Arutelu:Elektroonika

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Huvitav, kuidas nimetada seda, mille alla paigutada füüsikalised suurused, nagu mahtuvus, elektrijuhtivus, elektritakistus jt. Kas elektrilised suurused või elektroonilised suurused või elektrilised tunnussuurused või veel midagi... Äkki kellelgi on ettepanekuid..?
Jaan513

Esialgu võib need panna "Füüsika" ja "Elektroonika" alla. "Füüsikalised suurused" oleks päris normaalne pealkiri. "Elektrilised suurused": see kõlab imelikult. Võib-olla ehk "Elektroonilised tunnussuurused", kuigi mina kuulen sõna "tunnussuurus" esimest korda. Andres 21:15, 1 Feb 2004 (UTC)

Ilmselt teen lingi Füüsikalised suurused elektroonikas.
Jaan513 12:20, 2 Feb 2004 (UTC)

Jah, see sobib kindlasti. Iseasi, et ta dubleerib lihtsalt "Füüsikalisi suurusi" ning seetõttu pole kindel, kas ta on vajalik. Andres 12:28, 2 Feb 2004 (UTC)

Olgu, pika mõtlemise peale jõudsin järeldusele, et lihtsalt Füüsikalised suurused on parim.
Jaan513 14:30, 2 Feb 2004 (UTC)

Parem oleks siis juba teha artiklisse Füüsikalised suurused temaatiline suuruste jaotus, ja kui on vaja elektroonika juures rääkida elektroonikas kasutatavatest suurustest, siis saab viidata Füüsikaliste suuruste artiklile ja inimene leiab sealt muudki vajalikku füüsikas.
Seda võib teha küll. Tuleb ainult arvestada, et suurused ei ole grupeeritavad nii, et iga suurus kuuluks ainult ühte valdkonda. Andres 12:39, 2 Feb 2004 (UTC)

Välatõstetud materjal, kui antud konteksti mittesobiv.

Akra 6. märts 2006, kell 18.41 (UTC)


raadioelektroonika, mida vahel käsitletakse ka raadiotehnikana

Mida see tähendab? Kas mõeldud on raadioelektroonikat nimetatakse raadiotehnikaks? Andres 20. märts 2006, kell 07.05 (UTC)

Raadioelektroonika ja raadiotehnika on erinevad mõisted. Kui täpsemalt huvitab, siis üks võimalus on "Tehnikaleksikon" lk,411-412.Akra 20. märts 2006, kell 13.02 (UTC)

Siis ei ole see lause arusaadav. Andres 20. märts 2006, kell 13.08 (UTC)

Mudugi seal on ka kattuvaid asju nendes mõistes. Täpsustan.Akra 20. märts 2006, kell 13.24 (UTC)

Märksõna elektrooniline[muuda lähteteksti]

Märksõna elektrooniline võiks siia suunata, ehkki 1 link peab silmas elektroonilist muusikat--Estopedist1 (arutelu) 19. aprill 2016, kell 10:39 (EEST)Vasta[vasta]


Varasem korralik sisu on üle kirjutatud. Andres (arutelu) 31. oktoober 2017, kell 08:53 (EET)Vasta[vasta]

Komponendid

Elektroonika on elektrotehnika haru, mis uurib ja rakendab vaakumis, gaasides, vedelikes, tahketes kehades ja plasmas ning nende piiril toimuvate elektronprotsessidega seoses olevaid nähtusi.

Füüsikaline elektroonika uurib neid nähtusi teoreetiliselt ja eksperimentaalselt ning käsitleb elektronseadiste loomise üldisi põhimõtteid.

Rakenduselektroonika ehk tehniline elektroonika tegeleb elektronseadiste konstrueerimise ja tootmisse rakendamisega.

Rakenduselektroonika vanim haru on raadioelektroonika, mida vahel käsitletakse ka raadiotehnikana.

Tänapäeval on kiire arengu tõttu elektroonika eri valdkondade piirid hägused ja omavahel tihedal põimunud. Elektronseadiste abil uuritakse, juhitakse ja lahendatakse nii teaduse (näiteks füüsika, bioloogia, keemia, matemaatika) kui ka tehnika (näiteks automaatika, arvutitehnika, elekterside, raadiotehnika) alal elektrisignaalide genereerimisse, võimendamisse, muundamisse ja mõõtmisse, loogikaoperatsioonide sooritamisse, suure energiaga elementaarosakeste saamisse jms puutuvaid probleeme.

Andres (arutelu) 31. oktoober 2017, kell 08:53 (EET)Vasta[vasta]

Siin näib olevat segamini vähemalt kolm mõistet: elektroonika kui teadusharu, elektroonika kui praktiline tegutsemine elektrooniliste riistadega, elektroonika kui need riistad ise. Kas need mõisted tuleks kuidagi eraldada ja vajadusel tekitada ka eraldi artiklid?--Andrus Kallastu (arutelu) 31. oktoober 2017, kell 11:26 (EET)Vasta[vasta]

Artiklit täiendati koolitööna 2017. a sügisel. Tagasiside tudengile saadetud meilitsi. --Sirlizupping (arutelu) 5. detsember 2017, kell 20:27 (EET)Vasta[vasta]

Palun teha artiklis veel järgmised parandused:

  • lisada siselinke;
  • muuta lõigu pealkiri "References" eestikeelseks;
  • kui vähegi võimalik, siis lisada viiteid; mitu lõiku on ilma viiteta (põhjus ilmselt selles, et ingliskeelses pole samuti vastavas kohas viiteid);
  • teha keelelised parandused: "projekteerima ahelasid" --> "... ahelaid"; "inseneri disaini" --> "inseneri loodud disaini"; "elektromagnetiliselt või soojuslikult tekitatud" --> ehk "... tekkinud" (vaevalt, et keegi tahtlikult seda müra tekitab), "füüsiliste omaduste piirangutega" --> (?) "füüsikaliste piirangutega", kahtlen tugevalt tõlkes "Väga integreeritud seadmed";
  • "Analoogelektroonika" ja "Digitaalahelad" saaks esitada malliga "Vaata".

Kui need parandused on tehtud, siis on töö arvestatud. --Sirlizupping (arutelu) 7. detsember 2017, kell 21:49 (EET)Vasta[vasta]


Tartu Ülikooli õppevideod: https://sisu.ut.ee/elektroonika/node/13787 nimelik) 13. veebruar 2019, kell 01:08