes kuulda Dr. Dre nõuannet, keskendus Eminem oma soolokarjäärile ja kui ta oli seal ennast tõestanud, liitus ta taas oma sõpradega. Eminem asutas oma plaadifirma Shady Records ja D12 alustas oma lugudega selle plaadifirma all.

Bugzi surm[muuda | muuda lähteteksti]

Bänd hakkas peale Shady plaadifirmaga liitumist kohe ka tuuridel esinema. Enne esinemist Detroitis pidas D12 liige Bugz pikniku, mis lõppes tema surmaga. Vaidlus algas veepüsside pärast. Peale vaidlust läks mees autosse ja tulistas sõidu pealt Bugzi. See rünnak jäi aga lindile ja seda näidati pärast Detroiti kanal 7 uudistes. D12 oli sellest vahejuhtumist šokeeritud. Paljud, kaasaarvatud D12, arvasid, et nüüdseks on grupiga kõik. Kuid peale Bugzi surma küsis Eminem, kas ta saaks D12 välja aidata ja see viis siis selleni, et Eminem sai uuesti D12 liikmeks. D12 lasi Bugzi auks välja muusikaloo "Good Die Young", nende teisel albumil D12 World'. Album sisaldas ka lugu nimega "Bugz 97". D12 liikmed lasid Bugzi nime tema mälestuseks oma kehadele tätoveerida. Eminemi teine album The Marshall Mathers LP oli samuti pühendatud Bugzile.

Läbilöök[muuda | muuda lähteteksti]

Bänd on lasknud välja kaks albumit Devil's Night ja D12 World. Mõlemad albumid platseerusid esimesele kohal Billboardi muusikaedetabelis ning peale selle jõudsid albumid veel mitmete teiste riikide edetabelite eesotsa. Albumi tuntumateks singliteks said "Purple Pills", "Fight Music", "My Band" ja "How Come". Grupp tuuritas vahepeal ka ilma Eminemita, kuna temal oli käsil uue albumi väljastamine. Peale D12 lasid ka Bizarre ja Proof välja oma sooloalbumid. Kumbki ei saavutanud suurt edu. Bizarre väljastas Hannicap Circus nimelise albumi ja Proofi album kandis nime Searching for Jerry Garcia, mõlemad albumid väljastati 2005. aastal.

Proofi surm[muuda | muuda lähteteksti]

D12 tabas taas valus kaotus, kui 11. aprillil 2006 tulistati Proofi Detroiti klubis "CCC" pähe. Samas klubis oli Proofil mõni hetk varem tekkinud vaidlus Keith Benderiga. Benderi nõbu Mario Ethridge üritas vägivalda lõpetada ja tulistas hoiatuseks kaks lasku õhku, kuid kui Proof Benderit näkku tulistas, tulistas ka Etheridge Proofi suunas kolm lasku, tabades meest pähe ja rindu ning tappes ta. Ethridge sai relva kandmise eest trahvi, kuid tulistamine loeti enesekaitseks. Bender suri nädal pärast tulistamist haiglas.

Proof maeti 19. aprillil The Fellowship Chapeli kalmistule. Matustest võttis osa üle 2000 inimese. Eminem ja Obie Trice pidasid matustel kõne. Proofist jäid maha ema Sherallene, isa McKinley, abikaasa Sharonda, pojad DeShaun Rice ja Elijha Abel ning tütred Katieva Walker, Nassan, ja Nyeem.

Liikmed[muuda | muuda lähteteksti]

Praegused liikmed

Surnud liikmed

Endised liikmed

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Albumid

Mixtape'id

Singlid

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]