Def Leppard

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Def Leppard
DefLeppard1.JPG
Päritolu Sheffield, Inglismaa
Stiilid rokk, hard rock
Tegev 1977 – praeguseni
Plaadifirma Mercury, Universal, Phonogram, Vertigo, PolyGram, Island (USA), Frontiers (EU)
Veebileht http://www.defleppard.com/
Koosseis
Joe Elliott
Rick Savage
Phil Collen
Rick Allen
Vivian Campbell
Endised liikmed
Steve Clark (kitarr 1977–1991)
Pete Willis (kitarr 1977–1982)
Tony Kenning (trummid 1977)
Frank Noon (trummid 1977–1978)
Jeff Rich (trummid 1977)

Def Leppard on inglise hard rock'i ansambel, mis asutati Sheffieldis 1977. aastal.

1977 – Rick Savage (basskitarr), Pete Willis (kitarr) ja Tony Kenning (trummid) tegid bändi Atomic Mass. 1977. aastal tuli bändi lauljaks Joe Elliott, tehes seega teoks oma ammuse unistuse. Juba koolis disainis Joe oma unelmate rokkbändile Deaf Leopard plakateid ja plaadiümbriseid. Tegelikkuses sai nimeks siiski Def Leppard ja paistab, et sarnasus Led Zeppeliniga pole mitte juhus.

1978/79 – Elliotti ja Savage'i arvates pidanuks bändis olema veel üks kitarrist ning Pete kutsus sinna Steve Clarki. Samal aastal löödi bändist minema Kenning, sest ta polevat küllalt ambitsioonikas. Kuna plaanis oli salvestada EP, oli vaja uut trummarit. Seekord aitas hädast välja Frank Noon, mängides bändi esimesel EP plaadil "The Def Leppard". Üle ootuste edukas EP-plaat tõi bändile plaadifirma Vertigoga lepingu salvestada tõeline album. Selleks ajaks liitus bändiga 15-aastane Rick Allen.

1980 – ilmus esimene singel "Hello America" ja produtsent Tom Allomi käe all salvestati esimene album "On Through the Night". Britid tegid kõva lärmi, kuna paljude arvates oli plaat tehtud ameerika turgu silmas pidades. Sellegipoolest sai Def Leppardist Briti heavy metal'i uue laine kandja.

1981/1982 – teise albumi "High 'n' Dry" produtsent on Mutt Lange. Album sai esimesest veidi pehmem, kuid britid olid veel siiski kahtleval seisukohal. Ameerikas sai bänd aga väga kuulsaks, esinedes tihti koos Sammy Hagari ja AC/DC-ga. Pete Willis sai kinga, asemele tuli Phil Collen.

1983 – "Pyromania" oli USA-s lõplikuks läbimurdeks ja sai müügiedu poolest Michael Jacksoni "Thrilleri" järel teise koha albumiks. Lühikest aega oli bänd siiski "mustas nimekirjas", sest Joe oli lasknud lendu paar käredamat sõna mehhiklaste aadressil. See tituleeriti rassismiks, kuid pärast vabanduse palumist anti Joele andeks.

1984/1985/1986 – bänd tahab ka kolmanda albumi teha koos Mutt Langega, kuid mees on juba hõivatud. Proovitakse Jim Steinmaniga, aga koostöö ei suju kuigi hästi. Kolmandaks proovitakse ise produtseerida, kuid tulemused ei ole ootuspärased. Lõpuks vabaneb Mutt, kuid siis tuleb katastroof, Rick Allen kaotab oma vasaku käe. Sellegipoolest ei lahku ta bändist, vaid jätkab tänu uuele trummikomplektile.


1987/1988/1989 – "Hysteria" saab lõpuks valmis ja seda saadab suur edu, müüakse ligi 13 miljonit plaati. Esmakordselt saadab singlimüüki edu ka Britannias. Tuleb turnee 227 kontserdiga ja tehakse kaks videoalbumit, "Historia" (kokkuvõte kõikidest Leppardi videotest) ja "Live: In The Round In your Face" (kontsertvideo kahest õhtust Ameerikas).

1990/1991 – "tänu" väga pikaks veninud salvestustele mässib Steve end üha rohkem alkoholivõrku ja bänd annab talle 6 kuud puhkust. Kahjuks leitakse Steve 8. jaanuaril 1991 oma majast surnuna. Talle sai saatuslikuks liigne kogus alkoholi koos mõnuainetega. "Lahingus pudeliga jäi Steve kaotajaks," oli bändikaaslaste kommentaar.

1992 – ilmus uus album "Adrenalize", kus Phil mängis kõik kitarrisoundid üksinda sisse. Ka "Adrenalize'i" saadab suur edu (tõsi küll, veidi väiksem kui "Hysterial)" Ameerikas, Britannias ja Euroopas. Steve'i vabale kohale võetakse Vivian Campbell, kes on juba tuntud pillimees. Jätkuvad kontserditurneed ja valmib uus video "Visualize" (videod, intervjuud, live ja paljud muud võtted).

1993 – ilmunud "Retro Active" sisaldab paar "erilist" lugu ja vanade singlite B-pooli.

1995 – ilmub album "Vault, Greatest Hits", kus on vähemalt üks uus lugu (Jaapani väljaandel on neid kaks). Def Leppard purustab maailmarekordi, andes kontserti kolmel kontinendil (Aafrika, Euroopa ja Põhja- Ameerika) ühe päeva jooksul.

1996 – "Slang", mis on Def Leppardil juba kuues stuudioalbum, näeb ilmavalgust. Bänd on valinud uue muusikalise suuna, milles segunevad industriaal, Indie ja R&B muusika mõjud. Jätkub kontserditurnee.

Def Leppard Rootsi rokkfestivalil 2008

1997/1998 – salvestati uut albumit, mis pidi 1998. aasta sügiseks müügile jõudma, kuid ei saanud valmis.

1999 – sissejuhatav turnee algab Euroopast ja veereb siis Ameerika mandrile. Ilmub kauaoodatud album "Euphoria".

2000 – "Euphoria" turnee viis bändi Ameerika Ühendriikidesse ja Kanadasse. Turnee lõppes bändi 147. kontserdiga 30. septembril West Springfieldis.

2002 – Def Leppardi kümnes album "X" sai valmis.

2006 – järgmine album "Yeah!" sisaldab kaverlugusid 1970. aastate rokitähtedelt, kes olid suureks inspiratsiooniks.

2008 – ilmus uus album "Songs from the Sparkle Lounge". Algas uuele albumile pühendatud maailmaturnee. Turnee käigus külastati ka 11. juunil Eestit.

2010 – pärast pikka turneed võttis Def Leppard aastaks pausi.

2011 – valmis uus album "Mirrorball". See on Def Leppardi esimene kontsertalbum.

Praegune koosseis[muuda | muuda lähteteksti]

Albumid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]