D12

Allikas: Vikipeedia
D12
Tuntud kui The Dirty Dozen, D-Twizzy, Detroit-Twelve, Shady Aftermathers
Päritolu USA, Detroit
Stiilid hiphop
Tegev 19962018
Plaadifirma Shady
Interscope
Seotud esitajad G-Unit, Dr. Dre, King Gordy, 50 Cent, Obie Trice
Veebileht http://www.d12online.com/
Koosseis
Bizarre
Eminem
Kon Artis
Kuniva
Swift
Endised liikmed
Proof (surnud)
Bugz (surnud)
Eye-Kyu
Fuzz Scoota
Killa Hawk

D12 (ka The Dirty Dozen) on Ameerika Ühendriikide räppbänd, mis tegutseb Detroitis Michigani osariigis. D12 loodi 1996. aastal. Praeguseks on selle liikmetest kõige kuulsam räppar Eminem, kes on tõusnud üheks aegade edukamaks räppariks. Just tema ja Proofi algatusel bänd alguse saigi. D12 on olnud üheks olulisemaks bändiks underground hiphopis. Nende albumid on olnud mitu korda Ameerika Ühendriikide, Inglismaa ja Austraalia muusikaedetabelite tipus.

Bändi algus[muuda | muuda lähteteksti]

D12 ehk Dirty Dozen on ansambel, mis pärineb Detroitist. Bändi loomise idee sai alguse autos, kui seltskond oli tagasiteel New Yorgist ja Proof mainis, et ta tahab luua ansambli Dirty Dozen. Alguses soovis ta, et ansamblis oleks 12 liiget, kuid sobivaid liikmeid ei leitud. Siis ütles ta, et ansamblis peaks olema kuus liiget ja igaühel oma alter ego, mis teeks kokku 12 liiget. Bizarre, üks ansambli liige, mäletab, et ta oli kõik liikmed enda juurde kutsunud, kui Eminem ütles: "Yo, ma tahaks alustada seda Dirty Dozeni värki. Ma tahan teid tuua oma uuele albumile ja näidata teile kõigile, kui hea ma olen." Siis näitas ta ansamblile oma Slim Shady tätoveeringut, millest ei saadud midagi aru. Eminem selgitas: "Slim Shady on minu alter ego." Pärast seda võttis iga ansambli liige endale oma alter ego ning biite tegema ja räppima hakati Eminemi keldris. Mõned inimesed väidavad, et Eminem oli sellest kambast hoopis viimane, kes endale alter ego mõtles, tehes seda WC-s potil istudes.

Liikmete lugu[muuda | muuda lähteteksti]

Proof jääb alati D12 asutajaks, ehkki paljud arvavad, et selleks on Eminem. Ta organiseeris selle ansambli algusest peale. Tal oli palju inimesi, nagu Kon Artis, Eminem, Bizarre, Eye Kyu ja Fuzz kõik koos ja nad olid seotud Killa Hawk, B-Flat ja Dirty Rattiga korraga. Veidi aega pärast seda lahkusid Fuzz, B-Flat ja Dirty Ratt ning Eminem otsustas jätkata soolokarjääri. Ka Killa Hawk oli kunagi ansamblis D12, kuid ka tema polnud seal kauaks. D12 oli omadega läbi, kuid see oli ainult ajutine. Kui Eminem sai diili, otsustas Proof uuesti D12 algatada. Ta palus Kon Artisil ja Kunival liituda, kuna nad olid nagunii ansamblis Da Brigade. Siis liitusid Bizarre ja Bugz, kuid Eye Kyu otsustas mitte liituda. Bugz tahtis, et Swift (duost Da Rabeez koos Baredaga) liituks D12-ga. Kahjuks mõni nädal pärast seda, kui Swift liitus, Bugz tapeti, ja bänd ei suutnud end enam kokku võtta; teistest rääkimata arvasid nad isegi, et bändiga on nüüd kõik läbi. Pärast Bugzi surma küsis Eminem kas ta saaks Bugzi koha endale võtta ja Dirty Dozeni välja aidata, mis viis selleni, et Eminem sai uuesti D12 liikmeks. D12 sõlmis lepingu Eminemi plaadifirmaga Shady Records. Neli D12 algse koosseisu liiget olid Proof, Eminem, Bizarre ja Eye Kyu. Kon Artis produtseeris sel ajal, kuid ta polnud veel liige.

Liikmed ja plaadifirma[muuda | muuda lähteteksti]

Ansambel koosneb kuuest liikmest. Nendeks on Proof, Bizarre, Eminem, Kon Artis, Kuniva ja Swift. Igal liikmel on oma alter ego – Eminemi alias on Slim Shady, Proofi alias oli Dirty Harry (aastal 2003 vahetas ta selle Oil Can Harryks), Kon Artis on Mr. Denaun Porter, Bizarre on Peter S. Bizarre, Swift valis välja Swifty McVay ja Kuniva on Hannz Gruber (või lihtsalt Hannz G.), mille ta hiljem Rondelle Beeneks vahetas. Põhjus, miks ansambli nimi on D12, on see, et ansamblis on kuus liiget, kes igaüks luges oma aliase teiseks ansamblis olevaks räppariks, mis moodustab kokku 12 liiget. Üks algupärane ansambli liige on Eye Kyu, kes enam ei ole Dirty Dozenis, kuid teda saab kuulda Eminemi plaadil "Infinite" ja D12 Extended Play (EP) "Underground EP". Praegu Eye Kyu töötab mujal ja on räppimisest loobunud, kuid liiguvad kuulujutud, et ta võib millalgi tagasi tulla. D12 on seotud Interscope Recordsi ja Shady Recordsi lepingutega.

Kuulsuse tõus[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene, kes tõusis oma soolokarjääriga muusikaedetabelite tippu, oli Eminem. Pärast tema esimese albumi "The Slim Shady LP" ilmumist 1997. aastal tekitas see huvi Dr. Dres, kes soovitas Eminemil hakata lugusid räppima plaadifirma Aftermath/Interscope all. Samuti soovitas Dr. Dre Eminemil eelkõige oma soolokarjäärile keskenduda ja siis uuesti oma sõpradega liituda.

1999. aastal, kui Eminem lasi välja oma debüütalbumi "The Slim Shady LP", sai ta kogu maailmas kuulsaks. Võttes kuulda Dr. Dre nõuannet, keskendus Eminem oma soolokarjäärile ja kui ta oli seal ennast tõestanud, liitus ta uuesti oma sõpradega. Eminem asutas oma plaadifirma Shady Records ja ka D12 hakkas oma lugusid tegema selle plaadifirma all.

Bugzi surm[muuda | muuda lähteteksti]

Bänd hakkas pärast Shady plaadifirmaga liitumist kohe ka tuuridel esinema. Enne esinemist Detroitis pidas D12 liige Bugz pikniku, mis lõppes tema surmaga. Vaidlus algas veepüsside pärast. Vaidluse järel läks mees autosse ja tulistas sõidu pealt Bugzi. See rünnak jäi aga lindile ja seda näidati pärast Detroiti telekanali 7 uudistes. D12 oli sellest vahejuhtumist šokeeritud. Paljud, kaasaarvatud D12, arvasid, et nüüdseks on ansambliga kõik. Kuid pärast Bugzi surma küsis Eminem, kas ta saaks D12 välja aidata ja see viis siis selleni, et Eminem sai uuesti D12 liikmeks. D12 lasi Bugzi auks välja muusikaloo "Good Die Young", nende teisel albumil "D12 World". Album sisaldas ka lugu "Bugz 97". D12 liikmed lasid Bugzi nime tema mälestuseks oma kehadele tätoveerida. Eminemi teine album "The Marshall Mathers LP" oli samuti pühendatud Bugzile.

Läbilöök[muuda | muuda lähteteksti]

Bänd on andnud välja kaks albumit: "Devil's Night" ja "D12 World". Mõlemad albumid platseerusid esikohale Billboardi muusikaedetabelis ning seejärel jõudsid albumid ka mitme muu riigi edetabelite eesotsa. Albumi tuntumateks singliteks said "Purple Pills", "Fight Music", "My Band" ja "How Come". Ansambel tuuritas vahepeal ka ilma Eminemita, kuna temal oli käsil uue albumi tegemine. Pärast D12 lasid ka Bizarre ja Proof välja oma sooloalbumid. Kumbki ei saavutanud suurt edu. Bizarre andis välja albumi "Hannicap Circus" ja Proofi album kandis nime "Searching for Jerry Garcia", mõlemad albumid ilmusid 2005. aastal.

Proofi surm[muuda | muuda lähteteksti]

D12 tabas taas valus kaotus, kui 11. aprillil 2006 tulistati Proofi Detroiti klubis CCC pähe. Samas klubis oli Proofil mõni hetk varem tekkinud vaidlus Keith Benderiga. Benderi nõbu Mario Ethridge üritas vägivalda lõpetada ja tulistas hoiatuseks kaks lasku õhku, kuid kui Proof Benderit näkku tulistas, tulistas ka Etheridge Proofi suunas kolm lasku, tabades meest pähe ja rindu ning tappes ta. Ethridge sai relva kandmise eest trahvi, kuid tulistamine loeti enesekaitseks. Bender suri nädal pärast tulistamist haiglas.

Proof maeti 19. aprillil The Fellowship Chapeli kalmistule. Matustest võttis osa üle 2000 inimese. Eminem ja Obie Trice pidasid matustel kõne. Proofist jäid maha ema Sherallene, isa McKinley, abikaasa Sharonda, pojad DeShaun Rice ja Elijha Abel ning tütred Katieva Walker, Nassan, ja Nyeem.

Liikmed[muuda | muuda lähteteksti]

Praegused liikmed

Surnud liikmed

Endised liikmed

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Albumid

Mixtape'id

Singlid

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]