Ella Fitzgerald

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Ella Fitzgerald. Carl Van Vechteni foto aastast 1940

Ella Jane Fitzgerald (25. aprill 191715. juuni 1996) oli 20. sajandi USA üks mõjukamaid džässilauljaid.

Ella Fitzgeraldi lauljategevus kestis üle 57 aasta ja selle aja jooksul võitis ta 13 Grammyt, samuti premeeris Ronald Reagan teda riikliku kultuurimedaliga (National Medal of Arts) ja George H. W. Bush Presidendi Vabadusmedaliga (Presidential Medal of Freedom). Ta müüs üle 40 miljoni albumi. Teda on sageli nimetatud Leedi Ellaks ja Laulu Esimeseks Leediks.

Ta hääl oli paindlik, suure ulatusega (3 oktavit), äärmiselt puhas ja hea intonatsiooniga. Ta suutis laulda mahedaid ballaade, svingi, traditsioonilist popi ja imiteerida igat orkestriinstrumenti, kuid kõige enam tuntakse teda džässilauljana. Ta töötas oma pika karjääri jooksul paljude džassmuusiketega, kelle hulgas olid Duke Ellington, Count Basie, Nat King Cole, Frank Sinatra, Dizzy Giliespie ja Benny Goodman.

Ella Fitzgerald sündis Virginias Newport Newsis. Sünniaastaks märgitakse mitmes allikas ekslikult 1918. Varsti pärast tema sündi kolisid tema vanemad lahku ja ema viis Ella New Yorki. Pärast seda, kui ema 1923 oma armukesega tütre Francise (Ella poolõe) sai, pandi Ella Bronxi Värviliste Laste Varjupaika. Tema ema suri 1932 südamerabandusse.

Teismelisena pidas ta muu hulgas lõbumajas vahti, et politsei eest hoiatada, ning toimetas klientide raha illegaalsetele loteriikorraldajatele. Politsei võttis ta kinni ja saatis paranduskooli. Sealt ta põgenes varsti ja oli mõnda aega ka kodutu.

Lauljana debüteeris ta 17-aastaselt 21. novembril 1934 Harlemi ooperimajas. Talle pakuti ka võimalust esineda tantsijana, kuid ta eelistas laulmist. Juba järgmisel aastal kutsus trummar ja bändijuht Chick Webb ta oma bigbändi solistiks. Selle bändiga salvestas Fitzgerald hulgaliselt hitte ja kui Webb 16. juunil 1939 suri, nimetati bigbänd ümber "Ella Fitzgerald ja Tema Kuulus Orkester". 1942 lahkus Fitzgerald bigbändist ja alustas soolokarjääri.

Fitzgerald on abielus olnud kaks või kolm korda. 1941 abiellus ta Benny Konegayga, kes oli varem narkodiilerina kohtulikult karistatud. See abielu tühistati kaks aastat hiljem.

1947 abiellus ta bassimängija Ray Browniga, kellega oli kohtunud aasta varem ühistuuril Dizzy Gillespie bändiga. Nad adopteerisid Ella poolõele Francisele sündinud poja, kes sai nimeks Ray Brown juunior. Mõlemad abikaasad olid väga hõivatud laulude salvestamise ja ringreisidega, mistõttu lapse jaoks jäi vähe aega ja teda kasvatas peamiselt Ella tädi Virginia. Abielu lahutati 1953, ehkki nad veel hiljemgi koos esinesid.

Juulis 1957 kirjutas Reuters, et Fitzgerald on Oslos salaja abiellunud norralase Thor Einar Larseniga. Fitzgerald sisutas Oslos isegi korteri, kuid suhe lagunes kohe, kui Larsen mõisteti 5 kuuks sunnitööle raha varastamise pärast naiselt, kellega ta oli varem kihlatud olnud.

Elu lõpul jäi Fitzgerald pimedaks ja 1993 amputeeriti tal mõlemad jalad. Ella Fitzgerald suri 79-aastaselt 1996 Californias Beverly Hillsis.

Fitzgerald on mänginud neljas filmis: "Ride 'Em Cowboy" (1942), "Pete Kelly's Blues" (1955), "St. Louis Blues" (1958) ja "Let No Man Write My Epitaph" (1960).