E-riik

Allikas: Vikipeedia

E-riik (e-valitsus) on riigi valitsuse informatsiooniline aspekte meetod, mis põhineb IKT-süsteemide kasutamisel. Samuti tähistab see uut tüüpi riiki, mis põhineb selliste tehnoloogiate kasutamisel. Elektrooniline riik tähendab toetust nii täitevvõimu ("e-valitsus") kui ka parlamendi ("e-parlament") ja kohtunike ("e-õiguskeskkond") IKT tegevuse abil.

Mõiste "elektrooniline riik" vastab enim ingliskeelsele mõistele “e-valitsus”. Samas tuleb arvestada, et kaasaegsetes rahvusvahelistes õigusaktides, eriti Euroopa Inimõiguste Kohutu omades, kasutatakse terminit “valitsus” sageli ka riigi kui sellise tähenduses. Samamoodi, väljendis «kolm valitsemisharu» räägitakse kolmest osast riigi harudest tervikuna, mitte ainult täitevvõimust[1].

E-riik on e-majanduse osaks. Riigipoolsed e-teenused on Riigiportaalis kodanikule, ettevõtjale ja ametnikule[2].

Muud "e-valitsuse" mõisted[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Elektrooniline riik" tähistab info-ja kommunikatsioonitehnoloogiate kasutamist riigi tasandil, et muuta valitsust kodanikutele kättesaadavamaks ja tõhusamaks. See ei tähenda, et üleminekuga "e-valitsusele peab kaasnema ametnikkude kontorites suureneva hulgaga arvuteid. Vastupidiselt, selle määratluse kohaselt, see peab muutuma suhet riigiametnikkude ja teiste kodanikkude vahel[3] (Demokraatika ja Tehnoloogia Keskuse direktor[4] (Center for Democracy and Technology, CDT) James Dempsey[5]).
  • "E-valitsus – valitsussüsteem, mis põhineb elektrooniliste töötlemise ja teabe levitamise vahenditele".[6] [7]
  • "Elektrooniline riik" - objektiivne reaalsus, mis kajastab e-valitsuse institutsioonide väljendust ja enesearendust, mis tekivad infoühiskonnas. E-valitsuse institutsioonide areng on tänapäevas suunatud ühiskonna liikmete sotsiaalsete vajaduste rahuolu saavutusele. Genereeritud “e-valitsuse” alusel virtuaalne reaalsus leiab praktilist rakendamist e-äri võrkude põhjal. Selle pärast tekib uus ühiskonna arengu vorm, mille aluseks on immateriaalsete varade kasutamine (peamiselt isikuomadused, teadmised ja informatsioon).
  • Eesti õigusruumis puuduvad mõisted e-valdus ja e-haldus.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]