Avidya

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Osa artiklitest teemal
Budism
Dharma Wheel.svg

Teadmatus (paali keeles avijjā; sanskriti keeles avidyā; ; tiibeti keeles ma rig pa, ka gti mug; hiina keeles 無明 wuming; jaapani keeles mumyō), ka mitteteadmine, on enamiku Indiast pärinevate õpetuste kohaselt peamine põhjus, mis hoiab olendeid sansaaras.

Konkreetsed teadmatuse objektid on erinevates õpetustes erinevad, nagu ka selle ületamise viisid. Näiteks väidab advaita, et teadmatuse tõttu ei taibata aatmani ja brahmani samasust.

Budismis on teadmatus kõige põhilisem meeleplekk ja -mürk ning seetõttu kannatuse ja sansaaras püsimise ning kõigi takistuste peamine põhjus, sõltuvusliku tekkimise ahela esimene lüli.

Budistlikus kosmoloogias vastab teadmatusele õnnetu olek loomana.

See tähendab eelkõige teadmatust neljast aaria tõest ja tõsiasjast, et kõik dharmad on omaolekult tühjad.[1] See on teadmatus algusest ja lõpust ning kestvusest; teadmatus seespoolsusest ja väljaspoolsusest jne. Samuti on see teadmatus teost (paali: kamma, sansk; karma), selle küpsemisest ning viljast (vipāka) ehk tagajärjest.

Teadmatusel ei ole põhjust — see on algusetu, ehkki selle suurendamine ja vähendamine sõltub igaühe isiklikest jõupingutustest.[2]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ida mõtteloo leksikon: teadmatus. [1]
  2. Andres Herkel. Pratītyasamutpāda ehk sõltuvuslik tekkimine. Akadeemia nr 3, 1994, lk. 533 – 570.