Armastus kolme apelsini vastu (näidend)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

"Armastus kolme apelsini vastu" on Carlo Gozzi (13. detsember 17204. aprill 1806) esimene näidend. Ta kirjutas selle 1761. aastal.

Näidend põhineb muinasjutu "Armastus kolme apelsini vastu" parodeerimisel. Algselt on see kirjutatud kui canovaccio (sisuselgitus, mille põhjal commedia dell'arte näitlejad improviseerivad teksti), kuid hiljem lisas Gozzi sinna ka teatud määral dialoogijuhiseid ja kriitilisi seletusi.

Esietendus toimus San Samuele teatris, näitemängu kandis ette kuulus Antonio Sacchi koos oma trupiga. San Samuele teater oli seoses toonase teatrireformiga ainus, kus veel traditsioonilist commedia dell'arte't esitati. Etendused saavutasid tohutu menu.

Eestis esietendus "Armastus kolme apelsini vastu" 1991. aastal Viljandi Ugalas, lavastas Elmo Nüganen. Kui Sacchi lavastus puudutas näitlejate improvisatsioon tolleaegset kultuuripoleemikat, siis Nüganeni lavastuses olid paroodia sihtmärgiks hetke teravad teemad Eesti ühiskonnas.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]

Tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Carlo Gozzi originaalnäidendi sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Peategelane prints Tartaglia on suremas melanhooliahoogu, mille on põhjustanud raskepärases martelliaanlikus värsis kirjutatud moodsad komöödiad, mis mürgitavad inimeste meeli. Lõpuks suudab aga traditsioonilist commedia dell'arte't sümboliseeriv Truffaldino printsi naerma ajada ja päästab sellega tema elu.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]