Dmitri Žuravski

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Dmitri Žuravski (foto 1890)
Peeter-Pauli katedraal. Torni kõrgus 145,5 m

Dmitri Ivanovitš Žuravski (vene Дмитрий Иванович Журавский; 29. detsember (vkj 17. detsember) 1821 Štšigrovski maakond, Kurski kubermang30. november (vkj 18. november 1891 Peterburi) oli vene mehaanikateadlane ja insener.

Tema teadustegevus on seotud ehitusmehaanika, tugevusõpetuse ja sillaehituse valdkondadega. Ta andis põikpainde täieliku lahendi (Žuravski valem)[1] ja lõi mitmevõrguliste puitsõrestike arvutamise meetodi[2].

1840. aastate teisel poolel täiustas ta William Howe' leiutatud sõrestikku, seetõttu nimetati Venemaal sellist sõrestikutüüpi ka Howe'–Žuravski fermiks.[3]

Haridustee[muuda | muuda lähteteksti]

Ta lõpetas 1838. aastal Nižõni füüsika-matemaatikalütseumi ja astus Peterburi teedeinseneride korpuse instituuti, kus tema õppejõuks oli Mihhailo Ostrogradski. 1842. aastal lõpetas Žuravski instituudi kiitusega.

Töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast instituudi lõpetamist suunati ta Nikolai raudtee ehitusele Moskva ja Peterburi vahele jäävale lõigule (Moskva-Peterburi raudtee). Sellel lõigul tuli tal tegeleda sildade ehitamise ja projekteerimisega. Tema projekti järgi ehitatud sildadest tuntuim on Verebja sild.

Aastatel 18571858 asendati Peeter-Pauli katedraali tornikiivri puittarindus metallkonstruktsiooniga. Insenerina oli siin kaastegev ka Žuravski. Tänu tema pakutud tehnilisele lahendusele sai tornikiiver 10,5 m pikemaks.

Aastatel 18711876 võttis ta aktiivselt osa Maria veesüsteemi rekonstrueerimisest, juhtis Ladoga kanali, Peterburi merekanali ja Liepāja sadama projekteerimist.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]