Eesti NATO sõjalistes operatsioonides

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Eesti NATO sõjalistes operatsioonides on ülevaade Eesti kaitsejõudude osalustest NATO sõjalistest ja rahutagamisoperatsioonidest.

Bosnia ja Hertsegoviina[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 19952004 tegutsesid Bosnias NATO juhitud rahutagamisjõud IFOR ja stabiliseerimisjõud SFOR, Eesti kaitsevägi on erinevatel missioonidel Bosnias ja Hertsegoviinas osalenud juba alates 1996. aastast, mil seal alustas tegevust ESTPLA-3 NATO rahutagamisjõudude IFOR koosseisus.

2. detsembril 2004 võttis Euroopa Liit NATO-lt missiooni üle. EUFORi sõjaline operatsioon ALTHEA/EUFOR-ALTHEA.

Operatsiooni eesmärk on tagada Bosnia kodusõja lõpetanud Daytoni/Pariisi rahulepingu tingi­muste täitmine ning luua Bosnias ja Hertsegoviinas ohutu ja turvaline keskkond. Lisaülesanneteks on toetada endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelist kriminaalkohut (ICTY) ja muid asjaomaseid institutsioone ning tagada turvaline keskkond, kus politsei saaks edukalt tegutseda organiseeritud kuritegevuse vastu. Kuigi operatsioon on NATO-lt Bosnias üle võetud, on Sarajevos kohal ka NATO oma staabiga.

Kosovo[muuda | muuda lähteteksti]

KFOR loodi jaanuaris 1999. aastal peale NATO sõjalise operatsiooni lõppu Kosovos. ÜRO resolutsiooni 1244 järgi on KFORi ülesandeks julgeoleku tagamine, Serbia poole relvastatud tegevuse takistamine, Kosovo Vabastusarmee relvitustamine ja tsiviilinstitutsioonide taastamise abistamine.

Eesti kaitsevägi on erinevatel missioonidel Kosovos osalenud juba alates 1999. aastast, mil seal alustas tegevust ESTPATROL-1 (KFOR MSU allüksusena). Viimane ESTPATROLi üksus ESTPATROL-14 lõpetas Kosovos teenistuse 2006. aasta detsembris.

Lisaks teenis Taani pataljoni koosseisus Eestist 6-kuuliste perioodide kaupa kompaniisuurune üksus BALTSQN.

  • BALTSQN-7, ajavahemikus märtsist augustini 2003
  • BALTSQN-10, ajavahemikus septembrist 2004 märtsini 2005
  • BALTSQN-13, ajavahemikus veebruarist augustini 2006

Taani Pataljoni koosseisus Eesti kontingent

Alates 2008. aasta juunist on KFORi ülesannetele lisandunud ka Kosovo eriolukordade likvideerimise korpuse (Kosovo kaitsekorpus KPC) ja Kosovo turvajõudude (KSF) formeerimine ning väljaõpetamine. Kosovo eraldus veebruaris 2008 ühepoolselt Serbiast, tehes seda ÜRO resolutsiooni kiuste.

2011. aastal on NATO rahuvalveoperatsioonil KFOR Kosovos 2 Eesti kaitseväe staabiohvitseri.

Afganistan[muuda | muuda lähteteksti]

NATO raames on Eesti üksused Afganistanis tegutsenud alates 13. märtsist 2003, kui ISAF-i teenistusse asus kuueliikmeline demineerimismeeskond, kelle ülesandeks oli puhastada rahvusvahelise brigaadi koosseisus Kabuli linna ümbrus lõhkekehadest.

Iraak[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti kaitsejõud osalevad sõjalisel operatsioonil Iraagis rahvusvahelise koalitsiooni (MNF-I)1 koosseisus alates 2003. aasta 20. juunist.

Koalitsioonijõudude (MNF-I) ülesanne on tagada koostöös Iraagi valitsusega turvaline keskkond Iraagi ülesehituseks ja stabiliseerimiseks. Selleks korraldatakse kohalike äärmuslaste ja välisterroristide vastaseid operatsioone ning õpetatakse välja ja varustatakse Iraagi julgeolekujõude.

2003. aasta juunist osales Eesti Iraagi operatsioonil staabiohvitseridega ja jalaväerühmaga ESTPLA, mida osales operatsioonil 11 rotatsiooni. ESTPLA-17 saabus missioonilt tagasi 2008. aasta detsembris. Rühm paiknes Al Tajis (Bagdadist u 20 km loodes) ning Eesti kaitseväelased viisid operatsioone läbi koostöös Ameerika Ühendriikide maaväe ja Iraagi julgeolekujõudude üksustega, selleks et tagada kord, leida ebaseaduslikke relvi ja pidada kinni tagaotsitavaid isikuid.

2003. aasta juunist kuni 2005. aasta jaanuarini osales Iraagi operatsioonil lisaks Eesti jalaväerühmale ka transpordilennukite kaubakäitlusmeeskond, kes teenis Lõuna-Iraagis An-Nāşirīyah linna lähistel Tallil’i lennuväljal asuvas USA lennuväebaasis.

Iraagis on Eesti Kaitsevägi esindatud veel NATO väljaõppemissiooni (NTM-I) koosseisus teenib kolm staabiohvitseri.

Mali[muuda | muuda lähteteksti]

Liibanon ja UNIFIL[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti osaleb ÜRO rahuvalvemissioonil UNIFIL Liibanonis mehhaniseeritud jalaväerühmaga, mille ülesanneteks on vaatlus, patrullid ja kontrollpostide mehitamine.[6]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]