Avaste

Allikas: Vikipeedia
Avaste

Elanikke: 6 (31.12.2011)[1]

EHAKi kood: 1478
Koordinaadid: 58° 43′ N, 24° 14′ Ekoordinaadid: 58° 43′ N, 24° 14′ E
Avaste (Eesti)
Avaste

Avaste küla asub Rapla maakonnas Vigala valla edelanurgas samanimelisel mäel ning selle ümbruses.

Seisuga 1. august 2008 elas Avastes 6 alalist elanikku.

Külast lähtuvad kohalikud teed Vana-Vigalasse, Kivi-Vigalasse ja Parasmaale.

Avaste hajaküla piirab läänes suur soomassiiv Avaste soo, mida eraldab küla kultuurmaadest kohati õgvendatud Avaste oja, idas ja lõunas metsamassiivid ning Kesu raba läänepoolsed osad. Põhja pool on suured põllud.

Küla silmapaistvaim loodusobjekt on Avaste mägi, mille põhjaservas on kulunud astang. Mäelt avaneb kaunis vaade põldudele ja soole.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vaade Avaste soole Avaste küla juurest.

Avaste piirkond kerkis merest laiuna Antsülusjärve perioodi lõpul. Hiljem kasvas laid maakerke tagajärjel mandriga kokku.

Avaste piirkonna asustuse teket ei ole süstemaatiliselt uuritud. Vanimad arheoloogilised juhuleiud pärinevad kiviajast. Nirise talu naabuses Avaste mäe laugel idaveerul kasvasid veel 19. sajandi lõpul muistse hiie puud.

Muinasaja lõpul kuulus Avaste tõenäoliselt Soontagana muinaskihelkonda, mille keskuseks Avastest oli 7 km edelas soosaarel olev Soontagana maalinn. Maalinna kulges külast ka talitee. Keskajast alates kuulus Avaste Vigala kihelkonda, kujunedes Edela-Vigala suurimaks külaks (19. ja 20. sajandi vahetusel umbes 30 majapidamist). Võrdluseks tänapäeval on vaid 6 asustatud (sh suvilana) majapidamist (lisaks kuivatina töötav endine kõrtsihoone).

Vanimad kirjalikud teated pärinevad Avaste kohta 1512. aastast. Astangu serval olevat kõrtsi (hoone ümberehitatuna säilinud) on mainitud esmakordselt 1795. aastal. Avaste ajaloolised nimed on Hawast, Awast ja Avasti. 20. sajandi esimese pooleni on mainitud ka Avaste küla piires eraldi Parase küla. Kiire küla hääbumine algas nõukogude perioodi alguses. Nõukogude perioodi pärandiks on Avastes põllumajanduslennuväli (tänapäeval ei kasutata) ning kohalik prügila (suletud).

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Eesti 2011. aasta rahvaloendus, vaadatud 14.07.2014.