Donald Koppel

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Donald Koppel (14. aprill 1919 Aegviidu25. juuni 2005 Orlando, Florida) oli eesti rindefotograaf, kes jäädvustas Eesti Leegioni sõjateed Eestis ja tagalaelu mujal Euroopas.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Donald Koppel sai Tartus hariduse tsinkograafi erialal, samuti õppis fotograafiat. Enne sõda töötas ta ühes Tallinna trükikojas tsinkograafina. Aastal 1940 kutsuti ta aega teenima Eesti sõjaväkke Tapale. Edasi suunati teda Narva ja sealt pärast Eesti inkorporeerimist NSV Liitu Nõukogude sõjaväe polgukooli Tamsalus. Tema teenistus jätkus Väike-Maarjas, kust polk viidi seoses sõja algusega Venemaale. 1941. aasta augustilahingutes põgenes ta sakslaste poole.

Koppel teenis Tallinnas politsei ratsareservis. 1943. aastal mobiliseeriti Eesti SS-brigaadi Poolas, seejärel sõdis Neveli all ja lõpuks Narva lähistel.

Teises maailmasõjas oli Koppel Eesti Leegioni rindefotograaf. Tema piltidel on jäädvustatud Narva enne ja pärast Nõukogude lennuväe pommirünnakuid 1944. aasta märtsis ning sõjakeerisesse kistud inimeste eluolu. Lisaks on ta pildistanud tagalaelu Lätis, Leedus, Poolas, Venemaal, Austrias ja Saksamaal.

Koppeli fotod paistavad silma sellega, et on ideoloogiliselt neutraalsed. Tema piltidest paistab eestlase tüdinud neutraalsus II maailmasõja suhtes, neis puuduvad empaatia ja heroilisus.

Koppeli üks tuntumaid fotoseeriaid on "Inandal üle suure lombi". See koosneb fotodest, mis on tehtud tema põgenemisel Rootsist Floridasse 1946. aasta suvel. 18 inimest purjetas väikese kalapaadiga "Inanda" 83 päeva üle Põhjamere ja Biskaia lahe ning seejärel üle Atlandi ookeani. Pärast sõda töötas Koppel fotograafi ja tsinkograafina Floridas.

Donald Koppel kuulus mitmesse väliseesti organisatsiooni ning oli valitud Eesti sõjainvaliididele osutatud abi eest Eesti Vigastatud Sõjameeste Ühenduse auliikmeks.

Aastatel 2002–2004 esines Donald Koppel mitmes Eestis paigas oma fotonäitusega.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Publikatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1942 abiellus ta Hertaga, kellega ta oli tutvunud 1941. Hiljem sündisid neil poeg T. Thomas ja tütar Inga Carr.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Peeter Linnap. The depiction of foreign wars in Estonian photography. – Kunst.ee, 2002, nr 2, lk 23–25.
  • Peeter Linnap. Estonian Society and Political Pictures: 6 Case Studies. – Mare Articum, 2002, nr 2, lk 6–13.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]