Digital Underground

Allikas: Vikipeedia
Digital Underground
Päritolu Oakland, California
Stiilid Hiphop
Tegev 19872008
Plaadifirma Tommy Boy, Radikal, Interscope, Jake
Koosseis
Shock G
Money-B
Humpty Hump
Piano Man
DJ Nu-Stylez
Cleetis Mack
2Fly Eli
Endised liikmed
DJ Fuze
Chopmaster-J
Tupac Shakur
Kent Racker
Nzazi Muhammed
Schmoovy-Schmoov
Pee Wee (Ramone Gooden)
Big Money Odis
Saafir

Digital Underground oli alternatiivräpigrupp Oaklandist Californiast. Bänd alustas tegevust 1987. aastal. 2008. aastal, pärast ligi 21 aastat muusika loomist ja ringi tuuritamist, teatas grupp laialiminekust.

See mitmeliikmeline hiphopigrupp mängis tähtsat rolli lääneranniku räpi rambivalgusesse viimisel. Bändi juhtliige oli Greg "Shock G" Jacobs, kes veetis suurema osa oma noorusest New Yorgis ja Lõuna-Floridas. Digital Underground sai mõjutusi 1970ndate funk-bändidest, nende muusikat sämpeldas räpigrupp pidevalt ja sellest sai defineeriv element lääneranniku räpile. Digital Undergroundi looming liigitub alternatiivräpi alla, nad ei tegelenud gangsta räpiga.

Nende album sumises kõvasti üle minuti algusest, andes albumile jam-sessioni tunde, tehes raadiosingli raskesti muudetavaks. Eeldatavasti oli algselt plaanis grupi nimeks panna The Black Panther, pühendusena sotsiaalaktivistidele. Kuid kui Public Enemyst sai prominentne bänd, otsustas Jacobs võtta grupi imidžiks veidrama suuna ja tuua P-Funk-i hiphopi kuulajaskonnale. Tänu Digital Undergroundile sai tuntuks ja oma muusikukarjäärile hoo sisse räppar Tupac Shakur.

Digital Undergroundi esimene album, 1990. aasta "Sex Packets" nimetati Schmoovy-Schmoovi (bändiliige kodanikunimega Earl Cook) leiutusliku idee järgi, milleks oli orgasmi tekitav hallutsinogeen. Albumi reklaamimiseks lasti California haiglates ringlusesse võlts uudisteleht, tänu millele mainiti 'sex packeteid' ka USA Todays. Uudisteleht väitis, et NASA töötas salaja välja ravimit astronautidele seksuaalse kergenduse saamiseks.

"Underwater Rimes" oli varajane singel, millest sai üllatushitt Madalmaades, "Doowutchyalike" oli Ameerika hitt 1989. aastal. Kolmandast avaldatud singlist "The Humpty Dance" sai klubihitt, mis tõusis Billboard Hot 100 edetabelis 11. kohale. Selle singliga saavutas bänd laiema populaarsuse ning album "Sex Packets" (lindistatud koos artistidega Chopmaster J, Mobey-B ja DJ Fuze) sai hitiks. Album sai plaatinaplaadi staatuse, seda müüdi üle 1 miljoni eksemplari.

Järgnevate aastate jooksul avaldati albumid "Sons Of The P" (1991), "The Body-Hat Syndrome" (1993), "Future Rhythm" (1996), "Who Got The Gracy?" (1998) ja "The Lost Files" (1999).

Shock G oli rahulik ja lahe, maheda häälega räppar. Teisest küljest, tema salajane alternatiivego, Humpty Hump, oli vaoshoidmatu kloun Groucho Marxi prillide ja ninaga ning sutenööri riietes. Kontsertidel mängis Jacobs salaja ühte või teist persooni ehk suitsupommi või mõne lavalise triki ajal vahetas ta varustust ja riietust ning räppis teise isikuna. Jacobs esines ka MC Blowfishina loos "Underwater Rhymes".

Grupp esines ka Dan Aykroydi filmis "Nothing But Trouble", kus nad esitasid lood "Same Song" ja "Tie The Knot". Muusikavideo loole "Same Song" sisaldab klippe filmist. See on ka esimene video, kust esimest korda esineb noor Tupac Shakur.

Albumid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Sex Packets (1990)
  • Sons of the P (1991)
  • The Body-Hat Syndrome (1993)
  • Future Rhythm (1996)
  • Who Got the Gravy? (1998)
  • ..Cuz a D.U. Party Don't Stop! (2008)