E-majandus

Allikas: Vikipeedia

Elektrooniline majandus ehk e-majandus on majandustegevus, mis põhineb digitaalsetel tehnoloogiatel[1]. Lisaks tarkvara arendamisele ja müügile hõlmab see ka e-äri ja e-kaubandust. Makseid toodetud kaupade ja teenuste eest sooritatakse sageli e-rahaga.

Mõiste[muuda | redigeeri lähteteksti]

E-majanduse mõiste on tekkinud 20. sajandi viimasel kümnendil. Nicholas Negroponte aastal 1995 kasutas metafoor ülemineku aatomi töötlusest bitti töötlusele kohta[2]. Ta rääkis klassikalise kaubade puudustest (kaal, tooraine, transport) ja uue majanduse kasust (kaupade massi puudumine, virtuaalne reaalsus, toorainet ei ole peaaegu vaja, momentne globaalne liikumine).

Mõõtkava[muuda | redigeeri lähteteksti]

Digitaalse majanduse suuruse hindamine on seotud erinevate raskustega ja on paljude vasturääkivuste põhjuseks[3][4][5]. Mõned autorid jagavad e-majanduse 2 osadeks: "sirge" (äri internetis) ja "kaudne" (ühisettevõtete digitaalne tegevus)[6].

Mõju[muuda | redigeeri lähteteksti]

On laialdaselt omaks, et digitaalse majanduse kasv on tugev mõju kogu majandusele. Proovitakse hinnata selle sfääri mõju traditsiooniliste majandusharudele. Näiteks, Boston Consulting Group rääkib "4 muutuste lainete kohta, mis mõjuvad tarbekaupadele ja jaekaebandusele[7]. Teiset autorid arvavad, et konkurents muutub globaalsemaks ja intensiivsemaks digitaalse majanduse leviku tulemusena.

E-majandus ja E-valitsus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Maailma rahvastiku kasvu ja ressursside mobiliseerimise tõttu, e-majandus ei piirdu e-kaubanduse ja äriteenustega, vaid mõjutab iga elu aspekti: tervishoid, haridus, e-pangandus ja muud.

Arvestades massilist dokumentide ja kommunikatsioonide üleviimine digitaalse meediale, tundub loogiliseks riigiga suhtluse üleviimine elektroonilise platvormile. E-riik ja e-valitsus hakkavad olulise osa elektrooniliste toodete ja teenuste looma oma kodanikutele.

Juba praegu valitsused võtavad meetmeid, et kiired digitaalsed seaded olid kodanikutele kättesaadavad. Näiteks, Austraalia rahvuslik lairibavõrk peab pakkuma kiirus 1 GB / s 93% Austraalia rahvastikust vanuses üle 10 aasta[8].

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]