Mine sisu juurde

Andromeeda udukogu (romaan)

Allikas: Vikipeedia
Andromeeda udukogu
Originaali pealkiri Туманность Андромеды
Autor Ivan Jefremov
Tõlkija René Schubbe
Illustreerija Omar Volmer
Kaane kujundaja Hugo Mitt
Toimetaja Linda Targo
Päritolumaa  Nõukogude Liit
Sari Seiklusjutte maalt ja merelt
Žanr ulmeromaan
Kirjastaja издательство "Молодая гвардия" (originaal)
Eesti Riiklik Kirjastus (eesti keeles)
Ilmumisaeg 1961 (originaal)
1962 (eesti keeles)
Lehekülgi 318

"Andromeeda udukogu" (vene keeles "Туманность Андромеды") on Ivan Jefremovi ulmeromaan, mille tegevus toimub kauges tulevikus (umbes aastal 3230) Maal ja maailmaruumis.

Teosest[muuda | muuda lähteteksti]

"Andromeeda udukogu" ilmus eesti keeles 1962. aastal sarja "Seiklusjutte maalt ja merelt" 51. raamatuna. Raamatu tiraaž oli 30 000 eksemplari. Kordustrükid eesti keeles puuduvad.

Romaani kirjutas Ivan Jefremov 1955.-1956. aastal ning katkendeid sellest avaldati ajakirjanduses. Raamatuna ilmus "Andromeeda udukogu" 1958. aastal. Teosest on vene keeles tehtud hiljem mitmeid kordustrükke. Tõlge eesti keelde on tehtud kirjastuse Молодая гвардия (Noor Kaardivägi) 1961. aastal Moskvas välja antud raamatu alusel.

Romaan räägib ühiskonna helgest tulevikust, inimeste teaduslikest saavutustest, kosmonautide kartmatutest lendudest ja maailmaruumi vallutamisest kommunistliku ühiskonna ajastul. "Andromeeda udukogu" on Jefremovi esimene teos planeedi Maa kohta kauges tulevikus, mil see kuulub Galaktika tsivilisatsioonide ühendusse Suur Ring. Hiljem on avaldatud Jefremovi sama teemat käsitlevad teosed "Mao süda" ("Сердце Змеи") ja "Härja tund" ("Час Быка").

Ivan Jefremov on oma romaanis öelnud: "Maailm pole inimese jaoks loodud ja inimene ise saab suurepäraseks alles siis, kui ta mõistab teise elu – looduse elu – väärtust ja ilu.".[1]

Romaan on mõjutanud vendade Arkadi Strugatski ja Boriss Strugatski loomingut, eriti romaanides "Purpurpunaste pilvede maa" ("Страна багровых туч") ja "Tagasitulek" ("Полдень, XXII век (Возвращение)". Jefremovi eeskujul on hiljem mitmed teisedki Nõukogude Liidu ning Kesk- ja Ida-Euroopa riikide kirjanikud avaldanud ulmeromaane kaugest tulevikust.[2]

Dovženko-nimelises filmistuudios loodi romaani ainetel samanimeline mängufilm, mis esilinastus 1967. aastal.[3]

Sisukokkuvõte[muuda | muuda lähteteksti]

Romaanis on käsitletud paralleelselt kahte süžeeliini.

Esimene süžeeliin räägib Tantra-nimelisest tähelaevast, mis viibis Linnutee tähtedevahelises ruumis uuringutel komandör Erg Noori juhtimisel ning oli tagasiteel Maale. Ekspeditsiooni käigus uuriti peamiselt planeeti Zirda Maokandja tähtkujus. Planeedi tsivilisatsioon oli hukkunud kiirguse tagajärjel, kui tehti ebaõnnestunud katseid tuumaenergiaga.

Tagasiteel Maale satub tähelaev Päikesest kahe valgusaasta kaugusel asuva tundmatu tumeda tähe, mis on nähtav ainult infrapunakiirguse lainepikkustel, gravitatsioonivälja mõju alla. Raketikütuse nappuse tõttu ei suuda laev end välja mõjust lahti rebida ning on sunnitud maanduma tumeda tähe ühel planeedil. Planeedi pinna skaneerimine näitab seal veel kahe tähelaeva olemasolu. Esimene neist on Maalt pärit tähelaev Parus, mis jäi kadunuks palju aastaid tagasi, teine on tundmatu tsivilisatsiooni "spiraalketta" kujuline tähesõiduk. Katse uurida tundmatut kosmosesõidukit lõpeb traagiliselt – kohaliku fauna esindajate rünnakus saab noor navigaator Niiza Krit eluohtliku trauma, kui püüab päästa oma armastatut Erg Noori. Peale mitmeid seiklusi suudab Tantra hankida täiendavat kütust tähelaevalt Parus, mis võimaldab tal startida Päikesesüsteemis asuva kodubaasi suunas.

Teise süžeeliini sündmused toimuvad samal ajal Maal. Füüsik Ren Boz on avastamas nullruumi, mille kaudu on võimalik kosmoses liikuda valguskiirusest suurema kiirusega. Teooria kontrollimiseks teeb ta riskantse katse kogu Maa energiaressursside abil, kuigi pole selleks luba saanud. Mven Mass, kes on Kohalike Jaamade juht, aitab kaasa riskantsele inimohvritega eksperimendile ja paneb sellega toime kuriteo. Ta läheb vabatahtlikult pagendusse Unustuse Saarele, kus asuvad kurjategijad. Seal kohtub ta matemaatiku Bet Loniga, kes on sinna karistuseks saadetud. Bet Lon oli uurinud paralleelmaailmade olemasolu, kuid katsete käigus kasutas ta esemete asemel ilma loata vabatahtlikke, kes kadusid jäljetult teise ruumidimensiooni. Täheruumi Nõukogu rehabiliteerib teadlased siiski lõpuks.

Maale jõuab tagasi tähelaev Tantra. Peale puhkust suundub meeskond tähelaeval Luik Erg Noori juhtimisel uuele aastakümneid kestvale tähelennule Eriidanuse tähtkujus paikneva tähe Achernar juurde. Samal ajal saabub Maale signaal Andromeeda galaktikast M31. Signaal on olnud teel viisteist tuhat aastat ning signaali pildis on nähtav samasugune "spiraalketta" kujuline tähesõiduk nagu oli tumedal planeedil.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. [1][alaline kõdulink] Tsitaadid, Ivan Jefremov
  2. [2] Борис Стругацкий, Комментарии к пройденному.
  3. [3] Артек-1967, "Туманность Андромеды".

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]