Mine sisu juurde

Avaste

Allikas: Vikipeedia
Avaste

Pindala: 48,8 km² (2020)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 6 (31.12.2021)[2] Muuda Vikiandmetes

EHAK-i kood: 1478[3] Muuda Vikiandmetes
Koordinaadid: 58° 43′ N, 24° 14′ E
Avaste (Eesti)
Avaste
Kaart

Avaste küla asub Rapla maakonnas Märjamaa valla edelanurgas samanimelisel mäel ning selle ümbruses.

Enne Eesti omavalitsuste haldusreformi 2017. aastal kuulus küla Vigala valda.

1. augustil 2008 elas Avastes kuus alalist elanikku.

Külast lähtuvad kohalikud teed Vana-Vigalasse, Kivi-Vigalasse ja Parasmaale.

Avaste hajaküla piirab läänes suur soomassiiv Avaste soo, mida eraldab küla kultuurmaadest kohati õgvendatud Avaste oja, idas ja lõunas metsamassiivid ning Kesu raba läänepoolsed osad. Põhja pool on suured põllud, mille kohal oli Avaste soo osa Karusoo.

Küla silmapaistvaim loodusobjekt on Avaste mägi, mille põhjaservas on kulunud astang. Mäelt avaneb kaunis vaade põldudele ja soole.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Vaade Avaste soole Avaste küla juurest

Avaste piirkond kerkis merest laiuna Antsülusjärve perioodi lõpul. Hiljem kasvas laid maakerke tagajärjel mandriga kokku.

Avaste piirkonna asustuse teket ei ole süstemaatiliselt uuritud. Vanimad arheoloogilised juhuleiud pärinevad kiviajast. Nirise talu naabruses Avaste mäe laugel idaveerul kasvasid veel 19. sajandi lõpul muistse hiie puud.

Muinasaja lõpul võis Avaste kuuluda Soontagana muinaskihelkonda, mille keskseim linnus oli Avastest 7 km edelas soosaarel asuv Soontagana maalinn. Maalinna kulges külast ka talitee. Keskajast peale kuulus Avaste Vigala kihelkonda, kujunedes Edela-Vigala suurimaks külaks (19. ja 20. sajandi vahetusel ligi 40 majapidamist) ning elanikke oli sadades. Tänapäeval on alles vaid seitse asustatud (sh suvilana) majapidamist. Lisaks on Avastes kuivatina töötav endine kõrtsihoone ja nüüd põllutehnika hoiustamiskohana kasutatav endine Avaste lennuväli.

Asulat on kirjalikult esmamainitud 1512. aastal. Astangu serval olevat kõrtsi (hoone on ümberehitatuna säilinud) on esmamainitud 1795. aastal. Avaste ajaloolised nimed on Hawast, Awast ja Avasti. 20. sajandi esimese pooleni on mainitud ka Avaste küla piires eraldi Parase küla. Küla hakkas kiiresti hääbuma Nõukogude perioodi alguses. Nõukogude perioodi pärandiks on Avastes põllumajanduslennuväli ja kohalik prügila (suletud ja kaetud).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Maa-amet, vaadatud 21.11.2020.
  2. Statistikaameti statistika andmebaas, vaadatud 6.01.2024.
  3. Eesti haldus- ja asustusjaotuse klassifikaator, vaadatud 9.06.2014.