ITER

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
ITER
Ladina keelest "The way"
Tüüp Tokamak
Eesmärk Termotuumareaktsiooni eksperimentaal reaktor
Asukoht Saint-Paul-lès-Durance, Prantsusmaa
Liikmed USA, Euroopa Liit, Venemaa, Lõuna-Korea, Hiina, India
Juht Bernard Bigot

ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor, ladina k 'rada') on rahvusvaheline tuumaenergia suurprojekt. ITER on eksperimentaal tokamak reaktor. ITER ei hakka tootma elektrienergiat, vaid on mõeldud tuleviku tuumajaamade protsesside katsetusteks. ITER asub Lõuna-Prantsusmaal Provence-Alpes-Côte d'Azuris Bouches-du-Rhône'i departemangus Saint-Paul-lès-Durance'is.

Ettepanek luua ja disainida ITER tuli aastal 1987 "ITER Technical Basis" kohaselt. ITER'i esialgne tähendus oli inglise keeles akronüüm "International Thermonuclear Experimental Reactor". Aastal 2005 vahetati see ladina keelsest väljendist inglise keelde tõlgituna "The way" vastu.

Tokamak'i ehitus ITER'ile algas aastal 2013 ja selle konstruktsiooni maksumus ületas 2015. aasta juuniks 14 miljardit dollarit. Eelduste kohaselt Tokamak valmib 2025. aastaks. ITER'i eesmärk on demonstreerida tuumaenergia kasutusvõimalusi igapäevaelus.

ITER'i termotuuma reaktsioon on loodud tootma 500 megawatti energiat. Reaktsiooni alustamiseks on vaja kasutada 50 megawatti energiat. Seega on ITER'i eesmärk toota rohkem termoenergiat reaktsioonist, kui seda on vaja rakendada plasma ettevalmistamisse. See on miski, mida ühegi fusioonreaktoriga saavutada pole seni suudetud. Kogu elektrienergia, mida kompleks kasutab, on vahemikus 110 MW kuni 620 MW 30 sekundiks, kui toimub plasma ettevalmistamine. Termo saaduste konventeerimist elektrienergiaks ITER'is ei toimu, kuna energia, mida see toodab, pole piisav elektrienergia tootmiseks. Reaktsiooni käigus eraldunud kuumus eraldatakse atmosfääri. [1] [2]

Projekti rahastavad ja juhivad seitse liiget - Euroopa Liit, India, Jaapan, Hiina, Venemaa, Lõuna-Korea ja USA. Kuna ITER'i kompleks on Euroopas, on see ka suurim rahastaja - 45% ressurssidest. Teised riigid panustavad igaüks umbes 9%.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. What is a tokamak? (Vaadatud 31.05.2019)
  2. Mis on tuumaenergia? (Vaadatud 31.05.2019)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]