Borkum

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Borkum
Karte Insel Borkum.png
Saarestik Ida-Friisi saared
Koordinaadid 53° 35′ 17″ N, 6° 40′ 11″ E
Pindala 30,74 km²
Borkum (Saksamaa)
Borkum
Borkum fotografeerituna tuletornist
Lipp
Vapp
Borkumi paiknemine Leeri kreisis

Borkum on saar ja vald Põhjameres Leeri kreisis Saksamaal. Valla pindala on 30,74 km². 31. detsembril 2017 elas seal 5118 inimest. Saar asub Rottumeroogist idas ja Juistist läänes. Saarel on luiteid, kõrgus kuni 18 m.

Halduslikult hõlmab saart Borkumi linn (vald). See koosneb saare lääneosas paiknevast samanimelisest osavallast ning kahest väiksemast idapoolsest osavallast (Ostland ja Reede).

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Saare paiknemine (vasakul)
Saare kaart

Borkum külgneb läänes Westeremsi väinaga (mis moodustab piiri Hollandiga), idas Osteremsi väinaga, põhjas Põhjamerega ja lõunas Wattenmeeriga. See on suurim ja läänepoolseim Ida-Friisi saartest Põhjameres, Hollandi Groningeni provintsist otse põhjas.

Saar moodustus 1863. aastal kahest varem eraldi saarest, mida eraldab ikka veel madal vesi. Liitekohta ida- ja lääneosa vahel kutsutakse Tüskendör ('vahelt läbi').

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Mainitud nii Straboni kui ka Plinius Vanema poolt kui Burchana fabaria (ubade saar), oli Borkum Karl Suure ajast osa suuremast Banti saarest, mis koosnes tänapäevastest Borkumist, Juistist ja Norderney lääneosast.

1484. aastal läks Bant Ida-Friisimaa krahvidele, kes arendasid kaubandust, ja saar sai tuntuks kui piraatluse ja vaalapüügi keskus. 1781. aastaks jagasid 18. sajandi vihased tormid Banti kolmeks saareks. Kuna vaalapüük vähenes, hakkasid elanikud vaesuma ja paljud lahkusid, saare elanikkond langes 852-lt 1776. aastal 406-ni 1811. aastal. Esimesed turistid saabusid saarele 1834. aastal ja kohalik majandus paranes turistide abil.

Thomas Nelsoni kirjastatud teoses "Mexico as I saw it" võrdleb Ethel Brilliana Tweedie (kirjutades 1911. aastal 1900. aasta reisist Mehhikosse) Monterrey tellisteid Borkumi omadega, "üks paik maakeral, kust juudid on pagendatud". Sellega seoti agressiivne ja edukas Saksa turistide kampaania, et Borkum juudi külastajatest vabana hoida, nagu ülistab antisemiitlik "Borkum-Lied".

1910. aastal vangistati Briti ohvitserid kapten Bernard Frederick Trench ja leitnant Vivian H. Brandon spionaaži eest saare sõjaväeliste rajatiste pildistamisega.

19. ja 20. detsembril 1934 käivitas Wernher von Braun kaks A2-raketi prototüüpi, Maxi ja Moritzi.

Saar oli natsi sõjakurjategijate paik, keda hiljem süüdistati Borkumi saare sõjakuritegude kohtus.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Saar on osaliselt autovaba. Hooajaväliselt on autosõit lubatud kõikjal, muidu on siin autovabad tsoonid. Ainus linn saarel on samuti Borkum. Tüskendöri alal on lennuväli. Borkumit teenindavad parvlaevad Emdenist Saksamaal ja Eemshavenist Hollandis. Reisijad saavad tasuta rongisõidu sadama ja Borkumi linna vahel.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]