Avaste

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Avaste

Pindala 48,8 km² (2020)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 8 (1.01.2020)[2] Muuda Vikiandmetes

EHAK-i kood: 1478[3] Muuda Vikiandmetes
Koordinaadid 58° 43′ N, 24° 14′ E
Avaste (Eesti)
Avaste

Avaste küla asub Rapla maakonnas Märjamaa valla edelanurgas samanimelisel mäel ning selle ümbruses.

Enne Eesti omavalitsuste haldusreformi 2017. aastal kuulus küla Vigala valda.

1. augustil 2008 elas Avastes 6 alalist elanikku.

Külast lähtuvad kohalikud teed Vana-Vigalasse, Kivi-Vigalasse ja Parasmaale.

Avaste hajaküla piirab läänes suur soomassiiv Avaste soo, mida eraldab küla kultuurmaadest kohati õgvendatud Avaste oja, idas ja lõunas metsamassiivid ning Kesu raba läänepoolsed osad. Põhja pool on suured põllud, mille kohal oli Avaste soo osa Karusoo.

Küla silmapaistvaim loodusobjekt on Avaste mägi, mille põhjaservas on kulunud astang. Mäelt avaneb kaunis vaade põldudele ja soole.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Vaade Avaste soole Avaste küla juurest

Avaste piirkond kerkis merest laiuna Antsülusjärve perioodi lõpul. Hiljem kasvas laid maakerke tagajärjel mandriga kokku.

Avaste piirkonna asustuse teket ei ole süstemaatiliselt uuritud. Vanimad arheoloogilised juhuleiud pärinevad kiviajast. Nirise talu naabruses Avaste mäe laugel idaveerul kasvasid veel 19. sajandi lõpul muistse hiie puud.

Muinasaja lõpul võis Avaste kuulauda Soontagana muinaskihelkonda, mille keskseimaks linnuseks Avastest oli 7 km edelas soosaarel olev Soontagana maalinn. Maalinna kulges külast ka talitee. Keskajast alates kuulus Avaste Vigala kihelkonda, kujunedes Edela-Vigala suurimaks külaks (19. ja 20. sajandi vahetusel ligi 40 majapidamist) ning elanike arvu loeti sadades. Võrdluseks tänapäeval on vaid 7 asustatud (sh suvilana) majapidamist. Lisaks on Avastes kuivatina töötav endine kõrtsihoone ja nüüd põllutehnika hoiustamiskohana kasutatav endine Avaste lennuväli.

Vanimad kirjalikud teated pärinevad Avaste kohta 1512. aastast. Astangu serval olevat kõrtsi (hoone on ümberehitatuna säilinud) on esmamainitud 1795. aastal. Avaste ajaloolised nimed on Hawast, Awast ja Avasti. 20. sajandi esimese pooleni on mainitud ka Avaste küla piires eraldi Parase küla. Kiire küla hääbumine algas Nõukogude perioodi alguses. Nõukogude perioodi pärandiks on Avastes põllumajanduslennuväli ja kohalik prügila (suletud ja kaetud).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Maa-amet, vaadatud 21.11.2020.
  2. Statistikaamet, vaadatud 10.11.2020.
  3. Eesti haldus- ja asustusjaotuse klassifikaator, vaadatud 9.06.2014.