Arutelu:Amanda Lepore

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Drawing-Gay flag.png See artikkel pakub huvi Vikiprojektile LGBT, mille eesmärgiks on täiustada LGBT temaatilisi artikleid.

Poissnimega?

Palun mitte kasutada väljendit "varajane elu". Nii eesti keeles ei räägita. Andres (arutelu) 25. august 2017, kell 23:20 (EEST)

Ka "varane elu" ei öelda. Andres (arutelu) 31. august 2017, kell 21:47 (EEST)

Oot-oot, aga sünninimi peab alati esimeses lauses olema. Andres (arutelu) 31. august 2017, kell 21:47 (EEST)

Alati ei pea. Üheks erandiks on artiklid, mis räägivad transsoolistest inimestest. Kui inimene oli tuntud enda sünni nimega, siis on täiesti ok lisada see juhtlausesse. Kui aga ei olnud, siis lõiku, mis räägib varasemast elust. Vt [1] ja [2]--Taavik27 (arutelu) 31. august 2017, kell 22:42 (EEST)
Meil sellist reeglit pole, ja kui me tahame selle kehtestada, siis tuleb seda arutada.
Ma sain nii aru, et kaalutlused on järgmised. Esiteks, sünninimele ei tohi anda liiga palju kaalu. Teiseks, see, mida me kirjutame, ei tohiks asjaosalisele ja tema lähedastele kahju teha. Mul on siin järgmised vastuväited. Esiteks, me toome sünninime alati esimeses lauses (või vähemalt esimeses lõigus) ära, kuigi enamasti on see vähetähtis fakt. Me teeme seda selleks, et kõik nimed oleksid ühes kohas koos; see on lugeja huvides: nii ei pea ta kogu artiklit läbi vaatama. Alternatiiv on teha nimede kohta eraldi alajaotus, see on otstarbekas võib-olla Hiina keisri puhul. Muide, inglise vikis on sünninimi toodud infokastis; minu meelest on see sama tähtis koht. Kui see, et ta on transsooline, on selle isiku puhul nii tähtis, et seda tuleb esimeses lauses mainida, siis ei muuda sünninime mainimine selles suhtes midagi. Teiseks, kui transsoolisus on selle isiku puhul oluline ja üldteada, siis me ei tee ka kellelegi kahju. Andres (arutelu) 2. september 2017, kell 12:58 (EEST)
Kui eestikeelses Vikis ei ole põhimõtteid, et kuidas kirjutada transsoolistest inimestest, siis tuleb need kehtestada. Mina toetan nime kohta täielikult inglisekeelse Viki põhimõtteid. Mul ei ole mitte mingisugust probleemi juhtlausesse sünninime lisamisega juhul, kui inimene oli tuntud siis, kui ta kasutas enda sünninime. Näiteks Angela Aak. Kui aga inimene sai tuntuks peale uue nime kasutusele võtmist, siis ei pea mina õigeks selle nime esimesse lausesse lisamist. Vastus vastuväidetele (juhul, kui inimene ei olnud sünninimega tuntud!):
1) Enamustel juhtudel, kui inimesed enda nime vahetavad (abiellumisel, esinejanime või pseudonüümi kasutusele võtmine, valitsejanimi jne), ei kanna varasem nimi inimese enda jaoks negatiivset tähendust. Transsooliste inimeste puhul sümboliseerib sünninimi sugu, millega nad end ei samasta. See nimi on transsoolistele inimestele kannatuse allikas. Sünninime rõhutamine või võrdsustamine transsoolise enda poolt valitud nimega võib talle põhjustada kannatusi ja alavääristada tema poolt valitud nime ja seab kahtluse alla tema identiteedi. See on sarnane sellele, kui kutsuda meessoost inimest naise nimega või vastupidi.[3][4]
2) Lugejal ei ole vaja teada transsoolise inimese nime. See on äärmiselt ebaoluline fakt ja ei vaja mitte mingisugust rõhutamist. Minu arvates piisab täiesti ühekordsest mainimisest lapsepõlvest rääkivas lõigus.
3) Eraldi alajaotuse tekitamine transsoolise inimese sünninimele lisab sellele äärmiselt väheolulisele faktile veelgi suuremat kaalu, kui seda on juhtlauses või esimeses lõigus mainimine. Seda tuleks minu arvates igal juhul vältida.
4) Inimese transsoolisuse rõhutamine või mainimine ei ole võrreldav tema sünninime rõhutamisega. Transsoolise inimese kutsumine tema sünninimega tekitab talle enamasti kannatusi. Me peaksime vältima kannatuste tekitamist.
5) Kõik inglisekeelse Vikipeedia artiklid ei ole kahjuks kirjutatud lähtudes nende enda kehtestatud juhtnööridest.--Taavik27 (arutelu) 2. september 2017, kell 18:03 (EEST)
Algata siis arutelu. Andres (arutelu) 2. september 2017, kell 20:00 (EEST)
Vikipeedia:Mida Vikipeedia ei ole#Vikipeedia ei ole vähemuste huvide kaitsja. - Neptuunium ❯❯❯ arutelu 2. september 2017, kell 20:09 (EEST)
Minu meelest see siin ei rakendu, sest jutt ei ole vähemusgrupist, vaid indiviidist. Andres (arutelu) 2. september 2017, kell 20:42 (EEST)
Seda küll, kuigi minu meelest pidas Taavik27 silmas transsooliste inimeste artiklite käsitlemist üleüldiselt. - Neptuunium ❯❯❯ arutelu 2. september 2017, kell 20:45 (EEST)
Seda küll, aga jutt ei ole mitte grupile, vaid konkreetsetele inimestele kahju tekitamisest. Andres (arutelu) 2. september 2017, kell 21:14 (EEST)

Muide, konkreetsel juhul ma ei usu, et ta oma algset nime vihkab. Ta ju valis võimalikult sarnase nime. Andres (arutelu) 3. september 2017, kell 17:28 (EEST)

See ei ole minu arvates oluline. Inimene ei pea enda nime sünninime vihkama. Probleem tekib siis, kui me nimetame inimest nimega, mis ei vasta tema soole. See on kannatuse allikas, mitte konkreetne nimi.--Taavik27 (arutelu) 3. september 2017, kell 19:27 (EEST)
Et reeglit kehtestada, peaks selle asja nüüd üldisele arutlusele panema. Andres (arutelu) 3. september 2017, kell 19:53 (EEST)

Seose tõttu Club Kidsidega on Lepore mänginud dokumentaalfilmides

Mis see tähendab? Andres (arutelu) 2. september 2017, kell 17:34 (EEST)