Kosovo Vabastusarmee

Allikas: Vikipeedia
UCK KLA.svg

Kosovo Vabastusarmee (albaania Ushtria Çlirimtare e Kosovës) oli Kosovo albaanlaste 1990. aastatel tegutsenud poolpõrandaalune organisatsioon, mis taotles Kosovo iseseisvumist Jugoslaaviast ja kasutas oma eesmärkide saavutamiseks vägivalda.

1995. aastal alustas organisatsioon relvastatud rünnakuid miilitsa vastu. Järgmisel aastal võttis organisatsioon esimest korda sääraste rünnakute eest avalikult vastutuse ja Serbia võimud kuulutasid selle terroriorganisatsiooniks.

Kuni 1998. aastani luges Vabastusarmeed terroriorganisatsiooniks ka USA, mis seejärel aga sõlmis organisatsiooniga diplomaatilised suhted.

1998. aastal kasvas konflikt Jugoslaavia armeega Kosovo sõjaks, millesse 1999. aastal humanitaarkaalutlustel sekkus NATO.

Vabastusarmee saadeti 1999. aastal ametlikult laiali. Osa Vabastusarmee juhtidest, näiteks 2008. aastal peaministriks saanud Hashim Thaçi, läks poliitikasse.

Kosovo Vabastusarmeed kahtlustatakse inimeste röövimises ja tapmises selleks, et müüa nende organeid mustal turul. Carla Del Ponte kirjutas 2008. aastal avaldatud raamatus, et talle edastatud info kohaselt rööviti 1999. aastal umbes 300 mittealbaanlast, kes viidi organite eemaldamiseks Albaaniasse. 2010. aastal avaldas endine Šveitsi peaprokurör Dick Marty Euroopa Nõukogule raporti, mille kohaselt on üht Kosovo kliinikut põhjust kahtlustada kriminaalses organiäris sidemetega Kosovo valitsuses.