Tootmine

Allikas: Vikipeedia

Tootmine ehk produktsioon on inimtegevus, mille tulemusel tekib toode. Tootmise põhjuseks on enamasti tarbija vajaduste rahuldamine.

Tootmine tänapäeval[muuda | muuda lähteteksti]

Tänapäeval on tootmises tähtsal kohal robotid ja robotsüsteemid. Automaattööpinkide, automaattranspordiseadmete ja -ladude kõrval on need automaattootmise põhilisteks komponentideks.

Tootmise paindlikkuse seisukohalt eristatakse raskesti ümberkorraldatavat jäika automaattootmist ja paindtootmist, mida saab kiiresti kohandada muutuvate tootmistingimustega ning lihtsalt ümber seadistada uute toodete valmistamiseks. Esimene põhineb funktsionaalselt jäikadel üheotstarbelistel tootmisliinidel, mis sobivad eelkõige masstootmiseks. Paindtootmise aluseks on universaalsed, mitmeotstarbelised seadmed ja masinad. Niisuguste masinate hulka kuuluvad ka robotid.

Puhtam tootmine[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Puhtam tootmine.

Tänapäeval on paljude ettevõtete tootmisprotsessides ja -tehnoloogiates hakatud tähelepanu juhtima ka keskkonnahoidlikkusele ja ökoefektiivsusel; seda nimetatakse sageli terminiga "puhtam tootmine". Mitmetes riikides, nt Rootsis, toetab riik mitmete majandushoobade kaudu jätkusuutlikkusele orienteeritud ettevõtteid.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]