Andris Piebalgs

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Andris Piebalgs (2010)

Andris Piebalgs (sündinud 17. septembril 1957 Valmieras) on Läti poliitik ja diplomaat, kes 2004–2010 oli Euroopa Komisjoni energeetikavolinik ja 2010–2014 Euroopa Komisjoni arenguvolinik. Alates 4. juunist 2016 on Piebalgs erakonna Ühtsus esimees.

Piebalgs lõpetas Läti Riikliku Ülikooli füüsika erialal. Enne poliitikasse siirdumist töötas ta õpetaja ja koolidirektorina Valmiera 1. keskkoolis (kuni 1990) ja haridusministeeriumi osakonnajuhatajana.

Alates 1979 oli Piebalgs NLKP liige. 1993. aastal oli ta liberaal-konservatiivse erakonna Läti Tee asutajate seas. Euroopa tasandil on ta seotud Euroopa Rahvaparteiga.

Ajal, mil Piebalgs oli suursaadik Eestis, määrati kindlaks Läti ja Eesti vaheline merepiir.

Energiavolinikuna väljendas Piebalgs kahetsust selle üle, et Euroopa Liidus ei ole veel mänguruumi energiat ja maagaasi tootvate ettevõtete konkurentsiks. Piebalgs peab väga tähtsaks üleüldise energiakulu vähendamist, sealhulgas hoonete energiatõhususe parandamist, vesinikkütuse kasutamise pikaajalist propageerimist, taastuvenergia konkurentsivõime parandamist majanduslike vahendite abil ning tuumaenergeetika ja ITER-projekti arendamist. Tuumaenergeetika toetamisel on ta ettevaatlik; ta on öelnud, et pooldab tuumaohutuse üleliidulist reguleerivat raamistikku, et muuta seda tööstusharu läbinähtavamaks ja üldsusele vastuvõetavamaks. Ta on ka öelnud, et Euratomi nõuete range rakendamine on enesestmõistetav.

Ametisse kinnitamisel sai Piebalgs väga tugeva toetuse. Sealhulgas toetasid teda rohelised, kes nimetasid tema eelkäija László Kovácsi ametiaega Euroopa Parlamendi solvamiseks.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Andris Piebalgs on abielus, tal on kolm last.

Ta oskab lisaks läti keelele inglise, saksa, prantsuse ja vene keelt ning vähesel määral eesti keelt.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]