Amanda Lepore

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Amanda Lepore 2010. aastal

Amanda Lepore (sündinud 21. novembril 1967[1]) on transsooline ameerika modell, performance'i-esineja, laulja ja seltskonnakuju, kes elab Manhattanil. Ikooniline ja edukaks osutunud endine Club Kid ehk paljude tuntud ööklubide tegelaskuju ja promootor on ilmunud arvukate ettevõtete reklaamides, muusikavideotes ja moebrändide demonstratsioonidel.

Lepore'i isiksus on olnud ka märkimisväärne aines fotograafi David LaChapelle'i töödes. Ta osales LaChapelle'i näitusel “Artists and Prostitutes 1985–2005” New Yorgis, kus ta elas vuajeristlikus elusuuruses klaaskarbis. Tema ekshibionistlik naiskehastus ja fetisheeritud figuur on inspiratsioonina teeninud ka paljude teiste fotograafide edulugusid. Teda teatakse ekstreemseid ilukirurgia protseduure läbinud inimesena, kelle eeskujudeks on olnud 1980ndate multikategelane Jessica Rabbit ja 1950ndate plaatinablond näitlejanna Marilyn Monroe. Teda on kutsutud kõige rohkem maksma läinud inimkehaks Maa peal (“The Most Expensive Body on Earth”)[2], varem nimetas ta ennast transseksuaalsete inimeste esinumbriks maailmas (“The Number One Transsexual in the World”). Joel Schumacher on kasutanud tema kohta väljendit “liikuv skulptuur,”[3] viidates ühtlasi Lepore'ile kui inimesele, kes on enda kehast teinud oma elutöö.

Lepore on välja andnud ka singleid, millest paljud on kirjutatud ja/või salvestatud geiräppari Cazwelliga. 2011. aastal avaldas ta oma esimese debüütalbumi, “I...Amanda Lepore”, kuigi tema lauluoskuses on enamasti kaheldud.

Noorusaeg[muuda | muuda lähteteksti]

Amanda, kes sündis 1967. aastal Armand Lepore'ina, kasvas üles Cedar Grove'i kogukonnas Essexi maakonnas New Jersey osariigis. Tal on üks vanem vend. Tema isa oli itaalia-ameerika keemiatehnik ja tema ema oli saksa-ameerika koduperenaine. Ta emal oli diagnoositud skisofreenia, kes viibis seetõttu mõnikord vaimsete häirete kliinikutes.

Hiljem on Lepore kirjutanud: "Alates sellest hetkest, mida kõigepealt mäletan, teadsin kohe, et olen tüdruk. Ma ei saanud aru, miks mu vanemad mind poiste riietesse riietavad. Ma arvasin, et nad on hullumeelsed." Varases teismeeas õmbles Lepore oma transsoolisele sõbrale kostüüme, saades vastu manustatavaid naissuguhormoone. Ta oli selleks ajaks isoleeritud oma eakaaslaste seast, tema vanemad olid ta juba riigikoolist välja võtnud ja isikliku juhendaja palganud. Nad viisid ta psühholoogi juurde, kes aitas tal retsepti saada, et alustada hormoonteraapiat, mis valmistas teda ette soo korrigeerimiseks.

Seaduslünka ära kasutades abiellus ta 17-aastaselt mehega Michael, kes oli raamatupoe omanik. Väidetavalt olevat mehe isa juriidilise asjaajamise käigus ka Lepore'i lapsendanud. Seejärel anti talle luba sookorrigeerimise operatsiooniks, mille ta läbis 19-aastaselt Yonkersi linnas New Yorgi osariigis. Lepore oli hilisemate lahkhelide tõttu sunnitud jätma oma abikaasa ja äärelinna koduperenaise rolli, kolides 1989. aasta alguses Manhattanile, misjärel tõmmati ta kohe kaasa Club Kidside pidude mellu. Seda kinnitavad videokaameraga ringi käinud Nelson Sullivani sama aasta märtsikuised lindistused põlustatud välipeost kiirsöögikohas McDonald's.

Juba 1990ndate alguses püüdis ohmakaks peetud Lepore end teostada ööelukangelasena kui go-go tantsija. Päevast elatist teenis ta ka küünetehnikuna, nagu ka dominatrix'ina, ja hiljem Patricia Fieldi kaupluses kosmeetikatoodete müüjana. Pärast fotograaf David LaChapelle'iga kohtumist, olles Bowery baaris hostess ehk õhtujuht, alustasid nad edasist koostööd koos temaga. Ta sai küllaltki tuntuks LaChapelle'i muusana ja omandas seejärel juba rahvusvahelise kuulsuse.

Modellitöö ja ülesasted[muuda | muuda lähteteksti]

Lepore on ilmunud ajakirjades nagu Playboy France, Ponytail, DAMn ja TUSH. Ta on bändide Lords of Acid 1999. aasta albumi “Expand Your Head” ja Thighpaulsandra 2006. aasta albumi “The Lepore Extrusion” kaantel.

Ta on olnud kosmeetikafirma MAC Cosmetics ja moebrändi Heatherette ja Armani Jeans reklaamnägu.

Olles seotud olnud Club Kids'i peolistega on Lepore mänginud iseennast dokumentaalfilmides “Party Monster: The Shockumentary” (1998) ja “Party Monster” (2003). Teda võib lühidalt näha koomiksfilmis “Zoolander” (2001). Lisaks on ta osalenud dokumentaalfilmis “Dig!” (2004) ja “Another Gay Sequel” (2008). Lepore esineb ka José André Sibaja filmis “The Zanctuary”.

Lepore'il on olnud etteasted paljudes muusikavideotes, sealhulgas koos selliste artistidega nagu Elton John, Thalía, The Dandy Warhols, Girl in a Coma, Grace Jones, Keanan Duffty, TIGA ja The Drumms. Lepore on ilmunud paljudes Cazwelli muusikavideotes, sealhulgas “Watch My Mouth” ja “All Over Your Face”.

Ta oli 2010. aastal Austraalias toimunud Sydney Gay ja Lesbian Mardi Gras Parade'i juhtfiguur. Tihti võib teda kohata Viinis toimuval Life Ballil.

Meened[muuda | muuda lähteteksti]

Lepore'i järgi anti 1999. aastal välja Swatchi käekell Time Tranny, mis müüdi kohe läbi. 2006. aasta aprillis tuli Integrity Toysi kaudu välja disainer Jason Wu toodetud Amanda Lepore'i nukk, mille tulud toetasid AIDSi heategevusorganisatsioone. Koostöös CAMP Cosmeticsiga on tulnud välja kosmeetikatoodete sortiment “Collection Lepore” nime all. Samuti on ta välja andnud signatuurparfüümi.

18. aprillil 2017 ilmus tema autobiograafiline raamat “Doll Parts”. Selle kaasautor on Thomas Flannery Jr., kirjastaja Regan Arts. Tema vastuolulist elulugu kirjeldava teksti kõrvalt võib illustratsioonidena leida fotograafide David LaChapelle'i, Josef Jasso, Rob Lebow' ja Joey Falsetta pildistatud fotosid.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Peter Davis. "Amanda Lepore, Confessions From Loving Life as a Living Doll". The Observer, 20. aprill 2017. Kasutatud 31. august 2017.
  2. “The Most Expensive Body on Earth”. The Lost Lectures, 2014
  3. Amanda Lepore, Transgender Club Diva, Tells All About Her Plastic Surgery. The New York Times, 19. juuli 2017.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]